Facebook Pixel

Лукавство статистики: чому реальна ситуація в Росії гірша, ніж свідчать офіційні дані

Після вторгнення в Україну російська влада засекретила велику кількість важливих економічних показників. Почали з фінансової сфери, потім додали нафтогазову та інші галузі економіки. Зрештою дані про реальний стан справ в економіці Росії тепер можна отримати тільки з неофіційних або напівофіційних джерел, але часто — не в повному обсязі, що суттєво ускладнює оцінку та аналіз ситуації.

Андрій Мовчан, фінансист, засновник і керівник Movchans Group, вивчив звіти Росстату, Центробанку та уряду й показав, що аналіз навіть скупих цифр офіційної статистики дає змогу зрозуміти, що економічна ситуація в Росії є набагато гіршою, ніж заявляє влада. The Page вибрало найбільш промовисті тези.

Реальний рівень життя населення Росії у 2023 році

Медіанний дохід на душу населення в грудні 2013 року за курсу долара 30 був 9 тис. рублів ($300); у лютому 2023 року за курсу 72 він становить 17 тис. рублів ($236). Це рівень червня 2010-го — от тільки із червня 2010 року долар подешевшав на 60%. У реальних доларах 2010 року доход зараз $147 – рівень медіанного доходу росіянина 2004 року.

64% сімей у Росії бракує грошей на купівлю побутової техніки; 32% – на купівлю одягу та взуття; у 59% сімей немає заощаджень.

З РФ поїхали щонайменше 1,1 млн осіб, зокрема 15 тис. мільйонерів (приблизно 20% всіх мільйонерів Росії). Приблизно половина тих, хто виїхав, усе ще працюють на російські компанії й виводять зарплату за кордон.

Номінальні ритейл-продажі зараз впали на 6,5% щодо грудня, на 7,3% — до 1 лютого. У реальному вираженні (з урахуванням офіційної інфляції 13%) ритейл повернувся на рівень 2011 року. Але інфляція в ритейлі наближається до 20%, тому продажі впали до рівня 2009 року.

Непродовольчий роздріб впав на 11% за рік, на 16% – у листопаді – грудні. Це хороший індикатор падіння доходів середнього класу та його скорочення через вимушену імміграцію.

Придбання нових автомобілів – падіння на 50%.

Депозити населення в банках протягом року скоротилися на 1 трлн рублів (з 34,5 до 33,5).

Падіння видавання іпотеки посилюється попри те, що реальна ставка за іпотекою вже майже мінус 3%. У січні 2023 року видано на 14% менше грошей і на 18% менше кредитів, ніж роком раніше.

Стан промисловості РФ у 2023 році

Інвестиції в нові підприємства впали на 20%, але сумарні інвестиції зросли на 6%. Причина цього – заміна обладнання, зміни в логістиці та інші проблеми, що виникли через санкції, ембарго та війну. Насправді це інвестиції, врівноважені списаннями, тобто чисті втрати капіталу.

У січні промислове виробництво скоротилося на 2,4% рік до року. «Це з огляду на військову промисловість, про яку так багато говорять у Кремлі. Чи то насправді там немає жодного зростання, чи то провал у невійськовій частині дуже великий», — вважає експерт.

У житловому будівництві намічається спад – з жовтня обсяги коштів на ескроу-рахунках (рахунки, на яких обліковуються майно або кошти до настання певних обставин або виконання зобов'язань – The Page) впали на 6%, з грудня до лютого обсяги будівництва впали на 4,3%.

Випуск сталі знизився на 8% рік до року, лише за чорними металами відвантаження впало на 11%. «Де нові танки та гармати? А якщо вони є, то на скільки тоді впав випуск цивільної продукції?» — запитує Мовчан.

Виробництво легкових автомобілів впало на 67%, вантажних – на 24%. Водночас на війні вже втрачено тисячі вантажних машин.

Перевезення промислової сировини залізницею в лютому 2023 року на 24% менше рік до року. Незрозуміло, чому обробка впала лише на 5,7% за такого скорочення обсягу сировини.

Відвантаження добрив залізничним транспортом – мінус 6,5%. Що сталося в сільському господарстві – теж невідомо.

Державні фінанси та ВВП Росії у 2023 році

За рік із РФ «втекли» $251 млрд. З них майже $30 млрд – це те, що мали, але не витратили на споживання. ЦБ РФ передбачає, що у 2023 році з країни підуть $124 млрд. У 2021 році з Росії пішло $72 млрд, у 2020-му – $50 млрд.

Динаміка курсу долара у Росії

Динаміка курсу долара у Росії

Імпорт у РФ впав на 20% у рублях – з урахуванням падіння долара на 15%, зростання цін у доларах на 5% і ймовірною середньою додатковою націнкою на імпорт 10% у зв'язку з тим, що везуть тепер «криво», через треті країни, падіння в натуральних величинах становить приблизно 40%.

Росія «заробила» у 2022 році $227 млрд, проте відтік капіталу звів кінцеву фінансову позицію до негативної (мінус $50 млрд без урахування заморожених коштів). Загалом Росія має незаморожених приблизно $300 млрд.

ВВП РФ, за оцінкою Світового банку, впав на 3,5% — це за додаткового разового внеску у ВВП високих цін на нафту та газ у розмірі приблизно 2%, додаткових доходів логістики та фінансових компаній — майже 0,5%, витрат на війну (приблизно 2,75% ВВП) — тобто «системне» падіння перевищує 8%.

Дефіцит бюджету-2022 – 2,5% ВВП, у 2023-му буде приблизно 4%, а за вирахуванням сировинної ренти – 12% ВВП.

Подякувати 🎉