Facebook Pixel

Звинувачення у корупції радників Зеленського: які ризики створює Олег Татаров для України

Перебування Олега Татарова в Офісі Зеленського непокоїть західних партнерів. Фото: Wikipedia

Перебування Олега Татарова в Офісі Зеленського непокоїть західних партнерів. Фото: Wikipedia

Звинувачення у корупції помічників і радників Володимира Зеленського, зокрема Олега Татарова і Андрія Єрмака, можуть викликати багато питань у західних союзників України.

Таку думку висловлює видання Reuters у матеріалі «Звинувачення в корупції переслідують високопоставлених помічників Зеленського».

The Page наводить переклад цього матеріалу.


Коли Олег Майборода був генеральним директором однієї з найбільших будівельних компаній України, він зберігав згортки доларових купюр у сейфі за робочим столом.

Ці гроші, як сказав Майборода Reuters, були потрібні, щоб давати хабарі державним службовцям для затвердження будівельних проєктів. Передачу готівки, за його словами, доручили юристу Олегу Татарову, який зараз є високопоставленим радником президента України Володимира Зеленського.

Quote«Татаров вирішував усі питання з правоохоронними органами», — сказав Майборода в інтерв’ю у Відні, куди він переїхав, щоб уникнути кримінального переслідування в Україні за свою ймовірну участь у корупційних схемах із залученням будівельної фірми ТОВ «Укрбуд Девелопмент».

За словами Майбороди, хабарі проходили через Татарова з 2014 по 2019 рік. Контакти юриста з поліцією, судами та прокуратурою зробили його ідеальним посередником. «Авжеж, він платив», щоб узгоджувати проєкти з владою, в тому числі шляхом отримання дозволів на будівництво, сказав Майборода. — «Він давав їм гроші, щоб ці домовленості були втілені», — додав він.

Зауваження Майбороди загрожують знову розпалити суперечку, яка дошкуляє президенту Володимиру Зеленському навіть під час війни: звинувачення політичних опонентів і антикорупційних активістів у тому, що впливові люди убезпечують Татарова від судового переслідування.

Доказів своїх звинувачень Майборода не надав. Вони повторюють висунуте антикорупційними відомствами проти Татарова звинувачення в організації хабарництва. Прокуратура закрила справу у квітні 2022 року за процесуальними підставами.

Татаров, який з 2020 року обіймає посаду радника президента з питань правоохоронних і безпекових структур, заперечує свою провину та не був засуджений за злочин. Він заявив, що його обвинувачі намагаються звести політичні рахунки. Раніше Зеленський заявляв, що в його адміністрації немає місця корупції.

Quote«Хочу підкреслити: якщо ті, хто працює зі мною, будуть запідозрені в корупції, ці люди будуть звільнені. І я таких прикладів у себе в Офісі за півтора року поки не бачив», — сказав він в інтерв’ю українському журналу «Фокус» у грудні 2020 року.

Ані Зеленський, ані Татаров не відповіли на детальні запитання для цієї статті.

Зеленського вихваляють як лідера військового часу, відколи росія почала своє повномасштабне вторгнення в лютому минулого року. Тим не менш, дехто ставить під сумнів його відданість виконанню своєї обіцянки боротися з хабарництвом. Україна стабільно посідає місце в нижній половині щорічного світового рейтингу Індексу сприйняття корупції Transparency International, і в останньому дослідженні за 2022 рік лише росія була визнана більш корумпованою серед країн Європи.

Мільярди доларів допомоги, призначені для уряду Зеленського, а також прагнення приєднатися до Європейського Союзу залежать від здатності України довести серйозність свого ставлення до боротьби з корупцією та сприяння належному врядуванню.

У червневому звіті Міжнародний валютний фонд заявив, що донори та іноземні інвестори мають «невідкладно» побачити реформи, спрямовані на покращення державного управління, прозорість і боротьбу з корупцією. В оцінці шансів України на членство в ЄС, опублікованій у червні 2022 року, Європейська комісія назвала корупцію «серйозним викликом, який потребує постійної уваги».

Опитування двох київських соціологічних організацій, оприлюднене 11 вересня, показало, що 78% українців вважають Зеленського відповідальним за корупцію в уряді. Паралельне опитування показало, що 55% вважають, що військова допомога Заходу має залежати від боротьби з корупцією.

Останніми місяцями Зеленський вжив заходів, щоб відповісти скептикам.

У січні він звільнив більше десятка високопоставлених чиновників на тлі публічних звинувачень у хабарництві та неналежній поведінці, заявивши:

Quote«Будь-які внутрішні проблеми, які заважають державі, вирішуються і будуть вирішені».

Цього місяця Зеленський замінив міністра оборони Олексія Резнікова, мотивуючи це необхідністю «нових підходів». Це сталося після серії звинувачень українських ЗМІ в тому, що Міноборони закуповує товари за завищеною вартістю. Резніков заявив на пресконференції в Києві за тиждень до свого усунення, що ці повідомлення не відповідають дійсності.

Попри ці потрясіння, Татаров залишився на посаді. Декілька політичних інсайдерів, опитаних Reuters, сказали, що він є важливою фігурою, яка допомагає Зеленському контролювати розгалужені органи безпеки та правоохоронні органи України.

Quote«Татаров став символом толерантності Зеленського до корупції в його найближчому оточенні», — писала газета Kyiv Independent на початку цього року, посилаючись на звинувачення у хабарництві.

Виконавча директорка української громадської організації «Центр протидії корупції» Дар’я Каленюк вважає, що за здорової демократії будь-який чиновник, звинувачений у корупції, має бути відсторонений від посади до виправдання.

Quote«Якщо Зеленський не позбудеться Татарова, його слова про очищення країни від корупції не сприйматимуть серйозно», — сказала вона Reuters.

Соратники Татарова кажуть, що він став жертвою власної ефективності як головна довірена особа Зеленського у взаємодії з правоохоронними органами.

Quote«Вони намагатимуться зробити все можливе, щоб збити цього хлопця, тому що він — вістря списа», — сказав Нікола Мірто, італійський підприємець і колишній клієнт Татарова.

Мірто сказав, що Татаров викликав гнів могутніх впливових, підтримуючи українську антикорупційну боротьбу з олігархами.

ПОПЕРЕДНІ СУПЕРЕЧКИ

Зеленський став президентом у травні 2019 року з обіцянкою порвати з кумівством і корупцією, які десятиліттями гнобили Україну.

Він здобув популярність як актор у політичному сатиричному телесеріалі «Слуга народу». У його першій сцені група магнатів п’є напої над столичним Майданом Незалежності та розмірковує про те, хто з обраних ними кандидатів може перемогти на майбутніх президентських виборах.

Кар’єра Татарова на державній службі почалася кількома роками раніше. Він був чиновником за Віктора Януковича, проросійського президента, який був повалений народним повстанням у 2014 році. Тоді Татаров викликав дискусії своїми зауваженнями після того, як силовики відкрили вогонь по протестувальниках. Татаров стверджував, що деякі постріли лунали з натовпу. За три дні насильства загинули понад 100 людей.

Quote«У деяких загиблих поранення в потилицю», — сказав він на зустрічі з європейськими дипломатами, яку транслювало українське телебачення. Це, за його словами, показало, «що постріли були десь поруч, з боку осіб, які були серед протестувальників». Тоді Татаров не надав більше доказів свого твердження. У 2020 році в інтерв’ю українському мовнику Татаров сказав, що всі його брифінги базувалися на «інформації з матеріалів кримінальних справ. Я не міг висловлювати особисту думку». Він не відповів на запитання Reuters з цього приводу.

Після вигнання Януковича Татаров зайнявся приватною адвокатською практикою. Також він став юрисконсультом будівельної компанії, що входить до складу держкорпорації «Укрбуд».

Будівельний сектор — типовий зразок розмитих меж між державним і приватним секторами в пострадянській Україні. Реєстри британських і українських компаній і судові документи свідчать, що тодішній голова корпорації «Укрбуд» Максим Микитась отримав контроль над 75% акцій приватної фірми ТОВ «Укрбуд Девелопмент», яка має ліцензію на використання логотипу держкорпорації.

Микитась перебуває у в'язниці, його звинувачують у ще одній імовірній корупційній схемі, включно з контрактом на метро, яку він заперечує. У заяві Reuters він сказав, що жоден із ресурсів державної корпорації не використовувався приватною компанією, яку він опосередковано контролює.

За словами Майбороди, Микитась використовував Татарова для складних завдань, у тому числі для дачі хабара від імені «Укрбуд Девелопмент». Майборода розповів, що раніше отримував регулярні вказівки від Микитася передавати Татарову суми готівкою. У своїй заяві для Reuters Микитась звинуватив Майбороду в «неправдивих свідченнях» і поведінці «загнаної в кут тварини» після того, як його самого звинуватили в корупції. За його словами, контакти та вплив Татарова «дуже перебільшені».

Майборода сказав, що Татаров був спритним оператором, працював далеко від офісу в кафе, де він зустрічався зі своїми контактами, і використовував зашифровані програми для спілкування.

Quote«Він знався на правоохоронних органах і попереджав нас бути обережними в майже будь-яких телефонних розмовах», — сказав Майборода Reuters.

За його словами, Татаров або сам забирав готівку, або посилав для цього водія. Майборода сказав, що гроші були підписані Татаровим і враховані як витрати на будівельні проєкти. Майборода показав Reuters, за його словами, список хабарів, зафіксований у електронній таблиці, на загальну суму 1,8 мільйона доларів, сплачених Татаровим.

Він також поділився трьома підписаними касовими чеками, які відповідали записам у списку. Майборода зазначив, що підписантом був Татаров, а список хабарів — з рахунків «Укрбуд Девелопмент». Reuters не зміг незалежно перевірити це.

Reuters показав квитанції Микитасю й Татарову. Микитась сказав, що вони підроблені. Татаров не відповів. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повідомило, що експерти мають вивчити матеріали для їх перевірки.

НОВА РОЛЬ

Зеленський призначив Татарова радником з питань правоохоронних і безпекових органів у серпні 2020 року. Зеленський заявив, що було б несправедливо зараховувати всіх чиновників, які працювали за Януковича, до представників старої гвардії. «Головне, щоб людина була чесною», — сказав Зеленський журналістам через кілька днів після призначення Татарова.

Незабаром після цього незалежне відомство НАБУ відкрило кримінальне провадження щодо Татарова за підозрою в організації давання хабара чиновнику МВС у 2017 році від імені «Укрбуд Девелопмент».

Ймовірний хабар — безкоштовне паркувальне місце для чиновника МВС в обмін на низьку оцінку державної землі — виглядає скромним. Але НАБУ підрахувало, що занижена оцінка землі обійшлася державі в 81 млн грн (тоді $3,1 млн).

У записах WhatsApp, отриманих слідчими та переглянутих Reuters, є вказівка Татарова бухгалтеру «Укрбуд Девелопмент» надати чиновнику паркомісце в київській новобудові зі «100% знижкою» в подяку за його зусилля. Чиновник Міністерства внутрішніх справ сказав Reuters, що придбав місце для паркування за ринковою ціною, і заперечив, що виконував згадану оцінку.

Двоє високопоставлених представників правоохоронних органів повідомили Reuters, що Микитась зізнався у хабарі на відеозаписі в жовтні 2020 року, на якому він сказав, що Татаров організував оплату. Татаров не коментував це питання. Вже після ув’язнення, у інтерв’ю українському новинному сайту, опублікованому 22 грудня 2020 року, Микитась виступив з критикою Татарова.

Quote«Ми з Татаровим все робили разом, але якщо Татаров сидить в Офісі президента, то чому я маю сидіти в тюрмі?»

НАБУ готувалося видати наказ про арешт Татарова, повідомили агентству Reuters двоє представників правоохоронних органів, озброївшись доказами, включаючи повідомлення, іншу кореспонденцію та незалежні оцінки. Але перш ніж НАБУ встигло почати діяти, генпрокурорка Ірина Венедіктова, екснардеп від Зеленського, внесла зміни в команду, яка веде справу. На початку грудня 2020 року вона залучила нових прокурорів, включаючи себе. Через три тижні її відомство передало справу до СБУ.

Потім, у січні 2021 року, Микитась відмовився від своїх зізнань. Він сказав Reuters, що звинуватив Татарова, помилково вважаючи, що адвокат та інші намагалися вкрасти його бізнес. Тим часом розслідування СБУ застопорилося. Тоді суд у Києві відмовив слідчим у продовженні строків досудового розслідування, і у квітні 2022 року державні обвинувачі закрили справу на цій підставі.

Керівник НАБУ в цей період Артем Ситник заявив Reuters, що вважає справу закритою з політичних мотивів. Він сказав, що його установа представила вагомі докази, включаючи повідомлення Whatsapp. Ситник, який залишив свій пост у квітні 2022 року після семирічного терміну, заявив, що бюро «виконувало свою роботу» у розслідуванні Татарова, але «втрутилася судова система і не дала зробити те, що потрібно». Ситник сказав, що його не повідомляли заздалегідь про те, що справу забирають у його відомства, і назвав цей крок «повністю нелегітимним».

Речник офісу генерального прокурора заявив у заяві Reuters, що заміни, зроблені Венедіктовою в команді обвинувачення, були пов'язані з «винятковою складністю» справи. Згодом справу було забрано в НАБУ, сказав речник, за постановою Київського районного суду.

Речник звинуватив НАБУ в тому, що воно не передало докази СБУ. Відмова суду в продовженні розслідування означає, що прокурори не мали «можливості ретельно, всебічно та неупереджено дослідити всі обставини кримінальних правопорушень», додав речник.

Зеленський усунув генпрокурорку Венедіктову в липні 2022 року в рамках чистки посадовців, звинувачених у неспроможності викорінити російських агентів або симпатиків зі своїх відомств, після вторгнення. Він призначив її послом у Швейцарії. Її заступник Олексій Симоненко подав у відставку в січні 2023 року після того, як ЗМІ повідомили, що він відпочивав в Іспанії під час війни. Ані Венедіктова, ані Симоненко не дали коментарів до цієї статті.

«ЗЕЛЕНИЙ КАРДИНАЛ»

Татаров – не єдина неоднозначна фігура з найближчого оточення Зеленського. Це стосується й голови президентської адміністрації Андрія Єрмака, соратника Зеленського за попередньою кар’єрою у світі розваг. Єрмак також не відповів на запитання до цієї статті.

Син радянського дипломата, Єрмак раніше працював у кіно та на телебаченні. Нині він часто буває поруч із Зеленським на засіданнях уряду та масових заходах. Він відомий серед іноземних дипломатів як «зелений кардинал» через його загальновідомий вплив і тому, що, як і його бос, він почав носити хакі.

У березні 2020 року, через місяць після того, як Єрмак став головою Офісу президента, з’явилися відеозаписи, на яких брат Єрмака Денис, нині військовий, обговорює призначення на державні посади та заявляє, що може відкривати двері. Денис підтвердив, що на записі був він, але сказав, що перевіряв кандидатів та ідеї для проєктів, які він пропонував уряду через звернення громадян, і що записи були змонтовані з політичною метою дискредитувати його брата. Андрій Єрмак також назвав ці записи політичним замовленням.

Записи зробив колишній інструктор міліції Дмитро Штанько, який загинув під час бойових дій на сході України у жовтні 2022 року, повідомляє його вдова Людмила Бєлєвцова. Вона розповіла Reuters, що метою Штанька було викрити хабарництво високого рівня і що її чоловіком керувало почуттям обов'язку.

Quote«Він хотів, щоб Україна була нормальною країною», — сказала вона.

Питання щодо самого Зеленського виникли в жовтні 2021 року, коли з'ясувалося, що він використовував офшорні компанії для управління своїми статками, а незадовго до обрання він передав частку у фірмі на Британських Віргінських островах партнеру. Цей соратник, Сергій Шефір, згодом став головним помічником Зеленського, працюючи на громадських засадах. У жовтні 2021 року Зеленський заявив українському телеканалу ICTV, що схема з офшорами мала захистити його телевізійний бізнес від політичного тиску з боку уряду Януковича.

Перевірка Національного агентства з питань запобігання корупції у жовтні 2021 року не виявила «доказів незаконного збагачення».

Шефір сказав Reuters, що вся його бізнесова діяльність була законною, а всі необхідні податкові декларації були подані.

Quote«Згідно з отриманими доходами та поданими деклараціями я сплатив усі податки та інші обов’язкові платежі, передбачені законодавством України», – сказав він.

Шефір зазначив, що Зеленський подав усі необхідні декларації про майно та доходи. За його словами, їх перевірили антикорупційні органи, і «порушень антикорупційного законодавства не виявлено».

Адміністрація Зеленського також викликала критику в країні через закупівлю товарів за ціною вище ринкової. У січні українські ЗМІ повідомляли, що Міністерство оборони закуповує яйця вдвічі дорожче, а картоплю — майже втричі дорожче. Через статтю заступник міністра оборони подав у відставку. Зараз його притягують до кримінальної відповідальності за придбання неякісного спорядження за завищеними цінами. В’ячеслав Шаповалов у заяві Reuters через свого адвоката заперечив правопорушення та заявив, що ніколи не шукав невигідних контрактів.

Опозиційний депутат Ярослав Железняк заявив, що західні донори повинні звертати увагу на повідомлення про корупцію. Згідно з даними Ukraine Support Tracker Кільського інституту світової економіки, понад 41 країна надала Україні цивільну та військову допомогу на загальну суму понад 140 мільярдів доларів, у тому числі понад 70 мільярдів із США.

Железняк сказав Reuters, що якщо не подолати корупцію, західні донори ризикують втратити значні суми.

Quote«Зараз вони крадуть наші гроші, — сказав він про чиновників, які толерували хабарництво. — У майбутньому вони можуть вкрасти ваші гроші».

У зв’язку зі зростанням вимог до підзвітності з боку українців, Зеленський зробив гучні кроки для боротьби з корупцією під час війни. 11 серпня він звільнив усіх регіональних керівників військкоматів після того, як перевірка виявила ймовірні зловживання чиновників, зокрема незаконне збагачення та допомогу призовникам у втечі.

Раніше цього місяця поліція затримала одного з найбагатших людей України Ігоря Коломойського за підозрою у шахрайстві та відмиванні грошей. Раніше Коломойський заперечував свою провину.

12 вересня, після громадського обурення, Зеленський наклав вето на закон, який дозволяв би посадовцям тримати в секреті обов’язкові декларації активів протягом року.

Антикорупційні органи України подвоїли свою роботу і стверджують, що вони досягли більшого прогресу, ніж будь-коли з моменту свого створення в 2015 році. Згідно з даними НАБУ, у першій половині цього року вони відкрили майже 300 справ і направили до суду 58 обвинувальних актів. Нинішній директор НАБУ Семен Кривонос сказав Reuters, що його агентство надає пріоритет злочинам військового часу в ключових секторах, таких як оборона та відбудова, до яких залучені високопосадовці.

ЗЕМЛЯ ДЛЯ ГЕРОЇВ

Думка про те, що корупція зберігається під час війни, широко поширена серед кількох десятків мешканців, опитаних Reuters під час відвідування кількох міст і сіл на північ від Києва, які торік були охоплені бойовими діями. Є також надія, що після жертв війни країна досягла переломного моменту.

Вказуючи на провулок в Ірпені, де російські солдати розстріляли волонтерів, які розносили мешканцям їжу, 44-річна місцева жителька Галина каже, що зараз, коли вона має справу з місцевими чиновниками, «ані натяку на хабарі вже немає».

Антикорупційна активістка Каленюк вважає, що війна створила незворотний тиск із вимогою реформ. За її словами, після вторгнення Росії все змінилося.

Quote«Попит на зміни в суспільстві величезний. Як і вимоги щодо реформ, щоб досягти того, чого хочуть люди: інтеграції в НАТО та Європейський Союз».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉