Попри запрошення Володимира Зеленського, заклики європейців і американців, владімір путін не поїхав до Стамбула на переговори. Замість себе він відправив делегацію «низького рівня» — таку оцінку дали як в Україні, так і в США. Наприклад, держсекретар США Марко Рубіо сказав, що Вашингтон «не має великих очікувань» від перемовин у Стамбулі через рівень представництва. Очолив російську делегацію помічник путіна, колишній міністр культури рф Владімір Мєдінскій.
Але сторони все ж вирішили зустрітися 16 травня. Спочатку пройшла зустріч представників США, Туреччини та України, згодом відбулися переговори українців і росіян за посередництва турків. розповідає, що з цього вийшло.
«Бутафорна делегація» та підсумки відновлення прямих переговорів
Ще до зустрічі з росіянами американці зробили висновок, що не варто від неї очікувати прориву. «Були розмови, були переговори, були поїздки та зустрічі. Але зрештою ми, як і президент, дійшли висновку, що єдиний шанс — це пряма взаємодія Трампа з путіним», — сказав Марко Рубіо 16 травня.
Сам президент США в коментарях журналістам підкреслив, що в наступні два-три тижні хоче зустрітися з російським диктатором. Зауважимо, що кілька місяців тому Трамп також говорив, що може зустрітися і путіним, ЗМІ переповідали чутки про підготовку цієї події, але нічого так і не сталося.
Напередодні переговорів Трамп казав, що готовий приєднатися до них у Стамбулі, якщо приїде путін. Але зараз він повертається до Америки, завершивши своє турне Близьким Сходом.

Представники України, США та Туреччини під час перших переговорів 16 травня. Фото: МЗС Туреччини
Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що наразі головні цілі української делегації лише дві: досягти безумовного припинення вогню та підготувати особисту зустріч путіна з Зеленським. При цьому Єрмак повністю відкинув будь-яку прив’язку цих переговорів до порядку денного перемовин початку 2022 року. Росіяни наполягають саме на такому трактуванні.
Прем’єр Великої Британії Кір Стармер напередодні зустрічі Європейського політичного співтовариства в Албанії 16 травня заявив, що відмова путіна від мирних переговорів — черговий доказ того, що саме росія свідомо затягує війну. Він наголосив, що Україна вже давно готова до безумовного перемир’я. Якщо путін і далі уникатиме переговорів, Британія готова посилити санкції проти росії.
Цікаво, що напередодні переговорів з росіянами представники України окремо зустрілися з радниками з нацзбезпеки голів Великої Британії, Франції та Німеччини, а також з Кітом Келлогом, спецпредставником президента США з питань України. За словами Єрмака, учасники зустрічі «скоординували позиції».
Чого досягли українська та російська делегації

Зустріч української та російської делегацій за посередництва Туреччини тривала менше двох годин. Фото: МЗС Туреччини
Попри неймовірний хайп світових медіа навколо «перших прямих переговорів України та росії з 2022 року», вони не принесли жодних конкретних результатів.
За даними Reuters, вимоги російської делегації стали ще більш нереалістичними, ніж були раніше. Для припинення вогню росіяни вимагали від України вивести війська зі «своєї території» (маючи на увазі всі області, які встигли записати до конституції рф).
«Переговори тривали трохи більше години, але не принесли суттєвого прогресу. Російська делегація вимагала виведення українських військ з кількох районів усередині України в обмін на припинення вогню. Ці вимоги відірвані від реальності і значно перевищують усе, що обговорювалося раніше», — повідомило українське дипломатичне джерело американському виданню Axios.
Голова української делегації Рустем Умєров заявив, що з російською стороною обговорювали обмін полоненими, зокрема в форматі «1000 на 1000». Обмін може відбутись найближчим часом, це підтвердив і голова делегації росіян. Головною ж темою розмови стало припинення вогню. Умєров підтвердив бажання провести зустріч «на рівні лідерів країн».
Тим часом, за свідченнями Reuters, європейські лідери обговорюють запровадження нових санкцій. Зранку 16 травня канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що новий санкційний пакет проти росії вже готовий і може бути ухвалений 20 травня, але потім видалив свій твіт. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зауважила, що нові санкції можуть стати по-справжньому ефективними, тільки якщо їх підтримають США. Вже відомо, що ЄС підвищить мита на 50% для росії і білорусі на агроімпорт та добрива.