Однією з перших жертв російського вторгнення в Україну став газопровід «Північний потік — 2» («ПП-2») — масштабний енергетичний проєкт, будівництво якого тривало кілька років і коштувало $11 млрд, пише американське видання CNBC.
Ще до нападу Росії на Україну були сильні сумніви щодо комерційного запуску цього 1234-кілометрового морського газопроводу, призначеного для подвоєння потоку газу між Росією та Німеччиною. Тепер великий інфраструктурний проєкт виглядає, як висловився один аналітик, «убитим».
«Останній цвях у кришку труни «ПП-2» був забитий у лютому після рішення Росії офіційно визнати два проросійські регіони, що відкололися на сході України. Це спонукало уряд Німеччини на чолі з канцлером Олафом Шольцом повністю зупинити процес сертифікації», — пише CNBC.
Війна, що розпочалася після цього, привела Європу до геополітичної кризи, небаченої роками, і поставила всі спільні проєкти й ділове партнерство між Росією і Європою на край прірви.
«Вторгнення Росії в Україну знищило проєкт «ПП-2». Для Німеччини чи будь-якої іншої європейської країни було б немислимим розвернутися та санкціонувати трубопровід після поведінки Росії», – вважає Крістін Берзіна, голова відділу геополітики Німецького фонду Маршалла в США.
Навіть у трубопроводів, що функціонують у Європі, сумнівне майбутнє, зазначила Берзіна й додала, що навряд чи трубу «ПП-2» може бути використано з якоюсь іншою метою.
Російське вторгнення прискорило відхід ЄС від російської енергетики: блок заявив, що до кінця 2022 року скоротить імпорт російського газу на дві третини, а до 2030 року планує припинити залежність від російського імпорту викопного палива.
«Ми не віримо, що «ПП-2» коли-небудь буде введено в експлуатацію, – сказала Катерина Філіпенко, головний аналітик із досліджень європейського газу в компанії Wood Mackenzie. – Важко уявити собі зближення між Європою та Росією, яке могло б дати зелене світло «ПП-2» навіть за кілька років».
«Навіть у разі припинення вогню в Україні або будь-якого погодженого рішення здається малоймовірним, що світ вважатиметься настільки стабільним, що більше не буде загрози з боку Росії, особливо поки президент Володимир Путін перебуває при владі», – сказав Хеннінг Глойстейн, директор із питань енергетики в Eurasia Group.
Він додав, що єдиний можливий сценарій відродження проєкту може бути реалізований за цілком реформованого російського уряду. «Але навіть і тоді, я підозрюю, Німеччина не захоче відродити «ПП-2» у його минулій формі. Німеччина, ймовірно, спробує перетворити його на водневий трубопровід. Але на цьому етапі все це здається трохи надуманим», — зазначив Глойстейн.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Маркетолог + підприємець: формула ефективної співпраці, аби збільшити доходи бізнесу х2
Публічний чи приватний інтерес? Статус юридичних осіб у контексті антикорупційного законодавства