Facebook Pixel

Які слова характеризують 10 років російсько-української війни: від АТО до Щекавиці

Які слова породили 9,5 років російсько-української війни?

Які слова породили 9,5 років російсько-української війни?

Сучасна війна України проти росії за незалежність, суверенність і свободу триває вже 10 років. The Page зібрав словник, який характеризує роки російсько-української війни.

1

АТО

Антитерористична операція на сході України. Саме з неї почалася гібридна війна рф на сході України. Ввечері 12 квітня 2014 року рішення про початок операції було прийняте РНБО. Сама операція тривала з 14 квітня 2014 року до 30 квітня 2018-го. Після АТО на сході України була введена Операція Об'єднаних сил (ООС).

2

Азов, Азовсталь, Save Azovstal

Добровольче формування «Азов» започаткували у Бердянську у 2014 році. Під час АТО воно вело бої за Маріуполь, Іловайськ.

Із початку повномасштабного вторгнення «Азов» під командуванням Дениса Прокопенка зайняв оборону Маріуполя. Славу цього військового формування закарбували бої за «Азовсталь», де протягом двох місяців воїни билися в оточенні проти російських окупантів, поки не отримали наказ керівництва припинити спротив. Тоді на вулиці багатьох міст світу люди виходили з проханням врятувати захисників «Азовсталі» – Save Azovstal. Деякі бійці «Азову» досі перебувають у полоні.

Люди по всьому світу виходили із закликами врятувати захисників Маріуполя. Фото: Getty Images

Люди по всьому світу виходили із закликами врятувати захисників Маріуполя. Фото: Getty Images

3

Акула

У місті Хургада, Єгипет, 8 червня 2023 року акула вбила росіянина. Ця подія швидко стала мемом у соцмережах.

4

Аналоговнєт

Такі слова українці не раз чули від російських пропагандонів про їхню зброю, зокрема про танк «Армата», ракету «Кинджал» та інші «вундервафлі».

5

Аптечка

Одна з найпопулярніших речей для збору для ЗСУ на рівні з автіками, броніками, тепловізорами та дронами. Також вкрай проблемний пункт постачання ЗСУ через неуніфікованість «аптечних стандартів», попри крайню потребу для надання першої допомоги.

Українські медики на Донеччині поблизу лінії фронту рятують життя пораненому бійцю. Фото: Getty Images

Українські медики на Донеччині поблизу лінії фронту рятують життя пораненому бійцю. Фото: Getty Images

6

Арестович

Колишній радник Офісу президента, який протягом перших місяців війни заспокоював мільйони українців у своїх ефірах. Наразі багато хто критикує його через заяви про «два-три тижні», захист «харошіх рускіх» і багато іншого.

7

Арта

Популярна пісня: «Працює артилерія, ї**шать пацани, одним кацапом менше, а вторий нас*** в штани…» Або ж частина ЗСУ, яка завжди працює по окупантах і їхніх укріпленнях.

8

Ахмат

Гасло на честь покійного президента Чечні Ахмата Кадирова, яке скандують бойовики його сина та деякі росіяни.

9

Бавовна

Мовою росіян вибухи — це «хлопки», що співзвучно з українською назвою тканини рослинного походження — бавовною. Тож тепер у соцмережах усі звуки від вибухів на російських об’єктах називають бавовною.

Бавовна. Фото: Getty Images

Бавовна. Фото: Getty Images

10

Байрактар

Турецький ударний оперативно-тактичний середньовисотний БПЛА, прекрасна зброя для винищення окупантів. На честь нього називають радіо, кафе, ресторани, перукарні та багато іншого.

11

Бандеромобіль

Українська імпровізована бронемашина на базі ГАЗ-66, створена активістами з Ніжина під час війни на сході України. З часом слово стало позначати імпровізовані бронемашини України загалом, а зрештою і цивільні автівки, які передають на фронт.

12

Бандера смузі

Допомогти українській армії та завдати шкоди російським загарбникам може кожен, тому в найперші дні повномасштабного вторгнення українці не чекали на ЖестДоброіВолі, а робили «смузі Бандери», колишній «коктейль Молотова», який може допомогти зупинити російський танк чи БМП.

Люди готують Бандера смузі в Києві, 26 лютого. Фото: Getty Images

Люди готують Бандера смузі в Києві, 26 лютого. Фото: Getty Images

13

Банка

Місце збору коштів в інтернеті, аби волонтери мали їх на автівки, турнікети, броніки та інші важливі речі для наших воїнів.

14

Батальон Монако, Іспанія, Ніцца, Закарпаття

Символічна назва державних службовців, депутатів Верховної Ради, впливових бізнесменів та інших можновладців (і членів їхніх сімей), що виїхали за кордон до або під час бойових дій. Походить вона від заголовків матеріалів-розслідувань журналіста видання «Українська правда» Михайла Ткача.

15

Бахмут – Битва за Бахмут

Найкровопролитніша битва з початку російського вторгнення в Україну 2022 року і найкривавіша битва піхоти з часів Другої світової війни. Під час наступу на Бахмут росіяни втратили двохсотими та трьохсотими близько 100 тис. військових, знищене місто вони змогли взяти майже за рік боїв.

16

Блекаут

Ситуація, коли в результаті аварії або якогось серйозного збою пропадає електроенергія. В очікуванні блекауту Україна прожила всю зиму 2022-2023.

Київ без світла, листопад 2022 року. Фото: Getty Images

Київ без світла, листопад 2022 року. Фото: Getty Images

17

Блокпост

Місце, де тебе на початку повномасштабного вторгнення просили вимовити «паляниця», «полуниця», «Укрзалізниця» та ще кілька питомо українських ласкавих слів. До речі, не забудьте ваші документи, бо буде біда.

18

Блєдіна

Альтернативна назва російських ракет, яка навіть потрапила до Urban Dictionary.

19

Бойові буряти

Представників Бурятії, республіки далекого Сибіру, звинувачували в багатьох звірствах в Україні. Вони причетні до Бучанської різанини та інших випадків, але, безумовно, не є єдиним винним народом. Згодом інтернетом почали ширитись меми про «бойових бурятів»-мародерів, які час від часу воюють із самими росіянами та використовуються для репресій.

20

Бронік

Металева пластина, без якої не може обійтися жоден воїн. Альтернативна назва для бронежилета, яку почали масово використовувати українці.

21

Буча, Бучанська різанина

Найперше місто, де українці побачили справжнє обличчя «рускава міра». Під час спроби росіян оточити Київ навесні 2022 року вони окупували Бучу. Там за місяць загарбники встигли вбити та закатувати приблизно 400 невинних людей, у серед яких жінки і діти.

Одна з головних вулиць Бучі Вокзальна 4 квітня, після звільнення міста. Фото: Getty Images

Одна з головних вулиць Бучі Вокзальна 4 квітня, після звільнення міста. Фото: Getty Images

22

Вагнер

Улюблений композитор Гітлера або російська ПВК, яка заявила про себе в Сирії та Африці. Свою жорстокість як до ворогів, так і до своїх, «Вагнер» показав і в Україні. Катування кувалдою, відрізання голів, тримання «на ямі» – все це ознаки ПВК «Вагнер». ПВК втратила як мінімум 21 тис. убитими в Україні, насамперед це були колишні російські в’язні, яких активно рекрутував Євген Пригожин.

23

Ванька-Встанька

Назва традиційної російської іграшки, що в контексті війни характеризує окупанта, найкраща доля для якого на українській землі – знайти чорний пакет для себе, доки його не вручили йому наші воїни.

24

Вибухи

Те, що довелося тим чи іншим чином пережити майже кожному українцю. Тому не забувайте пройти до укриття під час повітряної тривоги та не публікуйте світлини прильотів.

25

Волонтер (волонтерити)

Майже свята людина, яка за допомогою донатів везе українським воїнам найнеобхідніше. На середину червня в Україні було офіційно зареєстровано більше 5 тис. волонтерів.

26

Відбій тривоги

Час, коли можна повернутися додому з укриття і нарешті поспати. Відбій тривоги сповіщає про завершення небезпеки бомбардування чи влучання ракети.

Кияни сидять в метро під час тривоги, 4 червня 2023 року. Фото: Getty Images

Кияни сидять в метро під час тривоги, 4 червня 2023 року. Фото: Getty Images


27

Відкобзонити (Концерт Кобзона)

Повернути кожного окупанта на його почесне місце серед його улюблених людей: Кобзона, Сталіна, Жириновського та інших.

28

ГУР

Головне управління розвідки МО України на чолі з Кирилом Будановим – провідник українських спецоперацій у тилу ворога, головний постачальник секретної інформації та експерт щодо настроїв у росії.

29

Геноцид

Те, що сталося в Бучі, Гостомелі, Ізюмі та багатьох селищах і містах нашої країни після 24 лютого 2022 року. Але поки що ООН не визнає дії росії в Україні геноцидом.

30

Генштаб

Місце, де засідає ставка Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Місце, де розпочинається кожна оборона та наступ. Мізки нашої армії.

31

Герої (герої не вмирають)

Кожен захисник та захисниця України, які стали проти окупанта. Кожен, хто поклав своє життя за Україну. Слава не помре, смертна людина, тому герої не вмирають.

Прощання з українським військовим, 5 червня 2022-го. Фото: Getty Images

Прощання з українським військовим, 5 червня 2022-го. Фото: Getty Images

32

Гостомель

Селище, де російські військові у перший же день війни намагалися посадити своєї літаки. Бої за Гостомельський аеропорт тривали до 27 лютого. У ході боїв НГУ знищила нападників і пошкодила злітно-посадкову смугу, що не дало російським літакам Іл-76 змоги переправити основні сили на аеропорт Гостомель.

33

Град

Реактивна система залпового вогню, знайома українцями з 2014 року. Тоді росіяни зі своєї ж території обстрілювали українських військових «Градами». Згодом «Гради» з’явились вже в окупованому Донецьку.

34

ДАП

Донецький аеропорт. Місце, яке окупанти у 2014 році думали взяти майже без бою, а згодом назвали захисників ДАПу «кіборгами». Бої за Донецький аеропорт стали одними з найзапекліших за всю АТО.

Знищений Донецький аеропорт, 26 лютого 2015 року. Фото: Getty Images

Знищений Донецький аеропорт, 26 лютого 2015 року. Фото: Getty Images

35

ДРГ

Диверсійно-розвідувальна група. Сотні таких груп росіяни закинули в Україну під час повномасштабного вторгнення. У перше дні знешкодження ДРГ відбувалося навіть в центрі Києва.

36

ДТЕК

Контролює майже половину розподілу електроенергії в Україні. Один із головних адресатів молитов минулої зими та благань повернути світло хоча б на годинку.

37

Два-три тижні

Легендарно-мемна обіцянка Олексія Арестовича про те, коли закінчиться війна. Швидко стала мемом. Вперше він сказав її в середині березня 2022-го, а вже згодом почав використовувати, як особистий мем.

38

Двохсотий

Радянсько-російське умовне кодоване позначення в армії при авіаперевезенні тіла загиблого (померлого) військовослужбовця до місця поховання, у ширшому сенсі — загиблого солдата.

39

Дебальцеве

Бої за Дебальцеве одні з найбільших боїв АТО та одна з найтрагічніших наших поразок. Бої за Дебальцевський виступ точилися близько місяця. Коли стало зрозуміло, що втримати Дебальцеве неможливо, було прийнято рішення про відступ. Вихід із дебальцевського котла заради збереження життя своїх захисників виявився для України трагічним: загалом у протистоянні з ворогом віддали своє життя 110 військових ЗСУ, ще 270 було поранено, 7 узято у полон та 18 зникли безвісти.

Сепаратисти обстрілюють українські позиції з російських Градів під Дебальцеве, 13 лютого 2015-го. Фото: Getty Images

Сепаратисти обстрілюють українські позиції з російських Градів під Дебальцеве, 13 лютого 2015-го. Фото: Getty Images

40

Денацифікація

Одне із завдань, поставлених путіним на початку повномасштабного вторгнення, яке згодом було зняте самим керівництвом росії як нібито виконане. Насправді ж «денацифікація» отримала багато рис справжнього геноциду української нації.

41

Деокупація

Звільнення території після її окупації. З 24 лютого 2022 року ЗСУ звільнили понад 40 тис. кв. км України. На звільнення ще очікують частини Херсонської, Запорізької, Харківської, Донецької, Луганської областей та Крим.

42

Джавелін

Американський ПТРК, що змушує російські танки палати з середини. Ця зброя зіграла важливу роль у перші дні війни. Тепер же на честь «Джавеліна» називають дітей, різні заклади та навіть шаурму.

43

Донат, донатити на ЗСУ

Благодійність, яка об’єднала всю країну в допомозі ЗСУ, переселенцям, скаліченим та іншим. У червні 2023 року ініціатива United24 отримала найвищу суму — 2,4 млрд грн на оборону, що стало абсолютним рекордом за всю історію фонду, згідно з даними платформи Опендатабот.

44

Дрон

Залізна пташка, яка рятує життя наших воїнів. ЗСУ використовують дрони-розвідники, камікадзе, бомбардувальники, вони є одним із проривів нашої війни.

Тренування українських пілотів дронів, травень 2023 року. Фото: Getty Images

Тренування українських пілотів дронів, травень 2023 року. Фото: Getty Images

45

Евакуація

Виведення населення та життєво важливих ресурсів першої необхідності з території можливої загрози. Евакуаційні потяги «Укрзалізниці» йшли з Києва, Харкова, Дніпра, Запоріжжя та ще багатьох міст.

46

Екоцид

Масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів. Тобто те, що росіяни зробили в Україні підривом Каховської ГЕС, але ООН так і не визнав це екоцидом.

47

ЖестДоброїВолі

Саме так речник путіна Пєсков назвав втечу російських військ з півночі України: Київської, Чернігівської, Сумської та півночі Харківської області. Дуже швидко ця фраза стала мемом.

48

ЗАЕС

Головний спонсор продажів йоду в українських аптеках. Після окупації росіянами Енергодару, де розташовується Запорізька атомна електростанція, росіяни не раз погрожували підірвати станцію, а ГУР фіксував таку небезпеку.

49

Захисниця

Фемінітиви до жінок-захисниць остаточно закріпилися тільки після повномасштабного вторгнення. Станом на 1 березня 2023 року у ЗСУ працювали 60 538 жінок (у 2,5 раза більше за 2014 рік).

50

ІПСО

Інформаційно-психологічна операція. Такі заходи росіяни почали використовувати ще з 2014 року переважно на жителів окупованого Донбасу, наприклад, давній наратив про нацистів у Західній Україні. Найбільшим ІПСО, який ширили пропагандони на початку повномасштабного вторгнення, був фейк, що Зеленський з урядом втекли з Києва. Такі операції покликані посіяти паніку та послабити суспільство.

51

Їжак

Протитанковий їжак – найпростіше протитанкове загородження у вигляді об'ємних шестикінечних зірок з металу. Його варили навіть безхатьки на Київській окружній, аби окупант не пройшов.

Художниця Варвара Логвин розписує петриківським орнаментом протитанкові засоби на Майдані Незалежності в Києві, 17 серпня 2022 року. Фото: Getty Images

Художниця Варвара Логвин розписує петриківським орнаментом протитанкові засоби на Майдані Незалежності в Києві, 17 серпня 2022 року. Фото: Getty Images

52

Ізоляція

Колишній артпростір у Донецьку, який окупант перетворили на справжній концтабір. Зокрема, там тримали журналіста Станіслава Асєєва. Це місце стало одним із символів змін, які прийшли разом із росіянами до Донецька.

53

Іл

Іл-76 – радянський важкий військово-транспортний літак. Саме його окупанти намагалися кілька разів посадити в аеропорту в Гостомелі, але у них не вийшло.

54

Іловайськ – Іловайський котел

Бої за Іловайськ точилися між бойовиками «ДНР» та ЗСУ, але неочікувано в бої втрутились російські регулярні війська. Наші воїни потрапили в оточення. Домовились про «зелений коридор», але всупереч домовленостям із російським Генштабом він перетворився на дорогу смерті, на якій розстріляли українських військових і добровольців. Українська армія втратила 366 воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 — потрапили у полон.

55

Ірпінь

Місто-герой біля Бучі та остання фортеця ЗСУ перед Києвом. Саме навколо Ірпеня точилися бої з окупантами, аби не дати тим дійти до столиці. Росіяни так і не змогли зайняти все місто.

56

Йобана русня

Тільки з цим прикметником величезна кількість українців може згадувати про існування росіян. Як то кажуть, «Русскій воєнний корабль, іди нахуй».

Російська крилата ракета, якою терористи обстрілюють українські міста.

58

Кинджал – Х-47 «Кинджал»

Одна з російських вундервафель, яким «аналоговнєт». Російські пропагандони не раз заявляли, що їхній «Кинджал» не візьме навіть Patriot, але не так сталося, як гадалося.

59

Контрнаступ

Те, чого одні очікують, а інші з потом і кров’ю роблять. ЗСУ вже провели два успішні контрнаступи: у Харківській області та Херсонській. Наступ у напрямку Азовського моря триває.

Жорсткі бої точаться за кожну посадку навколо Бахмута, 13 серпня 2023-го. Фото: Getty Images

Жорсткі бої точаться за кожну посадку навколо Бахмута, 13 серпня 2023-го. Фото: Getty Images

60

Кримнаш (Няш мяш Крим наш)

Єдиний аргумент у більшості росіян щодо належності Криму до росії та головна гордість магніторгорських робітників. Автором фрази вважається Наталя Поклонська, кримська колаборантка.

61

Кіберфронт

Місце у просторі, де результатом вважається спалена дупа одного росіянина. Також вкрай ефективним є зламування російських урядових сайтів і баз українськими та міжнародними хакерами.

62

Ленд-ліз

Закон про ленд-ліз для оборони демократії Україною від 2022 року прийняв Конгрес США у травні минулого року. Але навіть після набуття чинності законом адміністрація Байдена не почала застосовувати спрощену процедуру – ленд-ліз для постачання зброї Україні. Поки, на думку американців, у цьому немає необхідності, адже ленд-ліз передбачає виплати після війни, а Київ поки отримує зброю безкоштовно.

63

Леопарди

Залізні звірі, яких не хотів відпускати в Україну Олаф Шольц, що спровокувало жовто-чорний флешмоб серед українців у всьому світі. На липень 2023-го в Україні було приблизно 60 «Леопардів».

64

Лють

Безмежна форма гніву, яку відчувають безліч українців щодо росіян.

65

Мавік

Маленькі квадрокоптери, які ЗСУ використовують для розвідки. Такі пташки потрібні майже кожному підрозділу нашого війська, а їхніх ефект – збережені життя людей, що не пішли в розвідку власними ногами.

66

Мар'їнка

Увесь час з 24 лютого у Мар'їнці тривали бої. Зараз у місті немає цивільних, лише військові. За всю війну росіяни так і не змогли повноцінно окупувати місто та просунутись далі, але вщент його знищили.

67

Маріуполь

Росіяни намагалися зайняти Маріуполь кілька разів ще протягом 2014 року, але тоді «Азов» звільняв місто, а згодом вже не давав бойовикам підійти до нього. За обороною Маріуполя, його оточенням та «Азовсталлю» слідкувала вся країна. Нагадаємо, що вже 2 березня окупанти оточили Маріуполь, а 18-го – почалися бої біля «Азовсталі».

Маріуполь у 2022: знищений драмтеатр зсередини [відео]

68

Мітки

У перший тиждень вторгнення диверсанти та громадяни України і навіть діти за гроші активно малювали мітки на стовпах, будинках, інших спорудах. Тоді розгорнулися цілі кампанії проти цього, а небайдужі всіляко замазували мітки. Згодом виявилося, що, ймовірно, це було ІПСО, аби якомога сильніше завантажити поліцію та відвернути її від важливіших справ.

69

Могилізація

Саме так швидко прозвали мобілізацію в рф. Насправді важко сказати, чи були першими українці, чи підтримали неочікувану слушну думку з Мордору. Але мобілізовані швидко почали підтверджувати назву своїми масовими зверненнями до царя.

bc2e56e6287be16a592a91eff29ee569-r0.jpg
70

Мордор

Альтернативна назва Московії-росії, що пішла ще з 2014 року через те, що російських окупантів почали називати орками із «Володаря Перснів» Толкіна через їхнє мародерство, кровожерливість і кидання своїх. А як відомо, орки живуть у Мордорі.

71

Московія

Просто історична назва росії, бо відомо, що назву росія приніс Петру Феофан Прокопович з Києва, бо так греки називали Русь, тобто Україну. Феофан хотів побудувати православний Третій Рим – результати ви бачите.

72

Мрія – Ан-225 «Мрія»

Найбільший та найпотужніший літак у світі. Винні у знищенні — колаборанти в ДП «Антонов», включно з тодішнім гендиректором. Їх заарештували. Звісно, «Мрію» знищили, але, як зазначив тоді Володимир Зеленський, ми отримали нову мрію – одну на всіх.

73

Нуль (на нулі)

На першій лінії фронту, де безпосередньо відбуваються бойові дії, зіткнення з ворогом. Синонім нуля є «передок».

74

Оркостан

Країна орків. Ще одна чудова назва Московії, яка теж походить від «Володаря Перснів».

Такі меми ширились під час АТО та з початком повномасштабного вторгнення

Такі меми ширились під час АТО та з початком повномасштабного вторгнення

75

Отріцатєльноє всплитіє

Усі ми знаємо, що крейсер «Москва» зробив «отріцатєльноє всплитіє», так само, як російські військові часом ведуть «отріцатєльноє наступленіє».

76

ППО

Протиповітряна оборона. Військове ППО рятує нас від російських терористів та їхніх ракет, ще й деколи робить салют.

77

Паляниця

Зможеш правильно вимовити? А «Укрзалізниця»? А полуниця? А суниця? А як не зможеш, то…

78

Пеніс Душилін

Ватажок «ДНР», також відомий як Деніс Пушилін, але більше його знають в Україні саме за першим ім’ям. До речі, колись він просував фінансові піраміди, «ДНР» поки що — найуспішніша (але то не точно).

79

Пес Патрон

Хто тримає цей район?

Пес Патрон, пес Патрон

Хто крутіший за iPhone?

Пес Патрон, пес Патрон

Хто не ходить на газон?

Пес Патрон, пес Патрон…

Ну, ви зрозуміли.

80

Потєрь нєт

В Україні помирають воїни, захищаючи власну землю, а в Мордорі потєрь нєт. Одна із фраз речника Міноборони рф, яка відразу стала мемом через тотальну абсурдність і брехливість.

81

Привид Києва

Легенда про українського пілота-аса, який збив купу літаків і вижив, а потім знову, і так кілька разів. Збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації. У деяких мемах Привидом Києва був Петро Порошенко.

Малюнок «Привид Києва». Автор невідомий

Малюнок «Привид Києва». Автор невідомий

82

Прильот

Так люди почали називати влучання ракетами, артою чи будь-чим іншим ще з 2014 року на Донеччині. Вже у 2022-му цей термін поширився на всю країну.

83

Пропагандон

російський (але трапляються і в Україні, хоча вже й наблизилися до вимираючого виду) пропагандист, тобто людина, що транслює неправду на суспільство та навіює на нього рашистську картину світу, де українці – це безжальні нацисти, від яких потрібно захистити світ.

84

Пункт Незламності

Проєкт української влади, який ініціювали у листопаді 2022 року на фоні масованих обстрілів критичної інфраструктури та загрози блекауту. У таких пунктах можна було погрітись, зарядити гаджети, попити чаю та знайти приємну компанію. Можливо, ми побачимось там і цієї зими.

85

Підвал – кинути на підвал – на яму

Практика тортур, яка розпочалась із приходом окупантів ще у 2014 році в «ДНР/ЛНР», а вже у 2022 році поширилася на всі окуповані території. Особливо жорстко на підконтрольних «ДНР/ЛНР» територіях, де практикується викрадення людей та їхній викуп, як у Маріуполі.

86

Піксель – ММ-14

Акронім від «Малюнок маскувальний зразка 2014 року», відомий також під неофіційними назвами «Піксель» та «Український піксель» — 5-кольоровий цифровий деформаційний військовий камуфляж. Мультикам — варіант камуфляжу в більшості країн НАТО. На початку вторгнення українські волонтери стояли в черзі за «пікселем» і «мультикамом» для військових, бо форми просто не вистачало.

87

Рашизм

Неофіційна ідеологія Кремля, яку вже визнають деякі західні дослідники, наприклад, Тімоті Снайдер. Складається з фашизму, нацизму, православ’я, російської великодержавності, консерватизму та навіть соціалістичних складових — справжня збірна солянка, що вказує на відсутність як такої ідеології Кремля.

«Рашизм»

«Рашизм»

88

Релокація

Переселення — переїзд людей та бізнесу на іншу територію. Багатьом українцям півдня і сходу України довелося переїжджати взагалі без нічого через російське вторгнення.

89

Русскій воєнний корабль, іди нахуй!

Слова, сказані захисниками острова Зміїний після пропозиції від російських військових скласти зброю. Фраза стала легендарною. Деякі захисники Зміїного тоді загинули, а інші — потрапили в полон.

90

Санкції

Захід впливу (покарання) за порушення. Із перших днів війни глобальний Захід почав накладати санкції на росію. Але, звісно, повністю торгівлю ніхто з рф не припинив, рубль знову — по 100 за долар, та до краху економіки Мордору такими темпами далеченько.

91

Свинособаки

Прекрасна альтернативна назва для мешканців Московії, також сюди підійдуть такі синоніми: орки, кацапи, або лагідне, але історично правильне – московити.

92

Сєпари

Так стали називати величезну кількість колаборантів, які з часу захоплення росією Криму та війни на сході України почали прислужувати Московії в обмін на різні привілеї: можливість мародерити, розграбовувати, чинити власний суд, тобто пустити Донеччину до гобсівської війни всіх проти всіх.

93

Смерть

Чекає на кожного з нас, але вкрай гостро відчувається під час війни, коли друзі та рідні помирають через обстріли йобаної русні серед ночі чи гинуть на фронті, захищаючи власну землю.

94

Сраний МІГ

МіГ-29 та МіГ-31 — саме з цих літаків найчастіше випускають ракети по Україні, тому коли ви бачите у телеграмі новини про новий зліт МіГів, не забудьте підтримати в коментарях фразою «Сраний МІГ».

95

Старлінк

Система надає доступ до широкосмугового інтернету у будь-якій точці планети. На березень 2023 року українські українські державні структури використовували 42 тисячі станцій Starlink. У перші місяці війни волонтери активно закуповували «Старлінки», аби військові мали зв’язок у будь-якій точці України.

96

Сховище

Також бомбосховище, укриття, сховок – місце, обладнане для захисту цивільних від бомб і ракет. Часто це сирий підвал, але вибору небагато. До речі, ось укриття Києва.

Кияни ховаються в метро під час ракетного обстріл. Фото: Getty Images

Кияни ховаються в метро під час ракетного обстріл. Фото: Getty Images

97

ТРО

Територіальні оборона. Хлопці та дівчата — добровольці: айтішники, бізнесмени, вчителі, водії та багато інших, які взяли до рук зброю, аби захищати Україну не за повісткою, а за покликом серця.

98

Теплік

Також відомий як тепловізор. Засіб бачення москальської дупи вночі, адже поінформований про наближення орків за 100 метрів — готовий їх нищити. Тепловізори рятують життя.

99

Тривога

Стала буденністю вже за кілька місяців з початку повномасштабного вторгнення, попри те, що люди постійно помирають від російських обстрілів, а на початку повномасштабки здавалася знаком наближення пекла чи воланням Назгула. Не нехтуйте власною безпекою, ходіть в укриття.

100

Тривожна валізка

Усім рекомендували її збирати кілька місяців поспіль до повномасштабного вторгнення, а все одно всі виявилися не готовими. А ви поклали батарейки та ліхтарик до своєї тривожної валізки разом із запасом води на кілька діб?

101

Трьохсотий

Поранений військовий, радянсько-російське умовне кодоване позначення в армії. Може бути негуманним по відношенню до українського воїна. Є слово поранений.

Боєць отримує медичну допомогу на стабілізаційному пункті на Донеччині. Фото: Getty Images

Боєць отримує медичну допомогу на стабілізаційному пункті на Донеччині. Фото: Getty Images

102

Турнікет

Також джгут, засіб для зупинки кровотечі з магістральних судин шляхом перетискання кінцівки та стискання її тканин. Штука, незамінна для надання першої допомоги, а тому вкрай потрібна.

103

Тушка

Спрощена назва насамперед Ту-22 — радянський дальній надзвуковий стратегічний бомбардувальник. Один із російських літаків, яким бомбардують Україну.

104

Ухилянт

Деколи зрадник, людина, яка ухиляється від призову до лав ЗСУ, часом чоловік, який втік з України за кордон.

105

Фільтрація

Процес, через який пройшли майже всі жителі Маріуполя та ще багатьох окупованих територій. Загарбники розділяють тебе з рідними, поміщають до табору та там маринують, поки не дізнаються все про тебе та сім’ю. Часом такі люди стають незаконними в’язнями, а за деяких навіть вимагають викуп.

106

F-16

Винищувачі, які Україна все ж отримає, але не скоро. Всепогодний багатоцільовий літак, що може дати ЗСУ паритет чи навіть домінацію в повітрі залежно від наданої кількості.

F-16 у повітрі. Фото: Getty Images

F-16 у повітрі. Фото: Getty Images

107

Хаймарс

Високомобільна артилерійська ракетна система, якої боїться кожен російський польовий штаб, адже саме з них було знищено не один мобільний центр командування росіян. Боєприпаси, які отримує Україна для РСЗВ HIMARS, матимуть дальність ураження до 70 кілометрів. Ми все ще чекаємо на ракети ATACMS від США.

108

Харошіє рускіє

Не жертви, а попутники режиму путіна. Вони думають, що не несуть відповідальності за дії росії та її режим, адже не підтримували путіна, хочуть, щоб їх любили і поважали, бо вони невинні. Але тоді їм принаймні потрібно стати корисними росіянами, які воюють на боці України. Або, мʼяко кажучи, зробити щось справді корисне на допомогу ЗСУ та проти режиму Путіна.

109

Чмоня

Інтернет-мем, що виник у березні 2022 року як висміювання незграбного зовнішнього вигляду та постачання російських військових, які беруть участь у вторгненні рф в Україну.

Два чмоні

Два чмоні

110

Чонгар

Міст через Чонгар – місце, яке нібито було замінованим, хоча ніби ніхто наказ про розмінування не давав, ніби мало бути підірваним, але окупанти пройшли його, а міст так ніхто і не підірвав. Офіційно у цьому винні колаборанти адміністрації Херсона та колишній голова СБУ в області. Неофіційно є багато версій, в тому числі від військових, що це може бути добре розігнане ІПСО. В деякій мірі слово стало синонімом зради або її пошуку.

111

Чорний пакет

Упаковка, до якої потрапить тіло кожного окупанта, який прийшов на українську землю. Тому або в чорний пакет, або здавайтесь. Також чорний пакет для когось — це як чорна мітка, символ смерті.

112

Чорнобаївка, чорнобаїти

Чорнобаївка з тисячами знищених окупантів і десятками поспіль успішних обстрілів ворожої техніки дала нам не лише сотні мемів, а й дієслово «чорнобаїти», що означає наступати на одні й ті ж самі граблі.

113

4.5.0

«Все спокійно» на військовому слензі. Використовується ЗСУ, але з повномасштабним вторгненням став поширеним серед користувачів соцмереж, аби швидко сказати рідним, що у тебе все добре.

114

Шахед

Мопед — Shahed 136 та інші моделі — іранський дрон. 12 вересня 2022 року у повітряному просторі України поблизу м. Куп'янська на Харківщині було вперше збито Shahed-136. Згодом вони стали основною загрозою нічних та денних нальотів на Україну.

115

Щекавиця – Оргія на Щекавиці

Почувши у вересні 2022 року погрозу бункерного діда про ймовірність застосування ядерної зброї, наша нація вмить розчохлила гумор. І запустила в інтернет-просторі жарти про те, як можна провести останні миті життя. Найдотепнішою стала ідея зібратися в Києві на горі Щекавиця та влаштувати там оргію.

Ядерні погрози бункерного діда породили тисячі мемів про Щекавицю

Ядерні погрози бункерного діда породили тисячі мемів про Щекавицю

116

Ядерка

Ядерна зброя. Нею московські дімон, вова та сєрьо́жа не раз лякали світ та українців, поки Захід, Індія та Китай серйозно не попередили бункерних товарищів про недопустимість таких погроз.

117

Як ти?

Два слова, в яких турбота, любов і небайдужість. Саме так українці писали рідним, коханим і друзям на початку вторгнення: «Як ти?». А у відповідь «добре», якщо ти ще живий.