Facebook Pixel

Не криза, але стагнація: що відбувається з рублем у Росії

На початку серпня у Росії долар швидко дорожчав. Аналітики очікували, що на позначці 100 рублів Центробанк (ЦБ) втрутиться у процес. Але те, що сталося, стало для них великим сюрпризом – ЦБ 15 серпня підвищив облікову ставку з 8,5% одразу до 12%. А незадовго до цього глава ЦБ Ельвіра Набіулліна говорила, що курс рубля як такий її не турбує. Але мабуть її виправили політики.

Як із падінням рубля намагається боротися Центробанк РФ

Засідання ЦБ за ставкою було скликано за кілька годин, після того, як помічник президента РФ заявив, що «економіці зараз потрібен сильний рубль», а в тому, що він зараз слабкий, звинуватив саме ЦБ.

У повідомленні ЦБ щодо підвищення ставки немає прямого ув'язування підвищення з ослабленням рубля. Регулятор у своїй аргументації тиснув на інфляційні ризики. І справді, різким підвищенням ставок зазвичай не борються із девальвацією національних валют, для цього є інші інструменти.

Тетяна Михайлова, запрошений професор Університету Пенсільванії (США), зазначила, що ЦБ за своїм мандатом не повинен регулювати валютний курс, але зважаючи на все, «політична влада мала істерику». Влада розуміє, що люди незадоволені війною, «майже немає зовнішніх проявів цього, але суспільство на нервах». А курс долара – це традиційно один із індикаторів, на які люди звертають увагу, їх не хотіли дратувати тризначним курсом.

Динаміка курсу долара у РФ на 23 серпня 2023 року за даними Центробанку

Динаміка курсу долара у РФ на 23 серпня 2023 року за даними Центробанку

Як влада РФ бореться із знеціненням рубля

Розуміючи, що підвищення ставки мало вплине на курс, влада РФ вирішила ввести додаткові обмеження на рух капіталу. За неофіційною інформацією, на нараді під керівництвом Путіна запропонували:

  • зобов'язати експортерів продавати 80% валютних надходжень;
  • заборонити виплату дивідендів та видачу кредитів особам, які перебувають за кордоном;
  • скасувати субсидування імпорту;
  • посилити обмеження на вивезення валюти фізособами

та ін.

Рішення за підсумками наради не ухвалювали, обмежилися «неформальними рекомендаціями».

Обсяги продажу валюти експортерами в РФ

Обсяги продажу валюти експортерами в РФ

Михайлова зазначає, що всю валютну виручку повернути до РФ навіть теоретично зараз неможливо. Наприклад, нафту в Індію продають за рупії, які виводити із країни забороняє уряд. До того ж, ця валюта неконвертована. І взагалі подібні заборони в обсязі, бажаному владі країни, ніде не працюють – завжди швидко знаходяться способи виведення капіталу через торгові операції.

Які наслідки дій влади РФ щодо зниження курсу долара

Після підвищення ставки та наради, проведеної Путіним, рубль зміцнився на 7%, до 92 рублів за долар.

Через підвищення ставки подорожчають кредити усередині країни, зазначила Михайлова. В результаті знижується ділова та споживча активність, починає реалізовуватись механізм рецесії. «Замість краху буде повільна стагнація в перспективі найближчих 1,5 років», — вважає експерт.

Максим Шеїн, головний інвестстратег фінкомпанії «БКС Світ інвестицій», сказав, що радикальне підвищення ставки спричиняє ланцюг негативних економічних наслідків. Ринки коротких держоблігацій вже відреагували на те, що сталося, довгі папери поки що придивляються до ситуації, очікуючи, що підвищення до 12% не буде довгим.

Ретроспективна динаміка біржового курсу долара у РФ на 22 серпня 2023 року

Ретроспективна динаміка біржового курсу долара у РФ на 22 серпня 2023 року

Що буде з курсом рубля до кінця 2023 року

Станом на 22 серпня курс коливався трохи вище за відмітку 94 рублів.

Згідно з базовим прогнозом «БКС Світ інвестицій», ставку до кінця року повернуть на рівень нижче 10%, і її негативний вплив на економіку буде мінімальним. Курс долара стабілізується на рівні нижче 100 рублів.

Олег Іцхокі, завкафедрою економіки в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, повідомив, що їхня модель, яка заснована на аналізі стану торговельного балансу РФ, передбачає курс 90-95 рублів до кінця року.

Подякувати 🎉