Facebook Pixel

В Італії дозволили «римський салют», або звичайне «зігування» — історія цього привітання

Верховний суд Італії постановив, що так званий «римський салют» є законним на мітингах. Тепер, щоб реально притягнути людину до відповідальності за «зігування», воно має супроводжуватися порушеннями порядку, або бажанням відновити фашистську партію, що доволі складно довести.

«Римський салют» є одним з найпомітніших символів Італії фашистського періоду та Німеччини нацистського. На початку ХХ століття серед фашистів Італії була думка, що жест витягнутої вгору правої руки зі стиснутими пальцями був поширений у Стародавньому Римі. Але чи використовували цей символ насправді у ті часи?

Звідки у ХХ столітті з’явився «римський салют»

Італійське видання Il Post пише, що одним з перших, хто використав цей тип вітання в Італії, був поет Габріеле д'Аннунціо — послідовник протофашистської організації. Це відбулося у 1919 році, а з 1923 року цей жест почав широко використовуватися Націонал-фашистською партією. Із 1926 року він став офіційним привітанням Націонал-соціалістичної партії Німеччини, асоціюючись також з гаслом «Хайль Гітлер».

Видання стверджує, що немає жодного мистецького твору Стародавнього Риму – скульптури, монети чи фрески, — на яких було б зображено салют, подібного до того, який використовували фашисти та нацисти.

Муссоліні вітається з натовпом після зустрічі з німецьким диктатором Адольфом Гітлером у Мюнхені, Німеччина, у вересні 1937 року.

Муссоліні вітається з натовпом після зустрічі з німецьким диктатором Адольфом Гітлером у Мюнхені, Німеччина, у вересні 1937 року.

Що означав «римський салют» в часи Стародавнього Риму

QuoteЖест підняття правої руки в римській культурі існував, але мав інше значення. В античності праву руку підіймати як символ вшанування або вираження вірності, дружби та відданості, розповідає історик Матео Андріола.

У Стародавньому Римі підняття руки було жестом удачі, сприятливості або сигналом для привернення уваги до промови, зверненої до легіонерів, пишуть історики Андреа Джардіна та Андре Вошез у книзі «Міф Риму». Однак у жодному випадку у творах класичної античності не зустрічається салют, який на 100% відповідає фашистському.

«Римський салют» не згадується у літературі доби Риму

Історик Мартін Вінклер, автор першого систематичного дослідження про походження фашистського вітання, зазначив у 2009 році, що немає його слідів у літературі, про нього не згадує жоден історик республіканської чи імперської доби Риму.

Наприклад, на Колоні Траяна, що знаходиться у Римі (106 рік н.е.), зображені солдати, які підіймають відкриту долоню для привітання, але без витягнутої руки, зазначає Вінклер. На інших — навпаки імператор підіймає руку, тримаючи її злегка зігнутою, із нестиснутими пальцями. Так само робить чоловік у тозі на скульптурі І століття до н.е. «Оратор».

Частина Колони Траяна, де солдати вітають імператора руками піднятими догори в знак вірності та шани

Частина Колони Траяна, де солдати вітають імператора руками піднятими догори в знак вірності та шани

Коли з’явився сучасний «римський салют»

QuoteЗа словами Вінклера, віра в те, що в Римі люди віталися «зігуючи», закріпилася лише з кінця XVIII століття. Неокласичні картини, як-от «Присяга Гораціїв» Жака-Луї Давіда (1784) або «Ave Caesar! Morituri te salutant» Жана-Леона Жерома (1859), більш-менш точно переповідали легендарні події. Але, звісно, художники достеменно не знали всіх подробиць.

Наприклад, на «Присязі Гораціїв» зображено батька Горація, який подає зброю трьом своїм синам, а вони вітають його витягнутою рукою як символ присяги на вірність.

Картина Жака-Луї Давіда «Присяга Гораціїв»

Картина Жака-Луї Давіда «Присяга Гораціїв»

Картина «Ave Caesar! Morituri te salutant» Жана-Леона Жерома (1859)

Картина «Ave Caesar! Morituri te salutant» Жана-Леона Жерома (1859)

Картина Жака-Луї Давіда «Присяга Гораціїв» Thumb Картина «Ave Caesar! Morituri te salutant» Жана-Леона Жерома (1859) Thumb

Подібне до фашистського салюту можна побачити і на статуї французького астронома, математика і політика XVIII століття Жана Сильвена Бейлі у Версалі.

На фото статуя французького астронома, математика і політика XVIII століття Жана Сильвена Бейлі у Версалі.

На фото статуя французького астронома, математика і політика XVIII століття Жана Сильвена Бейлі у Версалі.

Чому термін «римський салют» може бути некоректним

До 1930-х років у школах США також витягали праву руку долонею донизу під час присяги на вірність прапору (знаменита «Клятва вірності»). На думку американського дослідника Рекса Каррі, вітання, прийняте нацистами, походить саме звідси.

Вінклер же вважає, що визначення «римський салют» є некоректним і помилковим саме тому, що воно стало популярним у мистецтві, театральних виставах і політиці на початку ХХ століття завдяки таким творам, а не жестам, які можна простежити до класичної античності.

Але варто зазначити, що явний прототип сучасного римського салюту в часи Стародавнього Риму був, хоч сам рух частково і змінився у сучасності.

Подякувати 🎉