Facebook Pixel

Україні передадуть винищувачі F-16 — на що вони здатні

Союзники готуються передати Україні сучасні винищувачі F-16: 19 травня 2023 року до «коаліції винищувачів» приєдналися США. Ми розбиралися, на що здатні ці літаки та наскільки вони важливі для України, скільки часу займе тренування українських пілотів та на яку кількість винищувачів можуть розраховувати ЗСУ.

Що таке винищувач F-16

F-16, або General Dynamics F-16 Fighting Falcon — це одномоторний усепогодний багатоцільовий легкий винищувач четвертого покоління, пише SPEKA. F16 – швидкий і надзвичайно маневровий легкий літак із потужним двигуном.

Розробила ці винищувачі для Повітряних сил США американська компанія General Dynamics у 1976 році.

QuoteЗ моменту їх прийняття на озброєння усього виготовили близько 4,6 тис. таких літаків.

Зліт F-16

Зараз ПС США більше не закуповують F-16, але вони досі знаходяться на озброєнні 24 країн.

У 1993 році авіаційний підрозділ General Dynamics, який відповідав за виготовлення F-16, придбала Lockheed Corporation (зараз Lockheed Martin).

Технічні характеристики F-16

 • Виробник: General Dynamics
 • довжина: 15,06 м;
 • висота: 4,88 м;
 • розмах крила: 9,96 м;
 • боєзапас: 511 набоїв;
 • максимальна швидкість (МШ): 2410 км/год;
 • МШ біля землі: 1470 км/год;
 • МШ на висоті: 2660 км/год;
 • екіпаж: 1 особа;
 • бойовий радіус: 550 км.
 • Озброєння: AIM-7 Sparrow, AIM-9, AIM-120 AMRAAM, вільнопадні, касетні бомби, запалювальні бомби.

F-16 вважають одним із найкращих та економічно ефективних реактивних винищувачів у світі. Має обмежену дальність польоту та корисне навантаження у порівнянні з двомоторними винищувачами.

Які країни мають на озброєнні F-16

На озброєнні винищувачі F-16 мають 24 країни, зокрема ОАЕ, Польща, КНР, США, Нідерланди, Бельгія, Греція, Данія, Ізраїль та Туреччина.

Україна вела переговори про передачу F-16 зокрема з Нідерландами, США, Великою Британією та Данією. Про це говорив премʼєр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

Скільки всього у світі F-16 і коли їх отримає Україна

Станом на лютий 2023 року Lockheed Martin заявляла, що зараз на озброєнні різних країн перебувають до 3 тис. винищувачів F-16.

Які країни мають літаки F-16 та скільки

Понад 1 тис. з них мають США. На озброєнні армії Нідерландів — 24 F-16, Бельгії – 8, Данії – 33.

Ізраїль має 175 F-16, Обʼєднані Арабські Емірати – 78, Туреччина – понад 200. Але малоймовірно, що ці країни долучаться до підтримки України винищувачами.

У Великої Британії не має на озброєнні F-16, але вона може допомогти у навчанні українських пілотів.

QuoteЗа оцінками офіційних джерел та міжнародних медіа, навіть за прискореного курсу навчання на підготовку пілотів підуть місяці, тож Україна не зможе отримати F-16 принаймні раніше осені.

Які країни входять до «коаліції винищувачів»

До так званої «коаліції винищувачів» – групи держав, що лобіюють передачу Україні F-16 та готові навчати українських пілотів, наразі входять зокрема Велика Британія, Франція, Нідерланди та США.

«Цього літа ми розпочнемо початковий етап польотних тренувань для українських пілотів. Це дозволить адаптувати програму британських пілотів, щоб надати українцям навички пілотування інших типів літаків. Паралельно Велика Британія разом з іншими країнами працює над забезпеченням постачання Україні винищувачів F-16», – заявили в уряді Великої Британії під час візиту Володимира Зеленського.

Джо Байден 19 травня оголосив, що США допоможуть у тренуванні українських пілотів.

Президент США зазначив, що план передбачає навчання «на винищувачах четвертого покоління, включно з F-16, для подальшого зміцнення та вдосконалення можливостей українських ВПС».

QuoteДо винищувачів четвертого покоління, окрім F-16, відносять британські літаки Eurofighter Typhoon та французькі Mirage 2000.

Наразі також відомо, що Німеччина відмовилася долучитися до коаліції винищувачів – про це оголосив канцлер Олаф Шольц. Міністр оборони Борис Пісторіус повідомив, що Берлін не може допомогти Україні в цьому, адже не має «ані можливостей для навчання (пілотів), ані відповідної компетенції, ані літаків».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉