Facebook Pixel

Які країни збільшили торгівлю з росією після 24 лютого 2022 року

Наприкінці жовтня New York Times проаналізувала дані про зовнішню торгівлю росії з основними контрагентами. Оскільки зараз доступні дані про експортно-імпортні операції за червень — серпень, видання наголошує, що аналіз має радше ретроспективний характер: ціни на енергоносії падають, набувають чинності нові санкції, а обсяг зовнішньої торгівлі росії врешті зменшується. Тим цікавіше подивитися, як почувалася зовнішня торгівля країни-агресора в перші чотири — шість місяців після початку вторгнення (спойлер — на жаль, непогано).

The Page наводить основні тези цього дослідження.

Зовнішня торгівля росії

Більшість розвинутих країн пообіцяли розірвати економічні зв’язки з росією та запровадили санкції, які мали завдати максимальних збитків економіці країни-агресора. Але росія, як один із найбільших у світі виробників нафти, газу та іншої сировини, має давні прибуткові торговельні партнерства. Розірвати ці зв’язки виявилося нелегко.

Як змінився середньомісячний обсяг торгівлі росії після вторгнення. Інфографіка The Page

Як змінився середньомісячний обсяг торгівлі росії після вторгнення. Інфографіка The Page

Тут і далі йдеться про середньомісячний обсяг торгівлі після вторгнення росії в Україну та його порівняння з аналогічним показником за 2017 — 2021 роки. Останні дані за країнами: США, Німеччина, Японія, Велика Британія — за липень, Індія, Південна Корея, Бразилія — за серпень, решта — за червень.

У 2020 році росія імпортувала товарів, разом з автомобілями та автомобільними запчастинами, ліками та комп’ютерами, з Китаю, Німеччини, Кореї та інших країн на $220 млрд. Згідно з аналізом даних, обсяг імпорту відтоді впав, оскільки набули чинності санкції та торговельні обмеження. Але кілька країн, зокрема Китай і Туреччина, поглибили свої відносини з росією після початку війни.

Зміна середньомісячного імпорту росії після вторгнення у грошовому обчисленні. Інфографіка The Page

Зміна середньомісячного імпорту росії після вторгнення у грошовому обчисленні. Інфографіка The Page

Багатьом країнам не обійтися без російської сировини. Понад дві третини російського експорту за вартістю до війни становили нафта, газ, кольорові метали та мінерали. Це стало неприємною реальністю для західних чиновників, які сподівалися підірвати військові зусилля росії, обмеживши експортні можливості її економіки: вартість і грошовий обсяг російського експорту зросли після вторгнення в Україну. До того ж навіть із тих країн, які намагалися найактивніше протистояти росії.

Зміна середньомісячного експорту із росії після вторгнення у грошовому обчисленні. Інфографіка The Page

Зміна середньомісячного експорту із росії після вторгнення у грошовому обчисленні. Інфографіка The Page

Як працюють санкції проти росії

Щоб оцінити глобальні зміни, The Times проаналізувала дані про торгівлю на рівні країни за 2017 — 2021 роки та перші місяці після вторгнення, зібрані Observatory of Economic Complexity.

Дані показують, що давні економічні зв’язки росії з Європою поступово розриваються, формуються нові альянси. Європейський Союз, Сполучені Штати та Велика Британія запровадили суворі економічні санкції проти росії й значною мірою відрізали країну від міжнародної фінансової системи. Рішення глобальних компаній припинити діяльність у росії також мали великий вплив. Контейнеровози більше не заходять до російських портів, а інфляція та економічна невизначеність змушують російських споживачів скорочувати купівлю продуктів, які досі є на полицях магазинів.

Санкції проти російської енергетики діють повільніше. США вже припинили закупівлю російської нафти, до кінця року це зробить Велика Британія. Але жодна із цих країн не є великим покупцем. Члени Європейського Союзу, які надто залежать від російських енергоносіїв, заборонять імпорт нафти, що доправляють морем із росії, у грудні, а імпорт нафтопродуктів — у лютому. Крім того, ЄС кардинально скоротив закупівлю російського газу (чому сприяла й сама росія, яка під різними приводами скоротила його постачання, намагаючись шантажувати ЄС напередодні зими — The Page). Але надвисокі ціни на енергоносії, до зростання яких доклала зусиль і росія, нівелювали ефект від санкцій у перші місяці після їхнього впровадження.

Міжнародний валютний фонд, який неодноразово переглядав свої прогнози щодо російської економіки, у жовтні заявив, що цього року він очікує скорочення російського ВВП на 3,4%, що значно менше за 6%, які він прогнозував у липні, та 8,5% падіння, які очікувалися у квітні. «Росія витримала економічні санкції краще, ніж очікувалося, адже цьому сприяли високі ціни на нафту та газ і наша залежність від викопного палива», — говорить Гілберто Гарсіа-Васкес, головний економіст компанії Datawheel, яка керує Observatory of Economic Complexity.

Серйозною втратою для росії можуть стати граничні ціни на нафту та нафтопродукти, які європейські чиновники запровадять найближчими місяцями. Зараз західні країни намагаються запровадити обмеження ціни, яке ще більше зменшить дохід, який москва може отримати від кожного проданого бареля нафти. Невтішними в довгостроковій перспективі виглядають і перспективи росії щодо продажу свого газу. На відміну від нафти, яку зазвичай транспортують танкерами, російський газ експортують трубопроводами, здебільшого прокладеними у ЄС. Але Євросоюз кардинально скоротив закупівлю, а єдиний наявний трубопровід до Китаю не може це компенсувати. Щоб транспортувати газ кораблями, росії потрібно побудувати нові потужності для зрідження газу, а це дорогий і трудомісткий процес.

Окрім енергоносіїв, росія також залишається провідним експортером інших, переважно сировинних, товарів — від добрив і азбесту до пшениці. Міжнародні виробники автомобілів і досі залежать від російських паладію та родію для виробництва каталітичних нейтралізаторів. Французькі атомні станції покладаються на російський уран, а Бельгія відіграє ключову роль у торгівлі російськими діамантами.

Проте зовнішня торгівля росії скорочуватиметься вже наступного року саме через посилення санкцій. Олександр Габуєв, старший науковий співробітник Фонду Карнегі, очікує, що обсяг експорту рф у довгостроковій перспективі значно впаде. «Наступного року ми побачимо, ймовірно, геть іншу картину», — говорить він.

Подякувати 🎉