Ігор Мазепа

Бізнес гостро зреагував на дії силовиків проти інвестбанкіра Ігоря Мазепи та його компанії Concorde Capital, які розпочалися 18 січня із затримання бізнесмена за звинуваченням у махінаціях із землею. Після кількох днів мовчання влада прислухалася до заяв незадоволених підприємців.

 

23 січня президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану».  The Page аналізує, який у цьому сенс?

The Page має намір детально розібрати тему наїздів на бізнес. Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з проявом свавілля, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected].
Маски-шоу

23 березня 2024 року минуло два місяці після прийняття рішення РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, яке мало зупинити тиск з боку силовиків на українській бізнесThe Page з’ясовує, як працює механізм і чи дотримуються силовики покладених на них зобов’язань у юристів, які працюють з актуальними запитами бізнесу.

«Надмірна активність силовиків нікуди не поділась, — вважає Сергій Бойко, адвокат, радник юридичної фірми VB partners. — У бізнесу й надалі проводять обшуки, вилучають техніку, комп’ютери, арештовують майно».

Володимир Зеленський

В січні 2020 року Володимир Зеленський під час виступу на економічному форумі у Давосі пообіцяв надати кожному великому інвестору інвестиційну няню, яка буде вирішувати їх проблеми. Але за злою іронією у 2023 році «інвест-нянями» бізнесмени почали називати численних перевіряючих і силовиків, які навідуються до офісів і перешкоджають нормальній роботі. Опитані The Page юристи окреслюють масштаб проблеми і коментують можливий вплив на ситуацію рішення РНБО «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану», введене в дію указом президента від 23 січня 2024 року № 21/2024.

Число виявлених кримінальних економічних правопорушень швидко наростає – Офіс генпрокурора

QuoteСпеціально роблять обшук з розбиванням дверей, з жорстким заходом, з маски-шоу. Ну і з бізнесом хіба так можна? Ми ж працюємо, воюємо, донатимо, платимо податки. За що ви ставитесь до нас, як до ворога”, – Сергій Позняк.

QuoteНасамперед [силовики] арештовують активи, неспівмірні з імовірно нанесеною шкодою. Припустимо, шкода на один мільйон гривень, а арештовують актив вартістю 100 млн грн. Потім спробуй повернути ці активи. Спочатку суддя захворів, потім прокурор захворів і не прийшов – усі хворобливі. Так можна ходити по колу. А тим часом діяльність компанії паралізована і бізнес несе збитки. Добре, якщо це велика компанія, яка має запас міцності, але й у середнього бізнесу таких кейсів безліч. Такі бізнеси просто гинуть пачками, підриваючи цим нашу економіку”, – Сергій Позняк про поширені зловживання силовиків.

QuoteВ податковому кодексі є, на жаль, поки нереалізована норма — регрес до податківця [Пункт 21.4 ст. 21 ПКУ]. Ця норма передбачає право платника податків на відшкодування від податківця шкоди, нанесеної бізнесу, його діями чи бездіяльністю. Я її проводила свого часу, коли була в парламенті.
 

Але її використати дуже складно, тому що треба спочатку виграти в суді справу. Потім довести, що ти втратив кошти, отримати від держави відшкодування за втрачені кошти, і лише після цього змусити державу стягнути відшкодування з конкретної людини.

 

Я абсолютно впевнена, що декілька таких прецедентів, можливо навіть один-два, спрацювали б. Тому що у податковій службі теж є сарафанне радіо. І коли вони зрозуміють, що кожен відповідає власним майном, так само як і підприємець відповідає своїм майном, зловживань має стати менше. Але я маю надію, що хтось саме з великого бізнесу, бо це досить дорого, скоро зможе довести цю справу до кінця.

Quote Якщо говорити про кримінальні провадження щодо бізнесу, то у судах тільки 2% з них дійсно доходять до вироків, а 98% закриваються через невинуватість бізнесу. Це означає, що ці 98% справ — просто перешкоджають, заважають бізнесу і зупиняють його.

Для того, щоб сказати, що справа сфабрикована, треба, щоб підприємець, який через суд довів свою невинуватість, йшов далі. А для цього треба мати час і кошти на доказ речей, очевидних для більшості.

ОФІЦІЙНО

The Page направив запити силовим органам, які згадуються у рішенні РНБО щодо економічної безпеки та стабільності, щоб висвітлювати їх позицію.

У відповідь на запит The Page в Бюро економічної безпеки України (БЕБ) розповіли про виконання рішення РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, введене в дію указом президента від 23 січня 2024 року № 21/2024.

 

The Page стало відомо, що детективи Бюро провели аудит 1500 кримінальних проваджень, які розслідуються БЕБ. У результаті в БЕБ прийняли рішення закрити 187 кримінальних проваджень. Цікаво, що 40% з них були розпочаті іншими органами, здебільшого — ще податковою міліцією. Мається на увазі остаточно ліквідований у вересні 2021 року підрозділ Державної фіскальної служби, який мав боротися з податковими правопорушеннями. Тобто виходить, що значна частина закритих справ має досить довгу історію.

 

У період дії рішення РНБО детективи БЕБ застосували 846 заходів забезпечення кримінального провадження. З них 596 передбачали тимчасовий доступ до речей та документів, який дозволяє отримати потрібну інформацію без втручання в роботу підприємства, вилучення майна та проведення інших слідчих дій.

 

З 24 січня 2024 року по 23 березня 2024 року в БЕБ провели аудит майже 2 тис. кримінальних проваджень. У результаті детективи БЕБ закрили 249 кримінальних проваджень.

В Офісі генерального прокурора повідомили The Page про проведення заходів щодо реалізації рекомендацій, зазначених у рішенні РНБО.

В ДБР The Page повідомили не багато детелей, посилаючись на те, що запитувана інформація є службовою.

Найбільш лаконічну відповідь The Page отримав від Служби безпеки України.

КЕЙСИ КОМПАНІЙ

Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з проявом свавілля, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected].

«Ця «прокладка» вже 10 років робить зброю для армїї» – керівник Archer про обшуки та тиск на бізнес