Facebook Pixel

Угорщина в стані небезпеки. Як Орбан узурпує владу з напіврозворотом на Захід

Через війну в Україні влада Угорщини надала премʼєр-міністру Віктору Орбану надзвичайні повноваження, водночас Будапешт і далі опирається нафтовому ембарго, але угоду буде укладено, запевняють у ЄС.

The Page розібралося, що не так із новим «станом небезпеки» від Орбана та як планують подолати нафтове вето Угорщини.


Міцна рука Орбана через війну в Україні

Фото: facebook.com/orbanviktor

Фото: facebook.com/orbanviktor

Угорщина у вівторок ухвалила поправку до Конституції країни. Саме ця поправка дає голові уряду надзвичайні повноваження, пише DW.

Причиною такого кроку офіційно назвали напад росії на Україну. Це рішення фактично подовжує режим надзвичайного стану, пов'язаного з пандемією, що закінчується наприкінці травня.

Сам Орбан заявив, що війна в Україні становить постійну небезпеку для Угорщини, ставить під загрозу фізичну безпеку та загрожує енергетичній і фінансовій безпеці економіки та громадян країни.

Стан небезпеки, оголошений Будапештом, дасть змогу уряду захищати Угорщину та угорські сім'ї в будь-який можливий спосіб, запевнив політичний лідер у Facebook.

Quote«Ціна на енергоносії й далі зростає, і захистити сім'ї стає все важче й дорожче. Крім того, ми мусимо негайно зміцнювати обороноздатність», — підкреслив політик.

Тому уряд вирішив створити Фонд опору та Фонд оборони, зазначив він, вимагаючи від банків, страхувальників, великих торгових мереж, енергетичних, роздрібних, телекомунікаційних і авіакомпаній внести туди значну частину своїх надприбутків.

Небезпека узурпації: від COVID-19 до війни

Фото: facebook.com/orbanviktor

Фото: facebook.com/orbanviktor

Ухвалена поправка до Конституції дозволить Орбану й далі керувати за допомогою указів і зупиняти дію законів без участі парламенту.

Видання нагадує, що такий самий режим діяв в Угорщині з березня до червня 2020 року, а потім знов був впроваджений у листопаді 2020 року й дотепер.

Правозахисники всередині країни вже розкритикували рішення угорського уряду.

Quote«Це стане новою нормою, яка загрожуватиме основним правам усіх нас, а правління за допомогою указів ще більше зменшить важливість парламенту», – підкреслив активіст Емесе Пастор.

Про небезпеку розширення повноважень премʼєра під час кризи заявили спільно Угорська правозахисна громадська організація та Угорський союз громадянських свобод.

Новий старий зручний уряд

Фото: karpataljalap.net

Фото: karpataljalap.net

Якщо говорити про передумови нової поправки, то треба починати зі складу уряду Угорщини, оновленого 24 травня парламентом країни, пише директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський у статті для «Європейської правди».

Конституційна більшість, що складається з партії Орбана «Фідес» та її союзника ХДНП (християнські демократи), уже вчетверте здобула владу в країні за підсумками виборів 3 квітня і сформувала зручний для премʼєра уряд.

Сам Орбан здобув посаду голови уряду тижнем раніше — упʼяте в історії та четвертий строк поспіль. Він підкреслив, що новий уряд має бути здатний захистити країну від усіх небезпек.

І такі небезпеки є. Попри те що, на думку автора матеріалу, Орбан — майстер із вигадування загроз і пошуку ворогів Угорщини, цього разу все серйозно.

Передвиборчі подачки та кошти ЄС

Фото: szekelyfold.ma

Фото: szekelyfold.ma

З небезпеками є нюанси. Окрім війни росії в Україні, цілу низку загроз спровокував саме уряд премʼєра до переобрання парламенту та оновлення складу уряду.

Йдеться про рекордну інфляцію та фінансову нестабільність — передусім через карнавал щедрості влади напередодні виборів: уряд і парламент скасовували податки, заморожували ціни на соціальні продукти, виплачували 13-ті пенсії та надбавки.

Але й це не все: Угорщина не може отримати виплати з євробюджету на відновлення після пандемії.

Брюссель офіційно заблокував їх через проблеми з угорським законодавством, а нова санкційна процедура може залишити країну й без основних грошей від ЄС.

Отже, партія Орбана змогла втриматися при владі завдяки щедрим передвиборчим подачкам, але тепер має проблему, як вберегти Угорщину від катастрофи.

Адже на додачу є ще й катастрофічна залежність від російських енергоносіїв і російських інвестицій.

Quote«Усе це після російського вторгнення в Україну та реакції Заходу перетворюється на валізу не те що без ручки, а з бомбою з годинниковим механізмом усередині», — підкреслив Тужанський.

Зовнішня політика на наративах Путіна

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

За кордоном в Орбана небагато друзів, якщо відкинути Кремль — уся зовнішня політика ще з 2010 року будувалася на антиєвропейських і проросійських наративах під брендом Keleti Nyitás -'«Відкриття на Схід».

Стратегія передбачала розширення співпраці та торгівлі зі східними країнами, і тут треба зазначити, що йшлося не тільки про росію, але й, наприклад, про Китай і Південну Корею.

На думку Тужанського, Орбан чудово розуміє, що його старим стратегіям після 24 лютого настав кінець, але не готовий визнати помилки й до останнього чіплятиметься за російські контракти на нафту та газ.

І саме в цьому йому допоможе введення з 25 травня «воєнної надзвичайної ситуації». Цей крок додатково драматизує стан угорського суспільства та зможе виправдати всі дії уряду «порятунком країни».

Парадокси між президенткою та премʼєром

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Звісно, Угорщині доведеться змінюватися, аби вижити, адже в зовнішній політиці країни тепер склалася парадоксальна ситуація, йдеться далі в матеріалі директора Інституту центральноєвропейської стратегії.

Можна легко простежити, як новообрана президентка країни Каталін Новак публічно висловлює підтримку Україні та засуджує дії росії з її намірами повернути назад СРСР.

Це паралельно з тим, як Віктор Орбан і голова МЗС Петер Сіярто намагаються менше згадувати рф, ставлять ультиматуми Брюсселю та називають своїм супротивником Володимира Зеленського.

Крім того, про прагнення підлаштуватися під нові умови говорить і вибір міністрів нового уряду.

Гроші ЄС, оборона та наступник Орбана

Нових облич в уряді пʼятеро, хоча ця новизна є умовною, адже щонайменше два міністри вже працювали з Орбаном.

Фото: twitter.com/TNavracsicsEU

Фото: twitter.com/TNavracsicsEU

Наприклад, Тібор Наврачич раніше працював єврокомісаром, а тепер отримав Міністерство регіонального розвитку і має довести, що Будапешт може прозоро використовувати кошти ЄС.

Ще одним ключовим кадровим рішенням є повернення в уряд Яноша Лазара, що раніше очолював офіс Орбана й сам прагнув стати прем’єром. Тепер він став міністром будівництва та інвестицій.

Фото: facebook.com/lazarjanosfidesz

Фото: facebook.com/lazarjanosfidesz

Важливим новачком став і новий міністр оборони Крістоф Солой-Бобровніцкі, що раніше працював у посольстві Угорщини у Великій Британії.

Фото: london.mfa.gov.hu

Фото: london.mfa.gov.hu

Нещодавно він фігурував як співвласник залізничного бізнесу спільно з росіянами, а також інвестував у військово-промислову індустрію в Чехії.

Тепер його ключовим завданням буде купівля великої кількості нової зброї для угорської армії та налагодження її виробництва в Угорщині.

Відповідальний за Закарпаття та Сіярто

Фото: facebook.com/orbanviktor

Фото: facebook.com/orbanviktor

Четвертий новачок — Янош Чок — став міністром культури та інновацій.

Ще один умовний новачок Мартон Нодь допомагатиме міністру фінансів Міхаю Варзі, що залишився на своїй посаді. Донедавна Нодь був радником Орбана.

Інші міністри не змінилися. З-поміж цікавого для України називають першого віцепрем’єра Жолта Шем’єна. Він відповідатиме за питання релігії, національну політику та фактично угорську діаспору в Закарпатті.

За словами Тужанського, відносини із Шем’єном Київ міг би використати на свою користь, адже чиновник не вирізнявся надто різкими заявами на адресу України після 2017 року.

Звісно, залишився на своїй посаді й уже відомий в Україні глава МЗС і торгівлі Петер Сіярто, що робить регулярні заяви про те, чому Угорщина не може погодитися з нафтовим ембарго.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Разом із ним, підкреслює Тужанський, в уряді Угорщини залишається весь багаж українсько-угорських суперечок останніх років.

Російські контракти та дружба з ЄС

Фото: twitter.com/KatalinNovakMP

Фото: twitter.com/KatalinNovakMP

Поки що завданням глави МЗС і торгівлі буде збереження якомога більшої кількості російських інвестицій і контрактів, а тримати баланс між Сходом і Заходом намагатиметься президентка Каталін Новак.

Її перші промови були на диво проєвропейськими та антиросійськими, що змогло втішити поляків напередодні візиту Новак до Варшави, але навряд чи це збалансує зовнішню політику чи розверне її на 180 градусів.

Щодо відносин з Україною, то вони залишатимуться важкими, хоча Будапешт уже декілька разів запевняв, що не блокуватиме вступ України до ЄС і навіть до НАТО. Але щодо ембарго все виглядає набагато складніше.

Ціна за відмову Угорщини від нафти

Прагнення ЄС до поетапної відмови від імпорту кривавої нафти з рф, як і раніше, стикається з блокадою Угорщини, аналізує ситуацію The Washington Post.

Напередодні спеціальної сесії Європейської ради в Брюсселі блок спробував просунути пропозицію Єврокомісії щодо ембарго на нафту, але йому не вдалося залучити до участі Будапешт.

З наближенням саміту 30 — 31 травня Орбан і його підлеглі дали ясно зрозуміти, що підтримка санкцій Угорщиною матиме свою ціну.

Фото: facebook.com/orbanviktor

Фото: facebook.com/orbanviktor

The Page вже писало про те, що Будапешт запросив для себе 15 — 18 млрд євро інвестицій для модернізації нафтової інфраструктури.

Деякі побоювання Орбана було викладено в листі до президента Європейської ради Шарля Мішеля.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, схоже, теж зменшує очікування від зустрічі в Брюсселі. У Давосі вона визнала, що немає жодних гарантій укладання угоди наступного тижня.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Деякі чиновники та дипломати ЄС симпатизують Угорщині, оскільки вона дуже залежить від російської нафти, але багато хто бачить у висловлюваннях і діях Орбана спробу вибити додаткові поступки.

Водночас Шарль Мішель упевнений, що угоду рано чи пізно буде підписано, йдеться в його дописі у Twitter від 25 травня.

Quote«Ми знаємо, що важливо припинити нашу залежність від російського викопного палива. Перехід складний, але ми працюємо», — запевнив він.
Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Мішель додав, що ембарго на російську нафту буде попри заперечення Угорщини. Він все-таки сподівається, що компромісу буде досягнуто в Брюсселі 30 — 31 травня.


Контекст.

Подякувати 🎉