Володимир Зеленський на Ставці Верховного головкома 12 серпня 2024 року, де в Україні вперше офіційно доповіли про операцію на Курщині, доручив Міноборони та дипломатам «представити перелік необхідних дій з нашого боку, щоб отримати від партнерів дозвіл на використання далекобійної зброї для захисту нашої території».
Тобто фактично президент дав доручення отримати від деяких наших партнерів згоду на застосування далекобійних ракет по території рф і, що також важливо, використовувати зброю країн-партнерів безпосередньо на території росії. Наприклад, під час чинної операцій на Курщині.
з’ясовував, які країни вже дозволяють використовувати їхню зброю в росії, а з якими доведеться попрацювати, аби отримати цей дозвіл. Також ми оцінили ситуацію з точки зору важливості самої зброї.
Чи можна застосовувати в росії далекобійні ракети HIMARS, Storm Shadow, SCALP, ATACMS
Навряд чи хтось поставить під сумнів тезу, що головною зброєю, на яку ЗСУ хотіли б зняти всі обмеження, є далекобійні ракети.
Цікавим тут є факт, який не був підтверджений, проте активно циркулював у медіа. Коли американці вперше надали Україні кілька десятків ракет ATACMS у жовтні 2023 року, окрім успішного ураження дев’яти гелікоптерів і складу боєприпасів ЗСУ використали ATACMS для удару по Кримському мосту. Хтось у адміністрації президента США, найімовірніше автор «доктрини ескалації» радник із нацбезпеки Джейк Салліван, сприйняв це як небезпечну ескалацію війни.
Після цього Україна не бачила поставок ATACMS, попри підтримку цієї ідеї обома партіями Конгресу, протягом шести місяців – до квітня 2024 року.
Україна досі немає повного дозволу на використання далекобійних ракет від США по території рф. Після наступу росіян на Харківщині Джо Байден дозволив бити ракетами по російському прикордонню тільки за умови розташування там ворожих військ і стримання їхнього наступу. США не дозволяє нам бити, наприклад, по аеродромах рф у глибині ворога. Цей дозвол є пріоритетом номер один.
До речі, такі обмеження засуджували як представники демократів, так і республіканців у Конгресі США.
Можливості використання у росії Storm Shadow і SCALP
Так само ми маємо проблеми з використанням британської ракети Storm Shadow та її повного аналога – французької SCALP. Обидві ракети несуть літаки і б’ють ними на відстань до 560 км.
У липні цього року виявилось, що Велика Британія не давала дозволу на ураження їхніми ракетами цілей на території рф. Ба більше, медіа писали, що це можливо, але тільки з дозволу ще двох країн, натякаючи на Францію та США.
Із безпосередньо Францією все простіше. Президент країни Еммануель Макрон підтвердив, що Україна може використовувати французьке озброєння як хоче. Проте ракети SCALP вони виробляють разом із британцями, ті ж, своєю чергою, видно не хочуть «ескалювати» без дозволу США.
Тому наразі всі далекобійні ракети для нас є заблокованими для ураження цілей на території рф за деякими рідкісними випадками, коли вдається домовитися заздалегідь.
Також ми ніяк не можемо дочекатися на поставку нам німецьких далекобійних ракет Taurus. Олаф Шольц і його партія досі проти цього.
Умови використання в рф західних танків Leopard, Challenger, Abrams
Головним західним танком ЗСУ є Leopard у різних його модифікаціях. За різними даними, наразі ми маємо близько 150 машин німецького виробництва — Leopard 1 та Leopard 2.
За деякими фото та відео можна стверджувати, що ЗСУ застосували на Курщині німецький інженерний танк Wiesent на базі танка Leopard 1. Проте з «Леопардами» проблем також не має бути, бо Німеччина дозволила Україні використовувати німецьку зброю в Курській області.
Наразі про використання на Курщині американських «Абрамсів» і британських «Челенджерів» невідомо, проте на різних фото та відео можна побачити західну бронетехніку. Наприклад, бойову бронемашину США Stryker та німецьку бойову машину Marder.
Водночас адміністрація Байдена заявила 8 серпня, що американське озброєння може використовуватись на території росії під час нинішньої операції, оскільки «ці удари запобігають майбутнім нападам рф».
Цікаво, що до Курської операції заборона на використання західних танків на території рф була. Тому питання, як і коли у цьому випадку ЗСУ отримали дозвіл, залишається відкритим.
Варто зауважити, що в своїх рейдах на території Білгородщини РДК вже раніше точно використовували американські машини HMMWV («Хамві») та БТР International MaxxPro, нідерландські БМП YPR-765 разом із західними гвинтівками та гранатометами. Тоді, попри скиглення росіян, жодних перепон від США не було.
До того ж Україні надали лише близько 30 танків M1 Abrams від США та 14 танків Challenger 2. Тому абсолютна більшість наших танків залишаються радянськими:
- T-64 – близько 500 одиниць;
- T-72 – 300-400;
- T-82 – близько 100.
Тому танки та інша бронетехніка на Курщині мають використовуватись без проблем.
Артилерія, САУ та БМП України в Курській операції
Головними постачальниками артилерії та САУ (самохідні артилерійські установки) в Україну є:
США
- M777: близько 150 одиниць від американців + до 20 від Канади та Австралії;
- САУ M109: 18 одиниць від США, близько 50 стволів із Італії, 24 від Норвегії, кілька від Латвії та Іспанії – разом близько 100 одиниць.
Німеччина
- Panzerhaubitze 2000: приблизно 20-30 одиниць.
Франція
- САУ Caesar: 49 одиниць;
- TRF1: кілька одиниць, зазвичай менше десятка.
Італія
- Oto Melara Mod. 56: кілька десятків;
- FH70: точна кількість невідома.
Польща
- САУ Krab: близько 50-60 одиниць.
Швеція
- САУ Archer: 20 одиниць.
Із зазначених вище країн, бити по території росії нині забороняють лише італійці. Усі інші, окрім Норвегії, навпаки надавали дозвіл використовувати їхню техніку по території рф, тому з артою проблем бути не має.
Якщо ми говоримо про бойові машини піхоти (БМП), то за час поставок Україна отримала наразі близько 500 машин (від 400 до 600 за різними оцінками).
Головними постачальниками тут є:
США
- Bradley M2A2 ODS: понад 300 одиниць.
Німеччина
- Marder 1A3: близько 150 одиниць.
Усі інші країни поставляли БМП у невеликій кількості, та й США є головним постачальником для України простих машин HMMWV («Хамві») – більше 3 тис. та бронетранспортерів (БТР) – понад 500 бронемашин типу MRAP.
Тому тут знову не має бути значних проблем із західними зразками в наступі на росію.
Які країни активно підтримують використання їхнього озброєння та території росії
Фактично більшість країни залишилися в «сірій зоні», адже вони не говорили про неможливість використання їхньої зброї на території рф, проте й публічно не давали згоди.
Активно підтримують будь-яке використання їхньої техніки проти росії:
- Польща;
- Канада;
- Швеція;
- Чехія;
- Фінляндія;
- Франція;
- країни Балтії: Естонія, Литва, Латвія;
- Нідерланди;
- Данія;
- США, окрім далекобійних ATACMS;
- Німеччина.
Проте варто розуміти, що багато цих країн давали дозвіл на будь-які удари вглиб рф. Чи можна це вважати можливістю використовувати будь-яку техніку на території рф – питання. Після початку операції на Курщині більшість країн не заявляли чітко про можливість використання будь-якої техніки, як це зробили США та Німеччина. Проте до цього наші партнери навряд чи вірили, що Україна зайде на територію рф, тому публічно таких дозволів і не лунало.
Які країни виступають проти використання їхнього озброєння та території росії
Але є й такі країни, як Бельгія, прем’єр якої наголосив, що Україна зможе використовувати винищувачі F-16 від країни лише для завдання ударів по своїй окупованій території. На відміну від Нідерландів і Данії, які одразу дали ЗСУ повний карт-бланш на використання винищувачів.
Викликає питання, наскільки такий підхід є легітимним, адже Бельгія не є виробником F-16, а лише передасть їх Україні. Проте прем’єр країни сказав, що всі умови написані в контракті з передачі.
Бельгія також поставляла Україні бронетранспортери M113, проте чітко не говорила про заборону їхнього використання на території рф. Проте це зовсім невеликі кількості, які навряд чи можуть вплинути на операцію.
Але більший постачальник – Італія – також чітко висловилась проти використання їхньої зброї для ударів по території рф і досі не змінила позицію. Тут вже цікавіше, бо Італія надавала бронетранспортери, системи ППО та ЗРК, міномети.
Наприклад, окрім відомої французько/італійської ППО дальньої дії SAMP/T, вони поставили й ЗРК Oto Melara 76, що відповідає за збиття цілей на короткій дистанції 15-20 км. Тобто такій ЗРК стоять вже недалеко від безпосередніх позицій ЗСУ.
Тепер варто наголосити, що більшість країн залишаються в цій «сірій зоні», адже до початку операції на Курщині мало країн активно проговорювали заборону саме на використання техніки на території росії.
Проте для нас вкрай важливо, що США та Німеччина змінили своє ставлення до цього, а обидві країни є ледве не головними «стримувачами ескалації» на Заході. До того ж найбільше техніки йде саме від них, тому вибір машин для операції ЗСУ на Курщині має бути достатній.