Нова угода, якої досягли лідери Євросоюзу щодо шостого пакета санкцій проти росії, охопить приблизно 75% імпорту російської нафти, а Угорщина вибила для себе все або майже все, що хотіла.
Одночасно відтягнувши час досягнення домовленості та зігравши на руку Кремлю. Треба також розуміти, що про російський газ у шостому пакеті поки що не йдеться, але до цього питання можуть повернутися в сьомому.
розбиралося в деталях угоди та реакціях на нього Києва, Москви та Будапешта.
Поступка для Орбана через «Дружбу»

Фото: Wikipedia
Охоплення угодою приблизно 75% імпорту нафти з країни-терориста перекриє велике джерело фінансування російської військової машини, запевнив президент Європейської ради Шарль Мішель.
«Санкції негайно вплинуть на 75% імпорту російської нафти. А до кінця року 90% російської нафти, що імпортується у Європу, буде заборонено», — підкреслив він.
Як уточнює The Guardian, ЄС негайно забороняє імпорт нафти морем, а саме він становить майже дві третини російського імпорту до ЄС.
Водночас нафту, що транспортується критичним нафтопроводом «Дружба», буде звільнено від заборони, що є ключовою поступкою Угорщині, яка дуже залежить від російської нафти й увесь останній місяць блокувала шостий пакет санкцій, вимагаючи собі 15 — 18 млрд євро інвестицій і 5 років без ембарго.
Але навіть за такого компромісу ціни на нафту залишаться високими та вплинуть на економіку ЄС, попередили експерти.
Повне ембарго на нафту та реакція Києва

У ЄС запевняють, що до 90% потоків російської нафти припиняться до кінця року, оскільки Німеччина та Польща, країни північної гілки «Дружби», пообіцяли відмовитися від її постачання.
Щодо повного нафтового ембарго відповіді на питання «коли» поки що немає. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запевнила, що ЄС працюватиме над тим, як закрити лазівку «якнайшвидше».
Але це «якнайшвидше» може розтягнутися надовго: крім вимог Угорщини щодо перебудови нафтогазової системи, Хорватія потребує часу, щоб збільшити постачання через газопровід Adria. Словаччина та Чехія також отримають кілька років відтермінування для пристосування до нових реалій.
Київ відреагував на домовленість ЄС досить стримано, зазначивши, що останнє рішення ухвалено досить пізно і його недостатньо.
«Якщо ви мене запитаєте, я б сказав, що це було занадто повільно, занадто пізно й точно недостатньо», — заявив Reuters заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква.
Радість Орбана: «Ми захистили сімʼї»

Фото: facebook.com/orbanviktor
Хоча багато політиків у Європі співчували Угорщині, що так залежить від нафти та газу з росії, низка дипломатів висловили думку, що Орбан своїми діями помстився ЄС.
Річ у тім, що Будапешту через недосконале законодавство та наступ на демократію всередині Угорщини перекрили надання коштів на відновлення економіки після пандемії COVID-19, а також погрожували обмежити надходження основних коштів із Брюсселя.
Сам Орбан вважає компроміс щодо трубопроводу «Дружба» своєю власною перемогою й у відеозверненні до народу вже заявив угорцям, що вони можуть спати спокійно, адже їхні сімʼї захищені від великих витрат на опалення, до яких призведе ембарго решту Європи.
«Сім’ї сьогодні вночі можуть спати спокійно — ми відмовилися від найнепривабливішої ідеї», — підкреслив премʼєр-міністр Угорщини.
Відверто проорбанська газета в Будапешті навіть вийшла із заголовком:
«Віктор Орбан: Ми захистили угорські сім’ї!»
Росія погрожує перекрити нафту раніше

Звісно, новий пакет санкцій суттєво вплине на те, скільки коштів росія отримуватиме від ЄС (зараз це приблизно 1 млрд євро за нафту й газ на день).
У довгостроковій перспективі, пише The Guardian, нові обмеження поглиблять економічні проблеми росії, водночас саме те, скільки Будапешт тягнув час, дало змогу Кремлю знайти альтернативних покупців.
Саме про це написав у Twitter у відповідь на новини про нафтову угоду постійний представник росії у Відні Михайло Ульянов:
«Росія знайде інших імпортерів».
Водночас він процитував Урсулу фон дер Ляєн, яка також цього побоюється, і позловтішався, що ЄС зараз не в дуже хорошій формі, адже санкції вдарять і по Європі.
В одному з наступних твітів Ульянов запропонував відключити Європу, що так прагне припинити постачання російської нафти до кінця 2022 року, заздалегідь.
«Чому Росія не може піти назустріч європейським прагненням набагато раніше як дружній жест?» — пожартував представник кривавого режиму.
Як постраждає військова машина рф

Фото: twitter.com/amb_ulyanov
Попри компромісність угоди, вона є дуже важливою, адже, за даними Wednesday Group, через зростання цін Москва й далі заробляє на продажу викопного палива приблизно таку саму суму, як і до вторгнення, пише The Washington Post.
Хоча росія мала час для пошуку нових покупців, буде важко знайти таких, що мають достатньо апетиту для перекриття доходу з ЄС.
Перелаштування системи експорту забере багато грошей і часу, а ризик санкцій для країн (або персональних банів від великих компаній), що купуватимуть нафту в Кремля, також залишиться проблемою.
Економіст із сировинних товарів лондонського Capital Economics Едвард Гарднер очікує падіння російського експорту до кінця 2022 року приблизно на 20%.
Газовий сюрприз у сьомому пакеті?

Ембарго на нафту, нагадаємо, є лише частиною шостого раунду ЄС. Новий пакет санкцій також передбачає таке:
- відключення Сбєрбанку та інших російських банків від SWIFT;
- заборону трьом російським державним мовникам працювати у ЄС;
- нові індивідуальні санкції проти високопосадових осіб Кремля, пов’язаних із військовими злочинами в Україні тощо.
Після досягнення цієї угоди Євросоюз планує розглянути питання можливого сьомого пакета, який міститиме газове ембарго.
До вторгнення 24 лютого 2022 року в Україну росія постачала 40% газу до ЄС, але тепер ця цифра зменшилася — як через відключення Москвою Болгарії, Польщі та Фінляндії, так і через те, що більшість країн самостійно працюють над диверсифікацією постачань.
Хоча питання енергетичної незалежності Європи від Кремля, що використовує своє паливо як зброю, уже давно на часі, переговори на цю тему обіцяють бути навіть важчими, ніж перемовини щодо нафти.
Висновки для України
Якщо подумати раціонально, рішення ЄС є хорошою новиною для Києва, адже навіть припинення закупівлі в росії 75% нафти та 90% до кінця року змусить Кремль продавати нафту на інші ринки, можливо, зі значними знижками, як було з Індією. Європа та США, зі свого боку, можуть тиснути на країни та компанії, що купують криваве паливо, і допомагати їм диверсифікувати постачання.
Утім, Орбан дав змогу росії отримати час на переговори та пошуки нових покупців, трубопровід «Дружба» залишиться відкритим, і кремлівська машина й далі отримуватиме хоча й урізані, але прибутки.
Не варто забувати і про газ, переговори щодо ембарго на який можуть затягнутися до осені, якщо не до 2023 року. Усе це, звісно, ускладнює боротьбу України за відновлення своїх кордонів і збільшує можливості росії довше атакувати наші землі. Однак варто визнати, що ЄС зробив значний крок уперед, хоча й компромісний.
Контекст.
- Раніше ми писали про підсумки трьох місяців війни в Україні та пояснювали, чому Захід уже не будує золоті сходи для Путіна.
- Також
повідомляло, що Європарламент вимагав виключити рф із G20 і повного ембарго на російські енергоносії.