Facebook Pixel

Зимові куртки для ЗСУ: чому з ціною все ок і які питання залишилися

Скандал навколо зимових курток Міноборони фейк?

Скандал навколо зимових курток Міноборони фейк?

Журналісти «Дзеркала Тижня» 10 серпня заявили, що Міноборони купило у жовтні 2022 року літні куртки за ціною зимових, тобто втричі дорожче, у Туреччині та «перетворило» їх на зимові куртки в документації. Додатково Міноборони звинуватили в тому, що вони купили куртки у турецької компанії, одним із голів якої був племінник нардепа Верховної Ради.

На закритій пресконференції 28 серпня міністр оборони Олексій Резніков спростував більшу частину звинувачень щодо постачання літніх курток за ціною зимових. Як виявилося, куртки — насправді зимові, і придбали їх за ринковою ціною. Але у звинуваченнях у ймовірній корупції в Міноборони все ж таки є аспект, який міністр не зміг спростувати. The Page пояснює ситуацію.

Куплені Міноборони куртки — точно зимові

Олексій Резніков демонструє закуплені в Туреччині «скандальні зимові куртки». Фотограф: Марія Ільченко

Олексій Резніков демонструє закуплені в Туреччині «скандальні зимові куртки». Фотограф: Марія Ільченко

Ще 23 серпня представники МОУ та ЗСУ взяли участь у відкритому засіданні Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики з приводу публікацій у ЗМІ щодо закупівлі цих курток. Голова комітету Анастасія Радіна звинуватила Міноборони в корупції через нібито потроєння ціни на кордоні.

Вже тоді версія про махінації з літніми куртками, що магічним чином перетворилися на зимові, добряче похитнулася, бо Міноборони принесло на засідання комітету саме зимові куртки. 25 серпня у бій пішла Громадська антикорупційна рада при МОУ. Вона також підтвердила, що куртки зимові.

Остаточно тезу про літні куртки розбив Олексій Резніков на пресконференції 28 серпня. Туди Міноборони принесло зимові куртки із зазначеної в скандалі партії та інших.

Quote«ЗСУ всю зиму (2022-2023 року) носили 135 тисяч нібито літніх курток, але жодних скарг і розголосу не було. 140 тисяч душ, напевно, про це сказали б», – зазначив міністр.

Схоже висловилася й Анастасія Шуба, яка увійшла до експертної групи в Громадській антикорраді при МОУ: волонтери та суспільство точно били б на сполох, якби така кількість військових опинилася без зимового одягу. Але за всю зиму жодних скарг не було.

Літом 2022 року потреба в куртках зросла майже в 20 разів

Більше того, міністр зазначив, що влітку 2022 року з’явилась потреба у придбанні 1 млн 180 тис. зимових курток для ЗСУ, ще рік тому потреба становила 68 тисяч.

МОУ використало 30 контрагентів:

  • 21 українське виробництво поставило 610 тис. курток;
  • 9 закордонних поставили залишок.

За словами Резнікова, спочатку профільний департамент МОУ закупив усі відповідні якісним і ціновим вимогам куртки в українських виробників і тільки потім шукав цю продукцію за кордоном.

До речі, з 2023 року міністерство обіцяє закуповувати цю категорію обмундирування лише у вітчизняних виробників.

Ціни на куртки були ринковими

Quote«Наразі не існує ціни $29-30, як це пишуть у деяких дописах. Середня ціна – від $80 до $120, якщо це не спеціальна куртка для спецназу», – розказав про вартість зимових курток міністр оборони.

Більше того, якщо вірити тому, що зимові куртки були нормальної якості, самі журналісти-розслідувачі «Дзеркала Тижня» наводять «нормальну» ціну для китайських курток – $95 за штуку. Турецькі куртки, навколо яких стався скандал, купили по $86. Міністр зазначає, що українські куртки були в середньому на 15% дорожчі за іноземні, бо іноземцям не потрібно платити ПДВ.

Міністр оборони перед зважуванням курток. Одна із зимових курток важлива 1,4 кг. Фотограф: Марія Ільченко

Міністр оборони перед зважуванням курток. Одна із зимових курток важлива 1,4 кг. Фотограф: Марія Ільченко

Пряма система закупок МОУ має відійти в минуле

Іншою проблемою були методи укладення контрактів: ще у 2022 році вони не проходили через систему ProZorro, а укладалися напряму через спрощення під час воєнного стану. Наразі закупівля їжі для військових вже повернулась на ProZorro, закупівлю одягу, як запевняє Олексій Резніков, нині повертають до системи. У майбутньому ледве не все ресурсне забезпечення війська має перейти на ProZorro.

Як в Міноборони пояснили розбіжності в цінах на куртки

Журналісти «Дзеркала Тижня» стверджував, що на кордоні ціна курток стала втричі дорожчою, і саме через це Анастасія Радіна звинуватила Міноборони в корупції. Але в міністерстві пояснюють, що одразу укладали контракт на $86 за куртку, а цін в $29-30 за якісну зимову куртку не існує.

За словами представників МОУ, можливо, постачальник міг робити якісь махінації в Туреччині, аби зменшити номінальну ціну, але це вже не зона відповідальності українського Міноборони.

Помилка Міноборони: турецькі куртки продавав племінник нардепа

У ході розслідування «Української правди» виявилося, що одним із власників турецької компанії був Олександр Касай – племінник нардепа від «Слуги народу» Геннадія Касая.

Олексій Резніков тут впевненим у відповіді не був. Він визнав, що рік тому департамент, який закуповував форму, фактично не перевіряв постачальників, адже потрібно було якнайшвидше придбати величезну кількість зимової форми.

Quote«Чи знаю я цього племінника? Ні. Знаю народного депутата, бо я знаю майже всіх нардепів у обличчя. Жодної комунікації (щодо курток), ані зі мною, ані з моїми близькими не було. Ми обрали всіх, хто готовий був поставити», – сказав пан Резніков.

Щодо цього аспекту МОУ зробила зауваження й Громадська антикоррада: «Міністерство не зробило бодай мінімальної перевірки Романа Плетньова та його компанії (Плетньов – засновник і директор турецької компанії Vector avia, яка й продала скандальні куртки. – The Page)».

Але тут питання викликає процедура вибору іноземних постачальників. Міністр оборони зазначив, що українські нардепи їздили Європою та шукали постачальників курток, а щоб отримати замовлення від МОУ, потрібно було просто написати їм на email та запевнити в спроможності виконати замовлення.

Тобто, якщо процедура реально була такою, жодному депутату не було важко знайти потрібне виробництво за кордоном і заробити якусь частку на цьому, надавши йому замовлення від Міноборони чи просто допомогти зацікавленому виробнику.

Виступ міністра 28 серпня на фоні військової форми. Фотограф: Марія Ільченко

Виступ міністра 28 серпня на фоні військової форми. Фотограф: Марія Ільченко

Щодо якості курток питань поки не виникло

Ані комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики, ані Громадська антикорупційна рада МО попередньо не мають претензій до якості зимових курток, які Міноборони закупило по $86.

Але через жвавий суспільний інтерес антикорупційна рада планує провести «всебічне об’єктивне дослідження цього питання»:

Quote«Ми проїдемо складами, де лежать залишки цих курток. Відберемо зразки й надамо їх на експертизу. Також ми проїдемось військовими частинами, які в минулому році отримали ці куртки. Більше того, вони всю минулу зиму провоювали в цих куртках», – розповіла під час пресконференції Анастасія Шуба, голова комісії моніторингу законодавства та нормотворчої роботи при МОУ.

Якими можуть бути мотиви «зливів» у ЗМІ

Низка скандалів, які виникли після «зливу» в ЗМІ документів щодо можливої корупції в Міноборони, найчастіше викликає у спостерігачів одне запитання: навіщо це робиться? Звісно, інформацію журналістам справді можуть надавати анонімні джерела, які намагаються покращити нашу країну. Але якщо висновок Державної аудиторської служби України щодо закупівлі «яєць по 17 грн» — засекречений, у випадку з закупівлями зимових курток більшу частину обвинувачень журналістів-розслідувачів спростували.

Пан Резніков вважає, що хтось у владі хоче його відставки з поста міністра, зокрема через намагання зняти монополії на постачання для Міноборони.

The Page продовжує стежити за ситуацією.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉