Facebook Pixel

Газові перспективи на зиму в Україні та Європі: оцінки на 31 серпня

В умовах війни, яку РФ розв'язала в Україні, питання накопичення запасів газу на зиму є дуже гострим для багатьох країн Європи. Створюють запаси різними способами та з різним ступенем успішності. The Page зібрало інформацію про те, якою є ситуація з газом в Україні та Європі на кінець літа 2022 року.

Запаси газу в Україні у серпні 2022

Україна станом на кінець серпня накопичила у своїх підземних сховищах (ПСГ) 13 млрд куб. м газу, повідомив голова компанії «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) Сергій Макогон в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна».

До 15 жовтня, за прогнозними розрахунками, буде близько 14,4 млрд кубометрів газу. «З такими запасами реально пройти помірну зиму, оскільки сьогодні споживання газу значно скоротилося», — вважає він.

Водночас фактор військової загрози підвищує ризики стабільного проходження опалювального сезону, тому додаткові обсяги імпорту будуть доцільними.

«Як оператор ГТС ми можемо запевнити, що транспортні маршрути для прийому газу з Польщі, Словаччини та Угорщини готові до імпорту обсягом 54 млн кубометрів на добу. Сподіваємося, колеги з «Нафтогазу» зможуть скористатися цими можливостями для закупівлі газу», – сказав Макогон.

Окрім імпорту, до ПСГ надходить і газ, видобутий в Україні.

На тлі війни в Україні ціна на газ у Європі останнім часом швидко зростала, регулярно оновлюючи історичні максимуми.

Ціна на газ у Європі на кінець серпня та перспективи для європейців проходження зими

Спотова ціна на газ у Європі впала після повідомлення керівництвом ЄС про досягнення у союзі середнього рівня запасів у сховищах 80%.

Динаміка заповнення сховищ газу в Європі

Динаміка заповнення сховищ газу в Європі

За даними біржі ICE, спотові ціни на хабі TTF знизилися до $2580 за тисячу кубометрів.

Динаміка ціни на газ у Європі

Динаміка ціни на газ у Європі

Президент мережевого регулятора ФРН Клаус Мюллер зазначив, що Німеччина тепер краще підготовлена до відключень, оскільки її сховища газу заповнені майже на 85%, і вона забезпечує постачання з інших джерел.

«Взимку ми можемо брати газ зі сховищ, ми заощаджуємо газ (і треба продовжувати це робити!), будуються термінали ЗПГ, і завдяки Бельгії, Нідерландам, Норвегії (а незабаром і Франції) газ тече», – написав він.

Заповненість сховищ газу у країнах Європи

Заповненість сховищ газу у країнах Європи

Reuters зазначає, що зі сховищами, заповненими на 83,65%, Німеччина вже близька до своєї мети у 85%, встановленої на 1 жовтня. Але влада країни попередила, що досягнення рівня 95% до 1 листопада буде складним, якщо компанії та домашні господарства не скоротять споживання газу.

Європейський союз загалом досяг 80,17% заповненості сховищ, що вже перевищує цільовий показник 80%, встановлений на 1 жовтня, коли на континенті розпочнеться опалювальний сезон.

У сховищах ЄС зараз газу в енергетичному еквіваленті 888 ТВт*год, а напередодні минулої зими було 858 ТВт*год. Цього року влада поставила завдання накопичити значно більше газу, ніж потрібно раніше.

Однак, якщо країнам не вдасться скоротити використання газу, європейські сховища спорожніють до березня. Навіть за сценарію, коли деяка кількість російського газу надходитиме всю зиму, але погода буде надзвичайно холодною. Про це свідчать результати моделювання, проведеного аналітичною компанією ICIS.

За даними ICIS, щоб запобігти кризі постачань у зимовий час, країни повинні щомісяця скорочувати споживання газу на 15% порівняно із середнім показником за п'ять років. У цьому випадку після закінчення зими сховища будуть заповнені на 45%, якщо Росія продовжить постачання газу, і на 26%, якщо вона припинить постачання з жовтня.

Країни ЄС домовилися наприкінці липня скоротити споживання газу цієї зими на 15% порівняно із середніми зимовими рівнями у 2017–2021 роках. За даними ICIS, споживання газу в Європі в першій половині серпня було на 11% нижчим за середній показник за п'ять років.

Використання газу в промисловості Німеччини в липні впало на 21% порівняно із середнім показником за 2018–2021 роки, але до цього жодного місяця не було скорочення більш ніж на 14%.

На відміну від більшості європейських урядів, Німеччина вже запровадила деякі вимоги щодо економії енергії. Вони набудуть чинності у вересні та включають заборону на газове опалення приватних басейнів, скорочення освітлення громадських пам'яток та заборону тримати двері опалюваних магазинів постійно відчиненими.

Аналітики зазначають, що імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ) допоміг Європі швидко заповнити сховища цього року. Але якщо у 2023 році не буде постачання з РФ, то на світовому ринку може не вистачити ЗПГ для задоволення потреб європейців. Це підтверджує необхідність скорочення споживання газу.

Контекст. Газопровід «Північний потік — 1» зупинено до ранку 3 вересня. До зупинки через нього до Німеччини надходило 33 млн куб. м газу на день.

ОГТСУ прийняла від «Газпрому» заявку на транзит газу 31 серпня обсягом 42,2 млн куб. м, Показник 30 серпня був таким самим.

Подякувати 🎉