Facebook Pixel

Фашизм — це дуже просто. Епідеміологічна пам'ятка

Борис Стругацький (1933-2012)
письменник-фантаст

Чума в нашому домі. Лікувати її ми не вміємо. Більше того, ми часто не вміємо навіть поставити правильний діагноз. І той, хто вже заразився, часто не помічає, що він хворий і заразний.

Йому здається, що він знає про фашизм все. Адже всім відомо, що фашизм — це: чорні есесівські мундири; гавкаюча мова; підняті в римському привітанні руки; свастика; чорно-червоні прапори; маршируючі колони; люди-скелети за колючим дротом; жирний дим із труб крематоріїв; біснуватий фюрер з чолочкою; товстий Герінг; блискаючий скельцями пенсне Гіммлер, — і ще півдюжини більш-менш достовірних фігур із «Сімнадцяти миттєвостей весни», з «Подвигу розвідника», з «Падіння Берліна».

О, ми чудово знаємо, що таке фашизм — німецький фашизм, він же — гітлеризм. Нам і на думку не спадає, що існує й інший фашизм, такий само поганий, такий само страшний, але свій, доморощений.

А тим часом фашизм — це просто. Більше того, фашизм це дуже просто! Фашизм є диктатурою націоналістів. Відповідно, фашист — це людина, яка сповідує (і проповідує) перевагу однієї нації над іншими і при цьому активний поборник «залізної руки», «дисципліни-порядку», «їжакових рукавиць» та інших принад тоталітаризму.

І все. Більше нічого в основі фашизму немає. Диктатура плюс націоналізм.

Абсолютно безглузді і безграмотні вислови на кшталт «демофашист» чи «фашиствуючий демократ». Це така сама безглуздість як «крижаний окріп» або «ароматний сморід». Демократ, так, може бути певною мірою націоналістом, але він, за визначенням, ворог будь-якої та всілякої диктатури, а тому фашистом бути просто не вміє. Так само, як не вміє жодний фашист бути демократом, прихильником свободи слова, свободи друку, свободи мітингів та демонстрацій, він завжди за одну свободу – свободу Залізної Руки.

Тільки, заради Бога, не плутайте націоналізм з патріотизмом! Патріотизм – це любов до свого народу, а націоналізм – неприязнь до чужого. Патріот чудово знає, що не буває поганих і добрих народів — бувають лише погані та добрі люди. Націоналіст же завжди мислить категоріями «свої-чужі», «наші-ненаші», «злодії-фраєри», він цілі народи з надзвичайною легкістю записує в негідники, або в дурні, або в бандити.

Це найважливіша ознака фашистської ідеології — розподіл людей на «наших та ненаших».

Дуже важливою ознакою фашизму є брехня. Звичайно, не кожен, хто бреше, фашист, але кожен фашист обов'язково брехун. Він просто змушений брехати. Тому що диктатуру іноді ще якось можна, сяк-так, але все-таки розумно, обґрунтувати, націоналізм же обґрунтувати можна лише за посередництва брехні — якихось фальшивих «Протоколвів або розмов, що «євреї російський народ споїли», «всі кавказці – природжені бандити» тощо. Тому фашисти — брешуть. І завжди брехали. І ніхто точніше Ернеста Хемінгуея не сказав про них: «Фашизм є брехня, яку озвучують бандити».

Так що якщо ви раптом «усвідомили», що тільки ваш народ гідний всіх благ, а всі інші народи навколо — другий сорт, вітаю: ви зробили свій перший крок у фашизм. Потім вас осяє, що високих цілей ваш народ доб'ється, тільки коли буде встановлено залізний порядок і буде заткнуто пащу всім цим крикунам і паперомаракам, що розмовляють про свободи; коли поставлять до стінки (без суду та слідства) всіх, хто йде впоперек, а інородців нещадно візьмуть до нігтя... І як тільки ви прийняли все це, процес завершився: ви вже фашист. На вас немає чорного мундиру зі свастикою. Ви не маєте звички кричати «хайль!». Ви все життя пишалися перемогою нашої країни над фашизмом. Але ви дозволили собі стати до лав борців за диктатуру націоналістів — і ви вже фашист. Як просто! Як дуже просто.

І не кажіть тепер, що ви — зовсім не зла людина, що ви проти страждань людей невинних (до стінки поставлені повинні бути тільки вороги порядку, і тільки вороги порядку повинні опинитися за колючим дротом), що у вас у самого діти-онуки, що ви проти війни... Все це вже не має значення. Дорога історії давно вже накатана, логіка історії нещадна, і, як тільки прийдуть до влади ваші фюрери, запрацює налагоджений конвеєр: усунення інакодумців — придушення неминучого протесту — концтабори — занепад мирної економіки — мілітаризація — війна... А якщо ви, схаменувшись, захочете якоїсь миті зупинити цей страшний конвеєр, ви будете нещадно знищені, наче найостанніший демократ-інтернаціоналіст. Не буде у вас штурмбанфюрерів, а будуть якісь осаул-бригадири, але сутність фашизму — диктатура нацистів — залишиться, отже, залишиться брехня, кров, війна — тепер, можливо, ядерна.

Ми живемо у небезпечний час. Чума у нашому домі.

Чи можна повернути історію? Напевно, можна, якщо цього захочуть мільйони. Тож давайте цього НЕ хотіти. Адже багато залежить від нас самих. Не все, звичайно, але багато.

Оригінал

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора