Facebook Pixel

Велика шахівниця Єрмака: як глава ОП впливає на Кабмін, міжнародну політику та Україну

Офіційно робота Офісу президента (ОП) не регламентується ані Конституцією України, яка не передбачає існування спеціального органу при президентові, ані нашими законами. Функціонування ОП регулюється підзаконними актами. Відповідно до указів президента ОП є органом, який здійснює організаційне, правове, консультативне та інше забезпечення діяльності глави держави.

Андрій Єрмак 11 лютого 2020 року став головою ОПУ замість Андрія Богдана. Відтоді влада Андрія Борисовича лише міцніє. В добу повномасштабного вторгнення він став, за оцінками як критиків, так і наближених, другою людиною в Україні. The Page досліджує шлях Єрмака до подібної концентрації влади і механізми його впливу на президента Володимира Зеленського.

Як Андрій Єрмак впливає на кадрові рішення в Україні

В уряді України наразі немає жодного міністра, якого б призначили раніше, ніж Андрій Єрмак очолив ОП. Вочевидь він частково впливає на кожне призначення або звільнення. Когось голова ОП активно просував, а інших, за свідченнями причетних, навпаки топив.

Андрій Єрмак 12 лютого 2020 року під час брифінгу – першого після свого призначення главою ОП

Андрій Єрмак 12 лютого 2020 року під час брифінгу – першого після свого призначення главою ОП

Яких високопосадовців звільнили з легкої руки Андрія Єрмака

  • Олександр Кубраков тривалий час вважався наближеним до Володимира Зеленського. Дехто називав його «улюбленцем» президента. Є думка, що Кубракова згубив його відхід від ОП та занадто широка співпраця з посольством США і фондам USAID. Можливо, олію у вогонь підлив виступ міністра у якості викривача, завдяки чому НАБУ виявило схему хабарів навколо надання підрядів і землі за участю депутатів від «Слуги народу» – Андрія Одарченка і Сергія Лабазюка.
  • Мустафа Найєм, колишній голова Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, також брав участь у викритті вищезгаданих «слуг». Він часто публічно не погоджувався з Офісом і взагалі не був людиною Андрія Борисовича. У результаті його показово не випустили в Берлін на конференцію щодо відновлення України за кілька днів до її початку, на що Офіс мав безпосередній вплив.
  • Дмитро Кулеба був звільнений з посади міністра закордонних справ. Видання Politico з посиланням на неназвані джерела повідомляло, що Кулеба «дратував» голову ОП, який «хоче мати більше контролю над міністерством».
  • Денис Малюська був одним із ветеранів Кабміну й провів на посаді 5 років. Чутки про недружність Андрія Борисовича до колишнього міністра юстиції ходили довго, але в цьому випадку це могли бути лише чутки. Тим не менш, причина звільнення озвучена не була, можливо, «він просто втомився»;
  • Іван Баканов був давнім другом президента і юристом «Кварталу». Він одразу став головою СБУ під час президентства Зеленського, для чого йому навіть присвоїли звання лейтенанта. Проте до його роботи виникло багато запитань після початку повномасштабного вторгнення, чим, можливо, і скористався голова ОП.
QuoteУ цьому контексті цікавим є пояснення стійкості на посаді голови уряду. «Офіційно Шмигаль – прем'єр-міністр, а по факту він – куратор уряду від Офісу президента», – говорив один із керівників фракції «Слуга народу» в перервах між засіданнями провладної фракції у КВЦ «Парковий» 1 листопада 2021 під час розгляду звільнення кількох міністрів. Відтоді нічого не змінилося.

Кого просував у владу голова ОП Андрій Єрмак

  • Юлія Свириденко за майже рік роботи в Офісі президента (22 грудня 2020 – 4 листопада 2021) зарекомендувала себе перед президентом і головою ОП як людина, що візьметься за будь-який проєкт, який забажає Зеленський. Тому коли постала потреба у новому міністрі економіки, питання щодо кандидатури не виникло. Нещодавно їй пророчили ще й посаду прем’єра, проте наразі ці розмови вщухли.
  • Олексій Кулеба – новий віцепрем'єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій ще до початку повномасштабного вторгнення відігравав у команді Зеленського важливу роль у конфлікті з Віталієм Кличком. У 2022 році Олексій Кулеба став головою Київської ОВА, потім заступником Єрмака і вже звідти перейшов до міністерського крісла.
  • Андрій Сибіга – досвідчений дипломат, який протягом трьох років був заступником Єрмака і його радником із міжнародних відносин. Згодом його призначили заступником голови МЗС, а надалі – міністром.
  • Олег Татаров під час Революції гідності обіймав посаду заступника керівника Головного слідчого управління МВС, розповсюджував фейки про протестувальників. Але це не завадило взяти його в команду ОП у серпні 2020-го. Цікаво, що з Татаровим пов’язані чинний голова СБУ Василь Малюк, генпрокурор Андрій Костін, голова Нацполіції Іван Вигівський, директор ДБР Олександр Сухачов. Тобто включно із головою МВС Ігорем Клименком, який є кандидатурою безпосередньо президента, Офіс фактично контролює всі правоохоронні органи. Проте найважливіша якість Татарова – це знов-таки повна лояльність до голови ОПУ та президента.
  • Андрій Пишний, очільник НБУ, є кумом і колишнім колегою Єрмака, з яким вони разом працювали у передвиборчому штабі Арсенія Яценюка у 2010 році. Із початком повномасштабного вторгнення Пишний був головним радником голови ОП в групі «Єрмака-Макфола»;
  • Віталій Коваль — новий міністр аграрної політики та продовольства України, що до цього очолював ФДМУ, має ділові зв’язки з Тимуром Міндічем, колишнім партнером Ігоря Коломойського і співвласником «Кварталу 95».
  • Микола Точицький, новий міністр культури та інформаційної політики, за даними різних джерел отримав посаду, оскільки є кандидатом повністю лояльним до Офісу. В Київському інституті міжнародних відносин він вчився в одній групі із главою ОП, був його заступником.
  • Михайло Подоляк підібраний Андрієм Єрмаком, аби контролювати інформаційну політику президента та Офісу на заміну Кирилу Тимошенку, якого у 2020-му кинули на «Велике будівництво».

Всіх цих людей об’єднує спільна риса – повна лояльність і збіг інтересів із ОП. Це люди, які готові без зайвих питань виконувати поставлені задачі. Тобто саме ті «ефективні менеджери», про яких любить говорити Володимир Олександрович.

Проте стверджувати, що просунуті Єрмаком посадовці є виключно його креатурами, теж не варто. Президент України персонально затверджує кожне таке призначення, тому люди Єрмака – це й ті, кому довірився і Володимир Зеленський.

Як Єрмак впливає на Міністерство оборони

Ситуація навколо Міністерства оборони виглядає особливо показово. Вже третій поспіль міністр призначається за рекомендацією керівника Офісу президента.

Отже, запропонованого Єрмаком у 2020 році Андрія Тарана восени 2021-го замінив Олексій Резніков, який раніше працював з Єрмаком у «мінській групі». Їх обох в уряді називали «креатурами Єрмака».

Зрештою, після кількох скандалів із закупівлями Міністерство оборони очолив Рустем Умєров, який зблизився з головою ОП під час мирних переговорів у Стамбулі та співпраці з країнами Перської затоки.

Як ідуть друзі Зеленського, а ОП стає тихою гаванню Андрія Єрмака

Андрій Єрмак і три інших радники Нормандського формату 26 січня 2022 року. Тоді вони обговорювали просування переговорного процесу між Україною та росією

Андрій Єрмак і три інших радники Нормандського формату 26 січня 2022 року. Тоді вони обговорювали просування переговорного процесу між Україною та росією

Окремої уваги заслуговують «жертви Офісу президента». Адже люди в «Слузі Народу» та ОП стверджують, що свого часу Андрій Єрмак поступово вичавив майже всю «першу» команду Володимира Зеленського з Офісу.

Головною здобиччю тут стали близькі давні друзі президента – Сергій Шефір і Сергій Трофімов, звільнені у березні 2024 року і березні 2020-го відповідно. Кирило Тимошенко, що курував спочатку медіа, а згодом «Велике будівництво», і Андрій Смирнов, що займався силовими органами та судами, та інші члени Офісу президента часів головування Андрія Богдана також вже випали з обойми.

Таким чином, в Офісі президента більше немає людей, які б не були креатурами Андрія Єрмака хоча б частково. Схожим чином працювали всі адміністрації президентів України. Але з Кабміном є проблема.

За Конституцією України, портфелями президента в Кабміні є лише міністерства оборони та закордонних справ – все інше мав би вирішувати парламент. Проте за наявності монобільшості, хоч і крихкої, Володимир Олександрович і Андрій Єрмак можуть фактично контролювати Кабмін і Раду в «ручному режимі» безпосередньо з Банкової.

Quote«Часто кажуть, що от Єрмак все контролює у внутрішній політиці, всіх скрізь попризначав. Повірте, це взагалі не те, що його драйвить. Зібрати Саміт миру – це круто, над цим можна працювати кілька місяців. Призначити якогось чиновника – не круто. Це не те, на що хочеться витрачати час», – переконує «Українську правду» одна з найближчих персоналій з оточення Єрмака.

Як критики та соратники описують Андрія Єрмака та його вплив

Нагадаємо, що у 2019 році, коли до влади прийшла команда Зеленського, більшість громадян України хотіли простих рішень, щоб хтось новий, який не мав стосунку до попередніх корупційних схем і старих політичних еліт, взяв всю повноту влади і змінив країну.

«Ось, будь ласка, так і сталося. Все замикається на Володимирі Олександровичі та Андрії Борисовичі», – сказав депутат від «Голосу» Ярослав Юрчишин в інтерв’ю The Page.

Більше того, Юрчишин каже, що за його спостереженнями, Кабміну більш ніж комфортно, коли за нього ухвалює рішення Офіс президента, «бо тоді ти завжди можеш сказати: це не ми, це все Офіс».

Тобто склалась ситуація, коли вся повнота влади покладена суто на ОП у тому числі через небажання інших брати на себе відповідальність. Тому Юрчишин підкреслює, що відповідальні за цю ситуаціію не тільки Андрій Єрмак, президент Зеленський чи ОП, а й високопосадовці загалом.

Як Андрій Єрмак взяв під контроль міжнародну політику

Фото з Першого саміту Формули миру на рівні глав держав, де Андрій Єрмак, який за всіма правила таких фото, мав би стояти позаду, стоїть в одному ряду з головами Франції, Польщі, Великої Британії, Нідерландів та інших країн

Фото з Першого саміту Формули миру на рівні глав держав, де Андрій Єрмак, який за всіма правила таких фото, мав би стояти позаду, стоїть в одному ряду з головами Франції, Польщі, Великої Британії, Нідерландів та інших країн

Також Єрмак піддавався шквалу критики через те, що при чинному міністрі МЗС він перебрав на себе всі важливі зустрічі й залишив Дмитру Кулебі єдиний трек – розвиток відносин на Глобальному Півдні.

За словами опозиційного до влади колишнього дипломата Дмитра Чекалкина, деякі дипломати не хочуть бруднити біографію співпрацею з Зеленським і відмовляються від певних пропозицій, тоді як дипломатія Андрія Єрмака показує свою неефективність.

Так само опозицію обурила історія, коли Офіс президента буквально не випускав нелояльних депутатів за кордон, навіть із наявністю прямого запрошення.

Quote«Я стверджую, що кожне відрядження, після того як у вас все підписано, далі йде на погодження в Офіс президента. Наскільки я знаю, погоджують там на дуже високому рівні», – сказав у березні 2024-го Ярослав Железняк, депутат від партії «Голос» в інтерв’ю The Page .

Згодом «не своїх» депутатів, особливо із «Європейської солідарності», все ж розблокували, проте нардепи подейкують, що тут не обійшлося без зауваження Офісу від міжнародних партнерів.

Українці самі дозволили створити систему, де за все відповідає Офіс президента

Володимир Фесенко, політолог, пов’язаний з чинною владою, пояснює такий стан речей тим, що 2019 року, коли президентом став Володимир Зеленський, а партія «Слуга народу» отримала 235 місць у Верховній Раді і сформувала однопартійну більшість, у нас замість парламентської утворилася президентська республіка.

Quote«По-суті у нас саме президент керує і урядом, і парламентською більшістю. Чим більший вплив у президента, тим більший вплив його адміністрації», – якось сказав Фесенко.

Тому цілком логічно, що наразі все замикається на Володимирі Зеленському, а отже, й на Офісі, якому президент, хоч і не офіційно, проте цілком логічно делегує частину своїх обов’язків.

Саме на цьому і постала могутність Андрія Єрмака, як другої впливової людини після Володимира Олександровича та найлояльнішого та довіреного обличчя президента, який веде переговори з прем’єрами та президентами країн, займається Формулою мирою, санкціями проти рф, розробляє гарантії безпеки та інші проєкти.

Як можна оцнити діяльність Андрія Єрмака з різних боків

Як було згадано на початку, ОП не має жодних сталих офіційних повноважень і кожен президент може форматувати орган під себе. Фактично всі можливості президента стають можливостями ОПУ. Тому Володимир Зеленський, делегуючи власні повноваження Офісу, несе за них і відповідальність. Проте чи є в цьому проблема?

Публіцист і журналіст Віталій Портников у коментарі The Page твердо впевнений, що Андрій Єрмак є лише виконавцем волі Володимира Зеленського, він особливо не впливає на процеси.

Quote«Це дзеркало волі самого голови держави. Тому я ніколи не перебільшую значення чиновників, які знаходяться поруч з президентом. Це справа бачення Володимира Зеленського щодо формування своєї адміністрації, людей, підібраних для обслуговування своєї діяльності», – каже Портников.

Як повноваження Андрія Єрмака можна порівняти з практикою США

Андрій Єрмак і радник із нацбезпеки президента США Джейк Салліван 20 березня 2024 року в Києві. За словами Єрмака, він постійно перебуває на зв'язку з Салліваном. Фото: ОП

Андрій Єрмак і радник із нацбезпеки президента США Джейк Салліван 20 березня 2024 року в Києві. За словами Єрмака, він постійно перебуває на зв'язку з Салліваном. Фото: ОП

Часом Андрія Борисовича порівнюють з Ентоні Блінкеном, головою Держдепу США, який на своїй посаді, окрім керування адмінстрацією президента, офіційно відповідає за дипломатію, міжнародні угоди та рекомендує президенту закони. Проте в США обов’язки голови Держдепу як головного дипломата (там немає окремого МЗС) регулює Конституція та різні закони.

Голові ОПУ набагато більше підходить аналогія з віцепрезидентом США, обов’язки якого вкрай розмиті. Наприклад, чинна віцепрезидентка США Камала Гарріс виконує наступні функції:

  • є головним радником президента;
  • бере участь у зовнішній політиці;
  • лобіює законодавчі ініціативи президента серед конгресменів;
  • отримує спеціальні доручення та проєкти.

Тобто це людина, яка береться за все, що їй скаже президент США. Наприклад, спеціальним дорученням Камали Гарріс було подолати міграційну кризу на кордоні США з Мексикою. А Майк Пенс, віцепрезидент при Дональді Трампі, також розбирався з кордоном з Мексикою, вів дипломатію в Латинській Америці, займався відносинами з Північною Кореєю та Туреччиною. Проте на відміну від Андрія Борисовича, віцепрезиденти ніяк не можуть контролювати Конгрес і особливо судову систему США.

Що робить голова ОП для президента України

За роки роботи в ОП Андрій Борисович точно став незамінною фігурою. Він виконує найважливіші доручення президента, позує в центрі спільних фото зі світовими лідерами, контролює правоохоронну вертикаль і активно просуває своїх людей у Кабміні.

Також існуєю думка, що він є стабілізатором для емоційного президента, який часто схильний до різких заяв і дій, а Андрій Борисович здатний слухати, обговорювати, нотувати й сумлінно працювати, аби донести щось до Володиємира Олександровича.

Крім того, голова ОПУ став ключем до президента. Всі лідери та дипломатичні місії звертаються саме до нього, а не до МЗС, якщо хочуть отримати увагу Володимира Зеленського. Так само все працює і всередині країни – до Єрмака приходять вископосадовці на поклон, аби він через президента «дав добро» на певні дії.

QuoteАле варто чітко розуміти: більшість проєктів і напрямків, які веде Андрій Борисович, надані йому безпосередньо президентом Володимиром Зеленським, який і несе головну відповідальність за дії ОПУ.

В чому головна проблема Офісу президента Володимира Зеленського

Проблема Офісу президента не в тому, що до нього перейшла вся принципова дипломатія країни, а в тому обсязі влади, яку Банкова отримала з 2019 року. Це дозволяє без жодних запобіжників контролювати не тільки виконавчу, але й законодавчу владу та при цьому активно втручатися в судову систему на тлі проблем у цій галузі в нашій країні.

Саме через цю майже необмежену владу й випливають «плівки Єрмака», де його брат Денис, нині військовий, обговорює призначення на державні посади та заявляє, що може відкривати будь-які двері, корупційні скандали з вже одіозним Татаровим, «Велике крадівництво» Тимошенка та інші потенційні схеми людей із ОП.

Політологи і дослідники підреслюють, що під час війни централізація влади в руках виконавчної гілки є майже неминучою, проте разом із монобільшістю це дозволило Офісу президента на чолі з Андрієм Єрмаком вирішувати будь-яке питання кількома дзвінками під егідою Володимира Зеленського.

Подякувати 🎉