Facebook Pixel

Росія знову погрожує застосувати газову зброю проти Європи

Ціна газу у Європі за підсумками торгів на лондонській біржі ICE за 25 липня зросла на 12%. Ціна на хабі TTF у Нідерландах збільшилася до $1890 за 1 тисячу куб. м, або 179 євро за 1 МВт*год.

Причиною зростання стала заява «Газпрому» про скорочення із 7 години ранку 27 липня прокачування газу трубопроводом «Північний потік – 1» («ПП-1») до 33 млн куб. м на добу з нинішніх 67 млн куб. м, або із 40 до 20% проєктної потужності.

Підставою для зменшення прокачування названо те, що минув строк міжремонтного ресурсу ще одного газотурбінного двигуна на компресорній станції (КС) «Портова».

Нагадаємо, що перша турбіна з КС перебувала на ремонті в Канаді. Через санкції її спочатку не хотіли випускати з країни. У відповідь «Газпром» зменшив прокачування «ПП-1» до 40% від максимального. За кілька днів на Заході вирішили піти на поступку й дозволили повернути турбіну в Росію.

Відремонтована турбіна зараз перебуває в Німеччині, але «Газпром» не поспішає її забирати.

На початку липня прокачування «ПП-1» взагалі було зупинено на 10 днів через планові профілактичні роботи. Відновили його лише 21 липня на рівні 40%.

Мінекономіки ФРН увечері 25 липня заявило, що технічних причин для скорочення постачань газу «Північним потоком» немає.

Можливості транзиту газу до Європи через Україну

Українська газотранспортна система (ГТС) здатна транспортувати до Європи понад 200 млн куб. м газу на добу. «Цей маршрут може повністю замінити проблемний «ПП-1», який то сигналізує про несправності, то випробовує солідарність європейців», — сказав генеральний директор «Оператора ГТС України» Сергій Макогон.

Технічна потужність газовимірювальної станції (ГВС) «Суджа» — 244 млн куб. м. Її достатньо, щоб Європа отримала надійний транзит газу, зниження цін і можливість ефективно підготуватися до опалювального сезону.

Росіяни свідомо обмежують постачання газу не лише підконтрольним їм «ПП-1», а й через Україну. Зі 109 млн куб. м законтрактованих потужностей української ГТС вони використовують лише 42 млн куб. м

295669059-5256258257800635-5470899371038995111-n.jpg

Як у Європі реагують на газовий шантаж РФ

Європейські урядовці та компанії говорять, що Кремль використовує затримку турбіни як маневр, що відвертає увагу. Москва скорочує постачання, щоб чинити тиск на економіку Європи та спонукати лідерів відмовитися від військової та фінансової підтримки Києва. Газета The Wall Street Journal писала, що у Nord Stream (оператора «ПП-1») є ретельно продумана система на випадок непередбачуваних обставин, за яких принаймні одна запасна турбіна доступна в будь-який час.

Динаміка ціни на газ та обсягу прокачування через «СП-1»

dinamika-tseny-na-gaz-i-prokachki-po-sp-1.jpg

Нове скорочення постачання газу ускладнює зусилля Європи щодо заповнення своїх газових сховищ перед зимою. Уряди заявили, що без достатньої кількості газу в холодні місяці з вищим попитом вони можуть бути змушені нормувати споживання енергії. Аналітики та офіційні особи попереджають, що економіка континенту може поринути в рецесію.

Влада ФРН розробила плани щодо роздавання газу споживачам, лікарням та іншим критично важливим секторам, тоді як промисловість може залишитися без постачань. Для багатьох компаній у секторах, що залежать від газу, як-от хімічна промисловість, нормування означало б повне зупинення виробництва, ризик скорочення робочих місць і порушення ланцюжків постачання.

На тлі протистояння навколо потоків «ПП-1» ЄС минулого тижня виклав плани щодо скорочення попиту на газ на 15%. Програма має розпочатися з добровільних скорочень за допомогою заміни палива, закриття заводів і зниження споживання енергії в офісних і громадських будівлях. Але цей план зустрів серйозний опір багатьох країн, і, найімовірніше, його не приймуть.

Система «східних» трубопроводів, які постачають газ до Європи

sistema-truboprovodov-postavlyayushchikh-gaz-v-evropu.jpg

Для чого Росія «грає» з постачанням газу до Європи

Багато європейських країн залежать від постачання російського газу транзитом через Німеччину. Тому нерегулярні або постачання «ПП-1», що скорочуються, відчуваються на всьому континенті.

Деякі експерти вважають, що Росія отримує більше важелів впливу на європейців, якщо вона змушує Європу постійно розмірковувати щодо своїх планів.

«Напрямок потоків на обмежених рівнях йде на користь Росії, – заявив Тім Партрідж, голова відділу торгівлі енергоресурсами в DB Group Europe. – Це дає змогу Кремлю й далі використовувати трубопровід як засіб підвищення волатильності й водночас отримувати величезні прибутки від завищених цін на енергоносії».

«Росія веде тут стратегічну гру, — говорить Сімон Тальяп'єтра, старший науковий співробітник економічного аналітичного центру Bruegel. – Коливання низьких потоків краще за повне відключення, оскільки воно маніпулює ринком і оптимізує геополітичний вплив».

Подякувати 🎉