Facebook Pixel

133 слова, у яких стисло викладена нова історія України за 33 роки незалежності

В День Незалежності 2024 The Page оновлює словник головних слів, які найбільш влучно розповідають про розвиток України за минулі 33 роки.

1

Азарівщина

Стиль репресивної фіскальної політики, який започаткував Микола Азаров — голова податкової 1996-2002 років. Цей важкий спадок відчувається досі.

2

Азірівка

Українська мова, кумедно спотворена російськомовним Миколою Азаровим, прем'єр-міністром України часів президентства Януковича. Деякі вислови Азарова ставали відомими мемами — наприклад, «кровосісі».

3

Анексія (Криму)

Насильницьке приєднання українського Криму до росії у 2014 році.

Крим. Балаклавська бухта. Фото: Deposiphotos

Крим. Балаклавська бухта. Фото: Deposiphotos

4

Асоціація з ЄС

Угода, про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, підписана після перемоги Майдану 2013-2014 років. Відмова президента Януковича підписувати її через тиск росії викликала бурхливі протести в Україні й усунення режиму Януковича.

5

Аська (ICQ)

Програма миттєвого обміну повідомленнями, яка з'явилася у 1996 році. Свого часу була популярна серед користувачів інтернету, як зараз телеграм.

6

АТО (Антитерористична операція)

Правовий режим відсічі російській агресії на Донбасі у 2014-2018 роки. Його змінила ООС (операція Об'єднаних сил). На відміну від воєнного стану, ці режими дозволяли проводити вибори в Україні.

АТО розпочалася в квітні 2014 року. Фото: Depositphotos

АТО розпочалася в квітні 2014 року. Фото: Depositphotos

7

Аутсорсинг

Передача частини функцій підрядникам, у тому числі у сфері IT. Завдяки аутсорсингу в Україні з'явилося багато потужних IT-компаній (на сленгу програмістів — галер), які працюють на іноземних замовників і забезпечують країні надходження валюти від експорту послуг. Проте у 2024 році IT в Україні переживає не кращі часи через падіння попиту на тлі глобальних трендів і війни в Україні.

8

Багатовекторність

Суть зовнішньої політики часів президентства Кучми, який намагався будувати дружні стосунки і з росією, і з Заходом. Проте цей геополітичний шпагат виявився травмонебезпечною гімнастичною вправою.

9

Бакси

Долари на сленгу 90-х. В умовах гіперінфляції українці намагалися перевести в них свої заощадження і розрахунки. Враховуючи стійку тенденцію до девальвації гривні, прихильність українців до долара зберігається.

Заощадження українці часто тримають в доларах. Фото: Depositphotos

Заощадження українці часто тримають в доларах. Фото: Depositphotos

10

Балістика

— Що летить?

— Балістика.

Такі діалоги, на жаль, вже стали звичними для українців під час повітряної тривоги.

Адже Повітряні сили ЗСУ протягом останнього року часто попереджають громадян про загрозу застосування балістичного озброєння з північно-східного напрямку або півдня.

У 2024 році неприємною новиною для українців стало те, що до арсеналу балістичних ракет ворога крім російських «Кинжалів» та ін. додалися північнокорейські вироби. Як повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський під час доповіді на Конгресі місцевої та регіональної влади у серпні 2024 року, під час великої війни ворог застосував 1368 балістичних ракет до ОТРК «Іскандер», «Точка-У» та KN-23 виробництва КНДР. З них вдалося перехопити лише 4,53%.

Балістична ракета «Кинжал»

Балістична ракета «Кинжал»

11

Банкопад

Масовий крах біля ста банків у 2014-2016 роках, які НБУ виводив з ринку за неплатоспроможність або схематоз. Після подібної розчистки банківський ринок України під час повномасштабної війни демонструє високу стійкість.

12

Бартер

Обмін товарами або послугами, який набув розповсюдження в 90-ті роки на тлі гіперінфляції та економічної кризи.

13

Безвіз

Безвізовий режим між Україною та Євросоюзом, який з 11 червня 2017 року відкрив для українських громадян можливість вільно подорожувати Європою з біометричним паспортом. Це стало однією з перемог Майдану 2013-2014 років (Революції Гідності).

14

Біженці

Від початку повномасштабного вторгнення росії Україну, за різними оцінками, покинуло 5-6 млн громадян. У 2024 році відповідно до опитувань українські біженці в Європі покращили своє економічне становище і втрачають бажання повертатися. Тим часом в Україні намагаються осягнути масштаб втрат і шукають стимули, щоб повернути людей. Проте чим довше триває війна, тим менше українських біженців за кордоном пов’язуватимуть своє майбутнє з Україною.

Багатьом українським біженцям немає куди повертатися. Фото: Depositphotos

Багатьом українським біженцям немає куди повертатися. Фото: Depositphotos

15

Біла зарплата

Винагорода, яка виплачується найманому співробітнику офіційно в повному обсязі зі сплатою усіх передбачених податків. Історично склалося, що білу зарплату в Україні пропонують переважно великі українські і міжнародні компанії або держпідприємства.

16

БПЛА

«Вікна виходять на шахедну сторону?» — запитує клієнт у одеського ріелтора. Адже атаки ворожих БПЛА (безпілотних літальних апаратів) стали для українців повсякденною реальністю. Передусім, мова йде про ударні БПЛА типу Shahed іранського походження.

БПЛА «Шахед». Фото: Depositphotos

БПЛА «Шахед». Фото: Depositphotos

Як повідомив у серпні 2024 року Олександр Сирський, від початку великої війни ворог використав для ударів по Україні 13 997 БПЛА, з яких вдалося знешкодити 9272.

Тим часом Україна також активно використовує БПЛА для атак по території росії. Зокрема, вони регулярно наносять ураження російським воєнним аеродромам, у тому числі у глибокому тилу ворога.

17

Бронювання

«Працівникам підприємства надається бронювання від мобілізації» — цю важливу перевагу при працевлаштуванні роботодавці почали часто вказувати у вакансіях. Тим часом портали з пошуку роботи групують вакансії з бронюванням окремо.

Забронювати військовозобов’язаних співробітників від мобілізації може не кожний роботодавець. Адже для цього треба відповідати низці критеріїв. Ба більше, процедура донедавна була непроста і на допомогу часто доводилося залучати юристів. Проте влітку 2024 року ситуацію дещо полегшило відкриття можливості бронювання співробітників через застосунок «Дія».

Додамо, що в останній рік у суспільстві широко обговорюється так зване «економічне бронювання» — сплата за заброньованого робітника спеціального збору або нарахування офіційної зарплати не менше певного рівня. Відповідні законопроєкти вже внесли у Верховну Раду.

18

Будівельна піраміда

Це «Еліта Центр», Укогруп, «Аркада», Укрбуд... Вірогідно, на цьому перелік збанкрутілих забудовників не закінчується. В кращому випадку вони фінансували будівництво за рахунок продажу неіснуючих квадратних метрів на етапі котловану або взагалі продавали повітря з метою втекти з грошима інвесторів. Пам'ять про це живе. Адже і зараз покупці житла бояться натрапити на нечесних забудовників.

Українці досі бояться проблемних забудовників. Фото: Depositphotos

Українці досі бояться проблемних забудовників. Фото: Depositphotos

19

Ваучер

Іменний приватизаційний сертифікат, який кожен українець мав отримати в Ощадбанку в 1995 році. Ці папери можна було вкласти в акції, інвестфонди, трастові компанії тощо. Проте більшість українців продали свої ваучери за безцінь або втратили їх у численних лохотронах.

Український ваучер. Фото: Вікіпедія

Український ваучер. Фото: Вікіпедія

20

Велике будівництво

Ініційована президентом Зеленським програма інфраструктурного будівництва, яка щедро фінансувалася з держбюджету. Завдяки їй дійсно вдалося побудувати тисячі кілометрів доріг. Але цю ініціативу часто критикували за непрозорий розподіл коштів та іронічно називали «Велике крадівництво».

Об'єкт «Великого будівництва» Шлях М03 Київ — Харків — Довжанський. Фото: Вікіпедія

Об'єкт «Великого будівництва» Шлях М03 Київ — Харків — Довжанський. Фото: Вікіпедія

21

Ветеран

Такий статус в Україні, вочевидь, скоро матимуть кілька мільйонів військовослужбовців. Поки триває війна, демобілізація є скоріше виключенням. Лише після важких поранень або повернення з полону ветерани подекуди повертаються до мирного життя. Тим не менш, їх реінтеграція у суспільство вже стає важливим завданням для держави і соціально відповідального бізнесу.

Додамо, що у серпні 2024 року в Україні вже анонсували створення застосунку «Ветеран+», щоб надавати ветеранам всі гарантовані державою можливості у єдиному електронному кабінеті.

Тренування з адаптивного спорту для ветеранів у Каневі. Фото: МХП

Тренування з адаптивного спорту для ветеранів у Каневі. Фото: МХП

22

Відкат

Хабар за покупку товарів чи послуг. Наприклад, держпідприємство може проводити закупки за завищеною ціною і потім отримувати відкат від постачальника, задіяного у схемі.

23

Воєнний стан

Правовий режим воєнного стану визначає наше життя вже третій рік. 23 липня 2024 року Верховна Рада вчергове продовжила дію воєнного стану і, відповідно, мобілізацію до 9 листопада 2024 року. Нагадаємо, що такий правовий режим передбачає обмеження певних прав і свобод громадян як-от: виїзд військовозобов’язаних за кордон тощо.

24

Волонтер

Так прийнято називати людей, які на добровільних засадах без винагороди беруть участь у важливих соціальних проєктах. В Україні волонтерский рух набув неймовірних масштабів. Складно знайти людину, яка би в певний період життя не волонтерила чи то в лікарні, чи то на Майдані, не плела захисні сітки для військових і не передавала на фронт домашню консервацію. Вочевидь, саме потужний волонтерський рух став одним з вирішальних факторів зміцнення незалежності України.

Волонтерське авто в звільненій Бородянці на Київщині весною 2014 року. Фото: Depositphotos

Волонтерське авто в звільненій Бородянці на Київщині весною 2014 року. Фото: Depositphotos

25

Газова війна

Протистояння між Україною і росією в енергетичній сфері, яке продовжується з 2005 року (від перемоги Помаранчевого Майдану). Адже росія традиційно використовує свої енергоресурси як важіль геополітичного впливу. Кульмінацією газової війни стала повна відмова України від російських енергоносіїв і перемога українського «Нафтогазу» над російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі.

26

Галера

Так українські програмісти на своєму слензі називають аутсорсингові IT-компанії. Такі «галери» генерують для України значну частину експортної виручки навіть під час повномасштабної війни.

27

Гіперінфляція

Інфляція, яка вийшла з-під контролю. Спостерігалась в Україні в 90-ті. Зокрема, в 1993 році ціни за рік зросли на 10 155%. В інші періоди історії Україна неодноразово стикалася з двозначною інфляцію, але прецедентів гіперінфляції держава більше не допустила навіть в умовах повномасштабного вторгнення росії.

28

Графік відключень світла

Спекотний липень 2024 року пройшов для громадян України під знаком тривалих і частих відключень електроенергії, що стало наслідком російського енергетичного тероризму. Коли температура повітря стає більш комфортною, енергоспоживання знижується і відключення світла не застосовуються. Проте в зимові холоди жорсткий дефіцит електроенергії може повернутися. А оскільки відновлення втрачених енергогенеруючих потужностей триватиме роками, відключення світла ще довго будуть українською реальністю.

Відключення світла. Фото: Depositphotos

Відключення світла. Фото: Depositphotos

29

Гривня

Національна українська валюта, яку запровадили після приборкання гіперінфляції 2 вересня 1996 року.

Купюра 1000 гривень. Фото: Нацбанк

Купюра 1000 гривень. Фото: Нацбанк

30

Девальвація

Зниження курсу національної валюти, яке мало обвальний характер на початку 90-х. Проте й гривня за часи свого існування девальвувала з 1,76 UAH/USD до теперішніх 41,29 UAH/USD за офіційним курсом НБУ.

31

Деолігархізація

Кампанія, спрямована на усунення олігархів від впливу на державну політику та економіку в Україні, ініційована під час президентства Зеленського. Заходи, спрямовані проти олігархів, окреслені в так званому Антиолігархічному законі, який набув чинності в листопаді 2021 року.

32

Дерусифікація

Політика, націлена на відновлення української ідентичності й усунення наслідків зросійщення. В роки незалежності дерусифікація стикалася з шаленим супротивом проросійських сил. Проте під час повномасштабної війни цей рух набув широкої підтримки. Російську мову все рідше використовують в ділових і неформальних комунікаціях та інформаційному просторі.

Хода в вишиванках в Києві. Фото: Марія Бабенко

Хода в вишиванках в Києві. Фото: Марія Бабенко

33

Демографічна криза

Навіть до повномасштабного вторгнення в Україні говорили про демографічну кризу. В третій рік великої війни демографи кричать про катастрофу. Адже за песимістичним сценарієм Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, населення України у 2036 році має скоротитися до 27,6 млн осіб, що на 4,1 млн (12,9%) менше, ніж у 2023 році (31,7 млн осіб). Таким чином, до 2036 року Україна перетвориться на країну самотніх бабусь. Адже старше покоління стане найчисельнішим.

34

Діра в держбюджеті

Дефіцит державних фінансів — стара українська хвороба. Проте в третій рік повномасштабної війни ця проблема сягнула таких масштабів, що в країні почали серйозно обговорювати вкрай непопулярні заходи — підвищення податків.

35

Детінізація

Кампанія проти тіньової економіки, з якою, принаймні на словах, протягом десятиліть бореться українська влада. Тим часом рівень тіньової економіки в Україні залишається стабільно високим і становить біля третини ВВП.

36

Дефіцит кадрів

У 2024 році практично всі роботодавці країни заговорили про гострий дефіцит фахівців. Жорсткий кадровий голод виник через мобілізацію чоловіків та масовий виїзд жінок за кордон. Тобто у сфері зайнятості запанував ринок кандидата, і роботодавці тепер змушені конкурувати за працівників. Єдине виключення — IT-сектор, де через негативні тенденції в галузі правила гри диктує роботодавець.

37

Дефолт

Порушення платіжних зобов'язань позичальника, у тому числі — держави, перед кредитором. В Україні, яка обслуговує багатомільярдний зовнішній борг, слово «дефолт» виступає традиційною лякалкою. Проте в історії незалежної України не було прецедентів дефолту, а проблемні моменти вирішувалися шляхом реструктуризації боргу. Натомість дефолт у 1998 році допустила росія. З другим дефолтом країна-агресорка стикнулася у 2022 році через міжнародні санкції.

38

Дія

Єдиний портал державних послуг та однойменний застосунок для смартфонів. В ньому в електронній формі доступні документи громадян: паспорт, картка платника податків, водійське посвідчення тощо. За допомогою «Дії» українці можуть підписувати документи електронним підписом, закрити ФОП, замовити довідки та витяги тощо.

diya.png
39

Дія City

Правовий та податковий простір для IT-компаній, який запрацював в Україні напередодні повномасштабної війни. Фактично він виглядає, як податкова гавань в межах України. Реєстр резидентів «Дія City» станом на серпень 2024 року налічує більше 1400 компаній.

Дія Сіті — ілюстративне фото

Дія Сіті — ілюстративне фото

40

Донат

Добровільна фінансова пожертва. Під час повномасштабної війни завдяки мільйонам донаторів вдається збирати колосальні суми. Зокрема, за інформацією «Опендатабота», за перше півріччя 2023 року тільки три найбільші благодійні фонди України зібрали 8,4 млрд грн.

41

Дрон

Мільйон дронів — саме стільки мала виробити Україна у 2024 році на думку президента Володимира Зеленського. Адже дрон — рухомий апарат, який працює без наявності людини на борту — стає у сучасній війні однією з найбільш дієвих сил.

Зокрема, широкого поширення набули FPV-дрони — невеликі квадрокоптери, якими керують за допомогою First Person View пілотування. Тобто пілот, що управляє дрном, бачить те, що передає камера безпілотника. Великого розголосу у 2024 році наробив заклик міністра цифрової трансформації Михайла Федорова збирати FPV-дрони вдома після відповідного навчання.

Український FPV дрон. Фото: Depositphotos

Український FPV дрон. Фото: Depositphotos

Але дрони — це не тільки FPV, і застосовують їх не лише у небі. Наприклад, ворожому флоту ефективно завдають ураження українські морські дрони Magura.

42

Енергетичний тероризм

Від початку повномасштабного вторгнення росіяни прицільно знищують українську енергетичну інфраструктуру. Тільки у 2024 році через руйнування ворогом українських ТЕС і ГЕС Україна втратила близько 9 ГВт енергогенеруючих потужностей. Через це українські громадяни і підприємства змушені миритися з відключеннями світла в періоди пікового навантаження.

Відключення світла. Ілюстративне фото: Depositphotos

Відключення світла. Ілюстративне фото: Depositphotos

43

єВідновлення

У 2023 році в Україні запрацювала державна програма «єВідновлення», яка передбачає надання грошової допомоги власникам житла, пошкодженого або зруйнованого під час повномасштабної війни.

Зокрема, на дрібний ремонт можна отримати до 200 тис. грн, на капітальний ремонт — 350-500 тис. грн. Якщо житло зруйновано повністю, потерпілим надається житловий сертифікат, який можна обміняти на нове житло.

Масштаб проблеми вражає. Станом на 19 серпня 2024 року 680 тис. українських родин подали інформацію про 55 млн кв. м зруйнованої або пошкодженої житлової площі у застосунку «Дія». Для порівняння: близько 10 млн кв. м житла щорічно вводили в експлуатацію в Україні до великої війни.

Будинок у Києві після прильоту російської ракети. Фото: Марія Бабенко

Будинок у Києві після прильоту російської ракети. Фото: Марія Бабенко

44

Євроінтеграція

Економічне і політико-правове зближення України з ЄС, яке розпочалося у 2000-ні. Під час Майдану 2013-2014 років українці відстояли свій європейський вибір попри намагання режиму Януковича розвернути розвиток ситуації. Наразі європейський вектор закріплений в Конституції України, і під час повномасштабного російського вторгнення Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС.

Прапори України і ЄС на Майдані під час Революції Гідності. Фото: Марія Бабенко

Прапори України і ЄС на Майдані під час Революції Гідності. Фото: Марія Бабенко

45

Євроремонт

Ремонт в квартирі чи офісі, який в 90-ті роки відповідав уявленням українців про європейські стандарти. Завдяки прагненню українців влаштовувати у своїх оселях євроремонт в Україні виросли й продовжують процвітати мережі будівельних гіпермаркетів.

46

єОселя

Іпотечне кредитування в Україні наразі представлене майже виключно програмою державного кредитування житла «єОселя». Проєкт поступово набирає обертів. У серпні 2024 року стало відомо, що за два роки роботи програми вже видали 11 165 кредитів на суму 17,67 млрд грн. Найчастіше такі кредити отримували військовослужбовці. Показово, що майже половину кредитів за програмою «єОселя» схвалили у 2024 році.

oselya2.jpg
47

Заробітчани

Українці, які від початку незалежності масово шукають заробітки за кордоном. До повномасштабної війни їхня кількість перевищила 1 млн, а обсяг переказів в Україну від них сягнув майже $10 млрд.

48

Зарядна станція

У розпал відключень світла у червні-липні 2024 року в Україні в рази збільшився попит на зарядні станції. Продавці ледь встигали завозити нові партії товару, а ціни на тлі дефіциту поповзли вгору. Проте у серпні 2024 року, щойно вгамувалася екстремальна спека і світло відключати перестали, попит на зарядні станції впав майже до нуля.

Вочевидь, генератори, зарядні станції, павербанки тощо знов будуть у тренді напередодні зими. Адже, як зазначив Сергій Коваленко, гендиректор Yasno, у інтерв’ю The Page, у України немає сценарію без дефіциту електроенергії взимку.

Зарядна станція EcoFlow. Фото: Depositphotos

Зарядна станція EcoFlow. Фото: Depositphotos

49

Зарплата в конверті

Винагорода або її частина, яка виплачується співробітнику неофіційно без сплати податків. Традиційно, це готівкові гроші у конверті.

50

Збір

«Увага! Новий збір», — оголошують українці, щоб залучити донати чи то на чергову партію дронів, чи то на корм для домашніх улюбленців, евакуйованих із зони бойових дій. Зокрема, протягом 2023 року тільки Фонд «Повернись живим» зібрав понад 4,53 млрд грн. А вдповідно до дослідження Rakuten, майже половина громадян (46%) донатять на армію з кожної зарплати.

51

Зелений тариф

Введений в Україні механізм винагороди за генерацію електроенергії з відновлюваних джерел, завдяки якому стали привабливими інвестиції в сонячні і вітрові електростанції. Проте зараз виробники зеленої енергії отримують близько половини зеленого тарифу, а накопичений борг перед ними сягає майже 17 млрд грн.

Сонячна електростанція. Фото: Depositphotos

Сонячна електростанція. Фото: Depositphotos

52

Зерновий коридор

Міжнародна угода, завдяки якій з 1 серпня 2022 року через кілька українських морських портів, заблокованих росією від початку повномасштабної війни, вдалося експортувати 39,9 млн тонн зернових. З 17 липня росія вийшла з угоди. Через зупинку зернового коридору Україна у 2023 році ризикувала недоотримати $2 млрд валютної виручки. Проте ситуацію врятував так званий український морськой коридор, завдяки якому вдалося відновити морський експорт.

53

Золотий батон

Прес-пап'є у вигляді хлібного батона вагою два кілограми, начебто виконане із золота, яке стало одним із головних символів корупції, невиправданої розкоші й несмаку режиму Януковича. Золотий батон згадується у переліку подарунків біглому президенту і начебто був знайдений у його маєтку в Межигір'ї.

Маєток Януковича в Межигір'ї. Фото: Eugene Shutoff, Вікіпедія

Маєток Януковича в Межигір'ї. Фото: Eugene Shutoff, Вікіпедія

54

Зона вільної торгівлі (з ЄС)

Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі є важливим елементом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка набула чинності з 1 січня 2016 року. Це також стало одним зі здобутків Майдану (Революції Гідності). Адже Янукович відмовився від підписання Угоди про асоціацію, та, вочевидь, замислював приєднання України до так званого Тайожного союзу (Митного союзу) — інтеграційного проєкту, започаткованого путіним.

55

Інвестиційні няні

Так президент Зеленський під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі назвав ініціативу підтримки іноземних інвесторів в Україні. Цю функцію виконує «Офіс залучення та підтримки інвестицій», керуючись так званим законом про інвестнянь (Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні), який прийняли у грудні 2020 року.

56

Іпотека

Довгострокове кредитування на придбання житла. В Україні з'явилася в 2000-них. Серед громадян тоді користувалася попитом іпотека в інвалюті, а охочі до ризику банки масово її видавали. Під час кризи 2008-2009 років і девальвації гривні вартість такої іпотеки стала непосильною для українців. Це позначилося на якості кредитних портфелів і стійкості банків. Відтоді валютна іпотека для фізосіб в Україні не практикується, а банки ставляться до такого кредитування з пересторогою. Проте зараз держава робить зусилля для ширшого впровадження пільгової державної іпотечної програми «єОселя».

57

ІПСО

«Не ведись — це російське ІПСО», — часто кажуть один одному українці. Адже ворог намагається сіяти серед нас панічні настрої і формувати хибні уявлення про ситуацію. Зокрема, у 2024 році ворожі ІПСО стосувалися ситуації в енергетиці.

Уточнимо, що ІПСО (інформаційно-психологічні операції) — це сплановане розповсюдження певної інформації для впливу на почуття і критичне мислення аудиторії.

58

Йолка

Один з найяскравіших мемів часів президентства Януковича. Так наприкінці 2010 року Янукович після тривалої паузи назвав ялинку, коли пояснював, що це новорічне дерево треба встановити на місці наметів учасників Податкового майдану. Цікаво, що через кілька років напередодні 2014 Нового року спроба встановити «йолку» на Майдані замість наметів протестувальників зазнала фіаско. Замість штучної хвої та іграшок каркас ялинки тоді прикрасили прапори й гасла революції.

Ялинка на Майдані під час Революції Гідності. Фото: Марія Бабенко

Ялинка на Майдані під час Революції Гідності. Фото: Марія Бабенко

59

Карбованець (купон)

Грошова одиниця незалежної України в 1991-1996 роки до введення гривні. Наприкінці обігу карбованців (купонів) через гіперінфляцію українці отримували зарплати мільйонними купюрами.

Карбованець 1 млн. Фото: Вікіпедія

Карбованець 1 млн. Фото: Вікіпедія

60

Карусель

Розповсюджена в Україні технологія фальсифікації виборів, яка полягає в передачі підкупленому виборцю вже заповненого потрібним чином бюлетеня, замість якого він виносив з виборчої дільниці свій чистий бланк. Звісно, ця схема впливала на склад українського парламенту і якість його законотворчої роботи, у тому числі в царині економіки.

61

Керована гнучкість

З 3 жовтня 2023 року Нацбанк України відмовився від фіксованого курсу гривні й перейшов до режиму так званої керованої гнучкості. Відтоді офіційний курс гривні відірвався від позначки 36,6 UAH/USD, а національна валюта почала дрейфувати у бік ослаблення і станом на 23 серпня досягла відмітки 41,29 UAH/USD. Тим не менш, надмірні коливання НБУ стримує регулярними інтервенціями на валютному ринку. Саме тому мова йде не про вільне плавання, а саме керовану гнучкість.

62

Кешбек

Деякі українські банки і торговельні мережі давно балують своїх клієнтів кешбеком — поверненням зазвичай кількох відсотків від витрачених грошей на спеціальний бонусний рахунок. Проте 20 cерпня Кабмін ухвалив постанову про Національний кешбек, який має стартувати 2 вересня і обіцяє громадянам повернення до 3 тис. грн щомісячно у разі купівлі товарів українських виробників. Між тим, економісти оцінюють доцільність національного кешбеку неоднозначно.

63

Контрабас

Так в Україні жартома називають контрабанду, або чорний та сірий імпорт, через які до повномасштабної війни країна втрачала біля 226-380 млрд грн на рік.

64

Коронакриза

Негативний вплив на українську економіку епідемії COVID-19. Бізнес в країні тоді суттєво потерпав від карантинних обмежень, що призвело до падіння ВВП за результатами 2020 року на 4%.

Український хор під час карантину виступає у вившиваних масках. Фото: Depositphotos

Український хор під час карантину виступає у вившиваних масках. Фото: Depositphotos

65

Кравчучка

Візок для ручного перевезення вантажів, який був неодмінним атрибутом перших українських підприємців — ринкових торговців 90-х років.

66

Кредити 5-7-9%

Програму «Доступні кредити 5-7-9%» в Україні запустили напередодні пандемії коронавірусу з метою забезпечення малого та середнього бізнесу фінансуванням на пільгових умовах. Тим часом на державу покладений обов’язок компенсувати банкам різницю між пільговою і ринковою ставками.

Під час повномасштабного вторгнення кредитами 5-7-9% могли скористатися навіть великі підприємства. Проте після розмивання критеріїв державної програми на початку великої війни триває поступове її повернення у рамки. Умови стають жорсткішими для бізнесу.

Тим не менш, влітку 2024 року програма 5-7-9% відповідає на нові виклики — банки на пільгових умовах починають кредитувати енергогенерацію. Мова йде про проєкти бізнесу з будівництва та встановлення газотурбінних, біогазових, газопоршневих генераційних установок, сонячних електростанцій тощо. Це має допомогти Україні швидше подолати дефіцит електроенергії.

67

Кредитка

Банківська картка з кредитним лімітом. Проте таке визначення часто застосовується для будь-яких банківських карток. Розвиток безготівкових розрахунків спільно з міжнародними платіжними системами і емісія карт в Україні розпочалася у 1996 році. Станом на кінець 2023 року загальна кількість карток, емітованих українськими банками, становила 109,8 млн, з них активних — 46,3 млн (42,2%).

68

Кумівство

Так в Україні часто називають корупцію, яка залишається суттєвою проблемою для країни і псує наш імідж в очах зарубіжних партнерів.

69

Курщина

Влітку 2024 року для світових ЗМІ стала справжньою сенсацією операція ЗСУ в Курській області росії. Розпочався наступ на територію ворога у режимі інформаційної тиші вранці 6 серпня. Станом на 20 серпня українські військові вже контролювали 1263 кв. км території Курської області.

70

Латифундист

В Давньому Римі так називали великих землевласників — господарів латифундій. В Україні так прийнято називати бізнесменів — аграріїв, які контролюють великі земельні банки.

Жнива в Україні. Фото: Марія Бабенко

Жнива в Україні. Фото: Марія Бабенко

71

Лохотрон

Узагальнена назва шахрайських схем привласнення коштів довірливих громадян під виглядом вигідних капіталовкладень. Яскравим прикладом є фінансова піраміда МММ, створена у 1992 році.

72

Любі друзі

Так називали близьке оточення третього президента України 2005-2010 років Віктора Ющенка, яке мало неабиякий вплив на державну й економічну політику і займало ключові посади в країні.

Учасники Померанчевої революції. Фото: Flikr

Учасники Померанчевої революції. Фото: Flikr

73

Майдан

Потужні мільйонні протести проти свавілля влади, які розпочиналися на Майдані Незалежності у Києві. В їх числі можна згадати Помаранчеву революцію 2004 року, Податковий майдан 2010-го і Революцію Гідності 2013-2014 років.

Майдан. Фото: Марія Бабенко

Майдан. Фото: Марія Бабенко

74

Маски-шоу

Так в Україні прийнято називати обшуки, які брутально проводять силовики у балаклавах в офісах українських компаній. Щоб приборкати свавілля силовиків в Україні, у 2017 році ухвалили так званий закон «маски-шоу стоп». Проте він остаточно не вирішує проблему тиску на бізнес.

75

Маски-шоу стоп

На початку 2024 року бізнес гостро зреагував на жорсткі дії силовиків проти інвестбанкіра Ігоря Мазепи та його компанії Concorde Capital. Нагадаємо, відомого бізнесмена затримали 18 січня через звинувачення у махінаціях із землею.

Держава була змушена реагувати на ситуацію, і 23 січня РНБО прийняло рішення щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, яке мало зупинити тиск з боку силовиків на українській бізнес. Подібні ініціативи в Україні зазвичай називають «Маски-шоу стоп», а жорсткі обшуки силовиків із прихованими за балаклавами обличчями — «маски-шоу».

Як зазначив у інтерв’ю The Page голова Маніфесту 42 Сергій Позняк, філософію силовиків за три місяці мораторію на «маски-шоу» змінити не вдалося.

Наслідки обшуку

Наслідки обшуку

76

МВФ

Міжнародний валютний фонд — організація, яка виступає головним кредитором України, надаючи фінансовий «рятувальний круг» в найскладніші періоди української історії.

77

Меморандум (з МВФ)

Документ, в якому між Україною й МВФ узгоджуються умови надання фінансування. Меморандум містить так звані «структурні маяки» — зобов'язання, від виконання яких залежить отримання Україною наступного траншу.

Міжнародний валютний фонд (МВФ). Фото: Depositphotos

Міжнародний валютний фонд (МВФ). Фото: Depositphotos

78

Мінімалка

Мінімальна зарплата, яка встановлюється в Законі про державний бюджет. Це зобов'язує роботодавців виплачувати офіційно працевлаштованим працівникам принаймні мінімалку, яка у 2023 році становить 6,7 тис. грн. Буває, що решту винагороди працівники отримують у конверті.

79

Младореформатори

Команда молодих бізнесменів з Донецька з оточення сина президента 2010-2014 років Януковича, яка зайняла ключові пости в державі. У їх числі Сергій Арбузов, перший віцепрем'єр-міністр України в уряді Миколи Азарова, головний податківець Олександр Клименко та ін. Після перемоги Революції Гідності вони втекли з України.

80

Мобілізація

Мобілізація триває в Україні від початку повномасштабного вторгнення. Проте у 2024 році особливий резонанс отримала підготовка і прийняття нового закону про мобілізацію. Нагадаємо, йдеться про закон 3633-IX, який Верховна Рада схвалила 11 квітня. Документ набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед головних новацій закону про мобілізацію варто згадати вимогу завжди носити з собою військовий квиток, можливість перевірки документів працівниками ТЦК без поліції, підвищення штрафів за порушення військового обліку, зниження мобілізаційного віку до 25 років тощо.

81

Мобілка

Мобільний телефон, перший дзвінок з якого в Україні здійснили влітку 1993 року. Проте масовим мобільний зв'язок став у 2000-ні роки з появою більш доступних тарифів і моделей телефонів. Однією з найпопулярніших мобілок тих років була випущена у 2000 році кнопкова Nokia 3310.

82

Мораторій (на продаж сільгоспземлі)

Заборона на продаж сільськогосподарської землі, яка діяла в Україні через вплив політиків-популістів з перших років незалежності до 1 липня 2021 року.

83

Моя молода команда

Мем, який започаткував мер Києва 2006-2010 років Леонід Черновецький, також відомий як Льоня Космос, який називав таким чином своїх соратників. Визначення стало синонімом корупції на місцевому рівні.

84

Націоналізація

Перехід приватної власності до державної. В Україні така доля спіткала найбільший банк країни ПриватБанк, який став державним 18 грудня 2016 року. Держава наважилася на цей крок через складну фінансову ситуацію в банку. У 2023 році Україні також довелося націоналізувати Sens Bank (колишній Альфа-Банк Україна) через російське походження його акціонерів.

85

Ніжки Буша

Так називали заморожені курячі окорочки, які в 90-ті роки постачалися в Україну з США. Згодом їх замінила свіжа українська курятина, яка, зокрема, почала випускатися під брендом «Наша Ряба».

86

Обмінник

Пункт обміну валют, де українці можуть купити або продати валюту. Під час повномасштабного вторгнення обмінникам в Україні заборонили демонструвати на табло актуальні курси, щоб не підігрівати паніку на валютному ринку.

87

Обнал (обготівлення)

Переведення грошей з безготівкової у готівкову форму, зокрема для виплати неофіційних зарплат у конвертах. З цією метою часто використовується ФОП, який де-факто не веде діяльності.

88

Олігарх

Бізнесмен, який має великий вплив на державну владу і користується своїм монопольним становищем. В Україні олігархат сформувався і зміцнів за часів президентства Леоніда Кучми. Олігархам вдалося консолідувати в своїх руках ключові активи в провідних галузях економіки.

89

Офшор

Податкова гавань, за допомогою якої бізнесмени, у тому числі українські, ухиляються від сплати податків. Оскільки світом розповсюджується деофшоризація, тобто кампанія, спрямована на боротьбу з приховуванням доходів, а Україна має координувати свої зусилля з іншими країнами, користуватися перевагами офшорів бізнесу стає все складніше.

90

Охматдит

8 липня 2024 року кияни, які після ракетного обстрілу виїхали на роботу до центру міста, дорогою побачили стовп чорного диму. Одна з ворожих ракет вцілила у Національну дитячу лікарню Охматдит, де надається спеціалізована медична допомога дітям з усієї країни.

Від удару постраждав новий корпус Охматдиту, який будували біля 10 років. Адже в Україні великі стартегічні проєкти, що фінансуються з держбюджету, часто стають довгобудами. Відкрили новий корпус Охматдиту у 2020 році, а на повну потужність він запрацював під час повномасштабної війни.

Там, зокрема, знаходиться Центр онкогематології і трансплантації кісткового мозку (ТКМ), який дає надію на порятунок у особливо тяжких випадках лейкозу. ТКМ — дуже дороговартісна операція. Її проведення в Україні, а не за кордоном, дозволяє надати допомогу більшій кількості хворих, які цього потребують, і заощадити бюджетні кошти.

Лікарня «Охматдит» після обстрілу. Фото: Соцмережі

Лікарня «Охматдит» після обстрілу. Фото: Соцмережі

8 липня після ракетного обстрілу Києва ЗМІ обійшло фото маленьких пацієнтів Центру онкогематології з лисими голівками після хіміотерапії, яких вивели зі зруйнованого корпусу на подвір’я Охматдиту разом із крапельницями з «хімією». Такі пацієнти під час хіміотерапії є дуже вразливими до звичайних хвороб. Саме тому діти і їх батьки на фото у медичних масках.

Показовою є реакція українського суспільства. Адже охочі допомогти розбирати завали вишиковувалися у черги, а бізнес і громадяни зібрали необхідну для відновлення лікарні суму понад 300 млн грн за лічені дні.

91

Папєрєднікі (з азірівки — попередники)

Так Микола Азаров своєю азірівкою називав попередників у владі, на яких традиційно можна повісити всі негаразди в економіці країни.

92

Пейджер

Кишеньковий приймач текстових повідомлень. В Україні такий вид зв'язку був розповсюджений в 90-ті. Щоб передати повідомлення на пейджер, треба було надиктовувати текст оператору пейджингової компанії по телефону. З розвитком мобільного зв'язку пейджингові мережі припинили існування.

93

Перемога

Те, у чому мільйони українців не сумніваються й наближають кожен день. Згинуть наші воріженьки!

94

Повномасштабна війна

Відкритий воєнний напад росії на Україну, який розпочався 24 лютого 2022 року. Символічно, що саме в День Незалежності України 2024 виповнюється 2,5 року героїчного супротиву українського народу повномасштабній агресії.

95

Податковий кодекс

Закон України, який регулює правила гри в податковій сфері, ініційований кабміном Миколи Азарова. Завдяки Податковому майдану 2010 року підприємцям вдалося домогтися компромісу відносно формату спрощеної системи, яку в Податковому кодексі намагалися максимально урізати. Після введення в дію в 2011 році Податковий кодекс неодноразово змінювався. Саме постійні зміни податкового законодавства є однією з головних точок болю українського бізнесу.

96

Податкові майданчики (площадки — рос.)

Так за часів Януковича називались конвертаційні центри, які допомагали мінімізувати податки в промислових масштабах. У тодішньому Міністерстві доходів та зборів, яке очолював «младореформатор» Олександр Клименко, навіть діяв спеціальний підрозділ з нагляду за роботою майданчиків. Бізнес на ці майданчики заганяли мало не примусово.

97

Популізм

Політика та риторика, яка заграє з примітивними емоціями й почуттями широких мас. Через неабияку впливовість політиків-популістів в Україні, зокрема, роками не вдавалося запровадити ринок сільгоспземель.

98

Приліт

«На жаль, є приліт», — так українці повідомляють про влучання ворожої ракети або БПЛА. Мова йде про тисячі випадків. Адже Олександр Сирський у серпні 2024 року повідомив, що від початку великої війни російські ракети і дрони уразили 11 879 об'єктів, з яких цивільні — 6203, військові — 5676.

99

Проффесор (правильно — професор)

Популярний мем, який обіграє помилку Януковича в анкеті кандидата на пост президента України.

100

Пшонка-стайл

Так в Україні стали називати приклади несмаку й надмірної розкоші в архітектурі і оздобленні інтер'єрів після оприлюднення світлин з маєтку генпрокурора України часів президентства Януковича Віктора Пшонки. Власник будинку після повалення режиму Януковича втік з країни.

101

Реєстр олігархів

База даних осіб, які підпадають в Україні під визначення «олігарх». Порядок формування та ведення цього реєстру президент Зеленський затвердив у 2022 році. Вести цей реєстр має РНБО. Але попри гучні заяви влади реєстру олігархів фактично досі немає.

102

Резерв+

У військовозобов’язаних українців у травні 2024 року нарешті з’явився мобільний застосунок «Резерв+», де можна оновити облікові дані без візиту до ТЦК. Щоб виконати вимоги нового закону про мобілізацію, через мобільний застосунок «Резерв+» інформацію про себе внесли понад 3 млн військовозобов'язаних.

103

Рейдерство

Розповсюджений в Україні «віджим» чужої власності. Ризик подібного недружнього поглинання відлякує від України іноземних інвесторів, які бояться втратити своє майно.

104

Репарація

Відшкодування воєнних збитків, заподіяних державою, що розпочала війну. Вочевидь, після перемоги Україна має розраховувати на колосальні репарації від росії. Зокрема, Україна може претендувати на сотні мільярдів російських активів, заморожених за кордоном у результаті санкцій.

105

Реформи

Слово «реформи» українська влада всіх часів любить повторювати, наче мантру для заклинання МВФ та інших міжнародних партнерів. Тим часом багато рефом в Україні роками успішно гальмувалися.

106

Ринок

В 90-ті став місцем, з якого починалося українське підприємництво. Деякі великі ринки стали відомими на всю країну — Барабашово у Харкові, 7 кілометр в Одесі, Хмельницький речовий ринок. Проте визначення «ринок» також нагадує про трансформацію планової економіки радянської України у сучасну ринкову.

107

Розмінування

Через повномасштабне російське вторгнення Україну наразі називають найбільш замінованою країною світу. За різними оцінками, площа забруднених через війну земель сягає від 0,5 до 8 млн га. Відповідно до оцінки Світового банку, вартість розмінування території України становитиме близько $37 млрд.

Як зазначив у коментарі The Page Пол Геслоп, керівник Програми протимінної діяльності ПРООН (UNDP) в Україні, економічний вплив мін та нерозірваних снарядів можна буде зменшити принаймні на 80% упродовж наступних 10 років, тоді як для очищення землі до останньої міни знадобиться ще багато років.

108

Санкції

Міри й обмеження, які вводяться проти росії країнами світу за збройну агресію проти України. Завдяки цьому росія стала самою санкціонованою країною в світовій історії, випередивши Іран.

109

Секонд-хенд

Вживаний одяг з Європи, який з 90-х років допомагає українцям з різними статками виглядати стильно і модно. Зараз деякі секонд-хенди в день завозу штурмує натовп бажаючих дешево ухопити речі провідних брендів, зокрема з метою подальшого перепродажу. Це може бути моделлю першого підліткового бізнесу.

110

Сирна війна

Торговельно-економічне протистояння між Україною та росією в першій половині 2012 року. В наступне десятиріччя торгові війни зі східним сусідом лише загострювались до повного припинення будь-яких економічних відносин після початку повномасштабного вторгнення.

111

Скрутка ПДВ

Розповсюджена в Україні схема ухиляння від сплати податків, через яку державний бюджет втрачає 140-180 млрд на рік.

112

Смартфон

Наступник кнопкової мобілки — сотовий телефон з сенсорним екраном і широким спектром додаткових функцій. Українці активно використовують смартфони, зокрема для розрахунку за товари та послуги. За інформацією Mastercard, доля розрахунків смартфонами та гаджетами з NFC серед безконтактних оплат у ритейлі у 2023 році перевищила 60%. З таким показником Україна увійшла в ТОП-5 країн за кількістю оплат гаджетами.

113

Соросята

Визначення походить від прізвища відомого фінансиста Джорджа Сороса. Так в Україні в 2019-2020-ті роки називали діячів, які начебто лобіюють інтереси Сороса в Україні й існують на міжнародні гранти, тобто є грантоїдами.

114

Соцмережі

Під час Майдану 2013-2014 років саме соцмережі допомогли координувати і організовувати протести, а пізніше — збирати донати на ЗСУ. Тобто українці в соцмережах не тільки сіють зраду (куди ж нам без неї), а й наближають нашу перемогу.

115

Спрощенка

Спрощена система оподаткування, яка з 1998 року діє в Україні для малого і середнього бізнесу. Цей податковий режим звільнив підприємців від свавілля податківців і сприяв формуванню в Україні середнього класу, який став опорою для важливих перетворень у державі.

116

Стартап

Нещодавно створена технологічна компанія. В останнє десятиріччя Україну охопив бум стартапів, деякі з яких вже стали єдинорогами — тобто досягли вартості в $1 млрд.

117

Страйки на кордонах

Обуренням року, вочевидь, для громадян України стало розсипання на кордоні з Польщею українського зерна польськими страйкарями, які блокували рух українських вантажів. Страйки негативно впливають як на українських експортерів, так і імпортерів. Відповідно до опитування, яке провела Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) серед своїх членів у березні 2024 року, збитки українських компаній через страйки на кордоні з Польщею становлять €24,8 млн. Оскільки напруженість на кордоні з Польщею час від часу загострюється, український бізнес шукає інші шляхи поставок.

118

Супермаркет

Формат професійного ритейлу, який в 90-ті роки почав конкурувати з радянськими гастрономами, ринками і вуличними торговими точками. Першою мережею супермаркетів в Україні стала АТБ, історія якої розпочинається у 1993 році з шести перших магазинів у Дніпрі. Нині мережа налічує понад 1300 магазинів.

119

Схема, схематоз

В Україні так називають найрізноманітніші зловживання в багатьох сферах – від фальсифікації виборів до ухиляння від сплати податків.

120

Тайожний союз (від російського таможенный)

Таку іронічну назву отримала організація, у яку росія втягує своїх васалів. Наразі туди разом з росією входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан. Від потрапляння в цю компанію Україну, вочевидь, у 2014 році врятувала Революція Гідності й усунення від влади режиму Януковича. Відтоді Україна відстоює свою незалежність на фронті.

121

Тендерна мафія

Розквітла в Україні в 2000-ні роки й вимивала з бюджету гроші за рахунок схем, побудованих навколо держзакупівель. Після заснування у 2016 році електронної системи публічних закупівель ProZorro можливостей для зловживань у цій сфері стало значно менше. Але й зараз ЗМІ оприлюднюють або факти закупки яєць по 17 грн за штуку, або придбання барабанів для бомбосховищ.

122

Тітушки

Спортивні молодики, яких залучають для фізичного протистояння у масових сутичках і розправи над учасниками протестів. Визначення походить від прізвища Вадима Тітушка, який у травні 2013 року напав на журналістів під час протестів у Києві.

123

Транш

Частка кредиту від МВФ або інших міжнародних донорів, отримання якого зазвичай пов'язане з виконанням Україною певних умов. Часом здається, що над країною нависає так зване «прокляття третього траншу», яке полягає у неможливості дотримання взятих перед МВФ зобов’язань і подальший зрив та перегляд програми фінансування.

124

Тушки

Образливе визначення для депутатів, які переходять в іншу фракцію або голосують за певні рішення заради матеріальної вигоди, що є одним з проявів політичної корупції в Україні.

125

ТЦК, ТЦКшник

Останнім часом замість застарілих слів «військкомат» або «військком» все частіше можна почути ТЦК або ТЦКшник. ТЦК (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) — орган, який займається військовим обліком і проводить мобілізацію в Україні. Отже, під час воєнного стану багатьом військовозобов’язаним доводиться мати справу із довжелезними чергами та хитромудрою бюрократією ТЦК.

126

Український морський коридор

Однією з головних українських перемог останнього року стало відновлення роботи українських морських портів Великої Одеси. Тимчасовий експортний морський шлях отримав назву «Український морський коридор». За рік його роботи 2,4 тис. суден експортували з України 64,4 млн тонн вантажів до 46 країн світу.

127

Укриття

Після загибелі людей біля закритого укриття у Києві в червні 2023 року в Україні посилено перевіряють споруди цивільного захисту. Повідомити про зачинене під час тривоги сховище тепер можна у спеціальному чат-боті, а в застосунку «Дія» найближче укриття можна знайти на мапі.

У 2024 році напередодні Дня Незалежності України Посольство США у Києві попередило своїх громадян про можливі атаки російських ракет та безпілотників і у разі оголошення повітряної тривоги радять негайно знаходити найближче укриття.

Укриття. Фото: Depositphotos

Укриття. Фото: Depositphotos

128

Ухилянт

Тих, хто ховається від мобілізації або тікає за кордон, в Україні прозвали ухилянтами. Проте отримати статус «У розшуку» у застосунку для військовозобов’язаних «Резерв+» можна не тільки через певні порушення, а й цілковито помилково. Для ТЦКшників, які перевіряють документи на вулицях, це може стати приводом для затримання і доставки до ТЦК. «Ухилянтів», яких привезли у супроводі поліції, в ТЦК усюди пропускають поза чергою.

129

Фіксований курс

Офіційний курс валют, який Нацбанк в умовах воєнного стану певний час тримав на сталому рівні для запобігання паніки й різких коливань на валютному ринку. У разі поліпшення ситуації регулятор обіцяв повернутися до гнучкого курсоутворення. Адже в історії України спроби штучної фіксації валютного курсу не раз приводили до накопичення перекосів і неминучої девальвації гривні. Слушний момент видався у жовтні 2023 року, коли Нацбанк перейшов до режиму керованої гнучкості і курс почав коливатися.

130

F-16

Те, про що довго і наполегливо просили українці від початку повномасштабного вторгнення, нарешті сталося — Україна отримала від союзників сучасні винищувачі F-16. Про надання перших F-16 стало відомо 31 липня 2024 року.

131

Фішинг

Розповсюджений в останні роки вид шахрайства в інтернеті, який полягає у виманюванні у громадян реквізитів платіжних карток для подальшої крадіжки коштів. Прикро, що під час повномасштабної війни інтернет-злочинці часто заволодівають грошима довірливих українців під виглядом збору донатів.

132

Хабарництво

Один з головних проявів корупції в Україні, зокрема у судовій системі. Яскравим символом хабарництва в Україні став суддя Микола Чаус, який ховав долари у трилітровій банці й нещодавно отримав 10 років в’язниці з конфіскацією майна.

133

Човник (з російської — челнок)

Так називали перших українських підприємців, які самостійно привозили з-за кордону дрібні партії одягу та інших товарів. Розпродавши свій асортимент, вони відправлялися за новою партією. Це явище початку 90-х отримало назву човникової торгівлі.