Вночі 14 серпня під удари українських дронів могли потрапити чотири російські аеродроми: авіабаза у Борисоглібську та аеродром «Балтімор», де базуються літаки Су (на Воронежчині), аеродром у Курську й авіабаза «Саваслейка» в Нижегородській області, яка асоціюється у українців зі злетом носіїв ракет «Кинджал» МІГ-31К.
Якщо озвучені рф дані про використання під час атаки по росії 117 дронів є правдою, це новий рекорд. Проте цікаво інше: наростаюча частота атак ЗСУ по аеродромах росії.
Вночі 9 серпня Сили оборони вдарили по летовищу «Липецьк». Дрони випалили склади з керованими авіабомбами (КАБ), якими ворог знищує позиції українських військових. А 3 серпня ЗСУ вдарили по «Морозовську» у Ростовській області і знищили винищувач-бомбардувальник Су-34 та склад боєприпасів.
поговорив із авіаекспертом Анатолієм Храпчинським про те, на що вплинуть атаки ЗСУ по аеродромах рф.
Навіщо ЗСУ знищують аеродроми ворога навіть без літаків

Фото знищеного аеродрому в Липецьку
Усі чотири російські авіабази, що опинилися під ударом 14 серпня, стали ціллю не через велику зосередженість там літаків і перспективу їхнього знищення. Бо поки що немає підтвердження пошкодження під час цієї атаки жодного літака росії.
Проте Анатолій Храпчинський зауважує, що ремонт, заправка, кріплення озброєння на літаки відбувається у тому числі на цих аеродромах. Тому ми й б’ємо по технічних частинах, які є важливою складовою використання літаків.
«У росії має з’явитися розуміння, що ми будемо бити ще активніше. Вони не можуть прикрити свої аеродроми лише «Панцирями». Для цього потрібні установки С-300, яких немає в достатній кількості. Тому вони змушені відтягувати ще більше власної авіації вглиб країни або розраховувати на удачу», – каже експерт.
Як знищення російської авіаційної інфраструктури вплине на війну
Перший масштабний удар українськими дронами по авіабазі росії відбувся 5 грудня 2022 року. Того дня атакували дві ключові авіабази: Енгельс-2 та Дягілєво. Тоді Сили оборони пошкодили 3 російські бомбардувальники Ту. Можливо, їх повністю вивели з експлуатації.
Згодом атаки ЗСУ на аеродроми росії все частішали. За 2023 рік по аеродромах рф, за різними джерелами, відбулося від 10 до 15 атак. Встановити точну кількість знищених і пошкоджених літаків важко, проте рахунок іде на десятки. У 2024 році аеродроми росіян атакували вже більше 15 разів.
Вже у 2022-2023 роках російське командування почало частково прибирати стратегічні бомбардувальники Ту подалі від кордонів України.
Чому росіяни досі використовують наближені до України аеродроми
Проте Анатолій Храпчинський зазначає, що росіяни попри ризик продовжували використовувати ці аеродроми, особливо для винищувачів, які обстрілювали українські позиції та північне прикордоння керованими авіаційними бомбами (КАБ).

На фото воронка від одного КАБа біля маріупольського пологового будинку в березні 2022 року
Вочевидь, росіяни сподівалися, що зреагують на українські дрони швидше, ніж ті дістануться до летовища, і встигнуть підняти свої борти. Проте так виходить не завжди. До того ж чим частішими будуть напади, тим важче стане на них реагувати.
«Так сталося через розуміння вікна можливостей до приходу в Україну F-16. Чим більше ми матимемо цих літаків, тим складнішими стануть обстріли для ворога», – пояснює Анатолій Храпчинський.
Також важливим фактором була інтенсивність ударів дронами по аеродромах рф, яка наразі збільшується.
«У 2024 році ми вийшли на новий рівень порівняно з 2023-м. У нас майже щотижня відбувається атака», – додає Храпчинський.
Як випалювання аеродромів ворога допомагає ЗСУ
Якщо найближчі до України російські аеродроми будуть постійно під атакою і їхня інфраструктура буде знищуватись, як це сталося в Липецьку, це значно послабить можливість ворожої авіації.
«Зараз ми взялися за це питання систематично. Якщо ми не будемо збавляти темп, то росії вже точно знадобиться все ж таки вирішувати питання щодо передислокації їхньої авіації», – прогнозує Храпчинський.
Храпчинський відзначає два основні напрямки впливу ударів по аеродромах на хід війни:
- ускладнення логістики: чим далі літаку потрібно летіти до місця пострілу, тим менше він може нести зброї;
- зменшення оперативного радіусу дії: може статися, що російська авіація буде нездатна діставати до певних точок фронту.
До того ж чим далі стоятимуть літаки росії, тим більше часу їм буде потрібно для реагування на події на фронті, тому підтримка з повітря частково зменшиться.
Експерт погоджується, що значно прискорити процес знищення російських аеродромів могли би дозволи використовувати по території росії від Великої Британії далекобійних Storm Shadow, а від США – ATACMS. Проте навіть постійні атаки дронами у такому темпі поступово можуть привести до виведення з експлуатації аеродромів росії в українському прикордонні.