Російські балістичні ракети «Іскандер-М», які завдають ударів по українських містах, значною мірою залежать від імпортної сировини для виготовлення палива. Аналіз Ради економічної безпеки України (ЕСКУ) виявив важливу слабкість: залежність від поставок хлорату натрію — ключового компонента для виробництва перхлорату амонію, що є основою ракетного палива.
Про це пише United24.

Як використовують перхлорат амонію і де росія його бере?
Перхлорат амонію — один з основних компонентів твердого ракетного палива, на який припадає до 52% суміші. Його унікальні властивості — висока щільність енергії, стабільність і відносна простота виробництва — роблять його критично важливим для ракетної промисловості.
У росії є лише один виробник перхлорату амонію — підприємство ANOSIT, яке постачає сировину ключовим оборонним заводам, зокрема тим, що виготовляють «Іскандери». У 2024 році ANOSIT оголосило про намір утричі збільшити виробництво і почати експорт до Ірану для виготовлення ракет Zolfagar.
Втім, росія не здатна самостійно виготовляти необхідну для цього хімікату сировину. Після розпаду срср країна втратила власне виробництво і тепер залежить від імпорту, зокрема з Китаю та Узбекистану. У першій половині 2024 року Китай забезпечив 70% постачань хлорату натрію до рф, Узбекистан — 29%.

До повномасштабного вторгнення росія значною мірою покладалася на країни ЄС як джерело імпорту. Попри війну, хлорат натрію досі не входить до повного переліку заборонених до експорту речовин, і росія має змогу закуповувати його напряму або через третіх посередників.
Розуміючи свою залежність, росія намагається налагодити власне виробництво. Зокрема, у 2022 році ПАТ «Хімпром» анонсувало запуск заводу з виробництва хлорату натрію у 2025-му, а група Orgsintez планує довести повну потужність до 2027-го. Також у 2023-му компанія EuroChem заявила про створення аналогічного виробництва у Тульській області. Проте всі ці плани залишають росію вразливою щонайменше на найближчі два роки.
Ця залежність створює унікальну можливість для міжнародної спільноти вплинути на російське ракетне виробництво. Ефективне обмеження постачання хлорату натрію може суттєво сповільнити або навіть зупинити випуск «Іскандерів», які росія регулярно використовує для атак по цивільних об’єктах в Україні.