Європейські ф'ючерси на природний газ учора, 19 вересня, знову впали — цього разу на 8,8%, до найнижчого рівня за майже два місяці. Ситуація на європейських енергетичних ринках покращується в міру того, як уряди вживають необхідних політичних і економічних заходів для пом'якшення енергетичної кризи, вважають аналітики компанії Timera Energy, на яких посилається агентство Bloomberg.
Німеччина, Велика Британія та інші країни планують витратити мільярди, щоб послабити свою залежність від російського газового імпорту, врятувати місцеві енергетичні компанії та обмежити внутрішні ціни, щоб зменшити тиск на підприємства та домогосподарства.
Як європейські країни вирішують енергетичну кризу
Обговорення пропозицій Європейської комісії щодо зменшення впливу кризи тривають, вони мають бути схвалені державами-членами. До цих планів входить залучення 140 млрд євро завдяки підвищенню податків на енергетичні компанії, обов'язкове обмеження використання електроенергії в години пік та збільшення ринкової ліквідності.
Великі постачання зрідженого природного газу (ЗПГ) також сприяють формуванню ведмежих настроїв на ринку, а нещодавно запущений термінал у німецькому Емсхейвені підвищує спроможність Європи імпортувати ЗПГ. Німеччина заявила, що очікує підписання контрактів на постачання ЗПГ з ОАЕ.
Рішення уряду ФРН встановити контроль над німецьким нафтопереробним заводом російської компанії «Роснєфть» розглядається як перший крок у капітальному ремонті, який може дати Берліну більше можливостей управляти своїм енергетичним сектором. Уряд також веде переговори щодо підтримки найбільших імпортерів газу Німеччини — компаній Uniper і VNG.

Динаміка енергетичних цін у Європі
Велика Британія розробляє план, який допоможе вдвічі знизити тарифи на електроенергію для багатьох підприємств у рамках пакета підтримки в розмірі 40 млрд фунтів стерлінгів ($46 млрд). Франція хоче обмежити зростання цін на енергію для домогосподарств, що коштуватиме уряду 16 млрд євро 2023 року.
Франція 10 жовтня може розпочати експорт природного газу до Німеччини, заявив глава французького енергетичного регулятора CRE після заяви президента Емманюеля Макрона про те, що два сусіди з ЄС допомагатимуть один одному з потоками електроенергії та газу.
Агентство Reuters повідомило, що французька енергетична група EDF поспішає відремонтувати пошкоджені корозією ядерні реактори. «Виняткові заходи цієї зими можуть включати локальні відключення електроенергії, якщо зима буде холодною», — сказав глава CRE Еммануель Варгон. «Але відключення газу для домогосподарств не буде. Ніколи», – додав він.
Міністр промисловості Іспанії Реєс Марото заявив, що примус енергомістких компаній до закриття під час піків споживання є варіантом, який, якщо буде потрібно, розглянуть цієї зими. Компанії отримають фінансову компенсацію.
За даними Noble Resources International, європейський імпорт енергетичного вугілля цього року може зрости приблизно до 100 млн тонн, що є максимальним показником із 2017 року. Агентство з аналізу ринків сировинних товарів Argus очікує, що постачання вугілля досягне чотирирічного максимуму. «Європа повертається в минуле», — заявив Родріго Ечеверрі, керівник відділу досліджень у Noble.
Ціна на нафту в Європі у вересні 2022 року
Ціни на нафту 19 вересня впали більш як на 1% під тиском очікувань зниження світового попиту та зміцнення долара США, хоча побоювання щодо пропозиції обмежили падіння.
Нафта також опинилася під тиском прогнозів про слабкіший попит, як-от зроблений минулого тижня прогноз Міжнародного енергетичного агентства.
Сховища газу в Європі на зиму 2022-2023
За даними Gas Infrastructure Europe, європейські сховища газу заповнено на 85,6%, а запаси в Німеччині наближаються до 90%, що перевищує середній показник за п'ять років. «Запаси й далі зростатимуть, чому сприятиме завершення планових робіт із технічного обслуговування та збільшення потоків у Норвегії цього тижня», – заявили 19 вересня аналітики Energi Danmark.
«Якщо трохи пощастить із погодою, то в нас буде шанс комфортно пережити цю зиму», – сказав міністр економіки ФРН Роберт Хабек після огляду термінала ЗПГ, що будується в Лубміні.