В Україні триває третій місяць війни проти російських окупантів. Західні ЗМІ цього тижня обговорювали блокування шостого пакету санкцій проти рф, особливо вимоги Угорщини.
Президент Володимир Зеленський запросив Джорджа Буша до України та збирається виступити на відеозустрічі G7, а США обережно коментують свою допомогу розвідданними, що допомогли знищити російських генералів та крейсер «Москва».
пропонує дайджест іноземних медіа щодо війни росії проти України за 2-6 травня 2022 року.
Зеленський запросив Буша до Києва

Колаж The Page
Зеленський запросив Буша до Києва
Володимир Зеленський під час відеоконференції запросив колишнього президента США Джорджа Буша відвідати Україну.
Буш, за свого боку, висловив свою підтримку президенту та народу України, повідомляє CNBC.
«Ваша мужність дуже важлива для подальшого успіху. Якщо ви продовжите робити те, що робите, якщо продовжуватимете боротися, як зараз, ви завжди матимете нашу підтримку», — підкреслив він.
Буш також назвав Зеленського «Вінстоном Черчиллем нашого часу».
Зеленський висловив подяку за підтримку з боку США та американців:
«Американці – щирі, відкриті люди, і я це відчуваю. Ми маємо спільні цінності. Я відчуваю, що це щиро».
США допомогли знищити «Москву»?

США надали Україні розвіддані, які допомогли потопити флагманський ракетний крейсер росії «Москва» у Чорному морі. Тоді західні ЗМІ назвали потоплення корабля «особистою ганьбою» Володимира Путіна.
Це стало відповіддю на запит України до США щодо корабля, що йде на південь від Одеси, пише BBC з посиланням на декілька американських ЗМІ.
Чиновники на умовах анонімності кажуть, що Штати відповіли на запит і допомогли підтвердити місцезнаходження крейсера «Москва.
Згодом Україна вразила його двома ракетами. Офіційно Пентагон не прокоментував цю ситуацію, але його представник визнав, що США надали Україні розвіддані, щоб вона могла захистити себе.
Водночас неофіційно чиновники зазначили, що не знали про плани України націлиться на «Москву» після того, як американці допомогли визначити її місцезнаходження.

Фото: Getty Images
Раніше представник Пентагону Джон Кірбі спростував повідомлення ЗМІ про те, що США надають інформацію про місцезнаходження високопоставлених російських генералів на полі бою.
За його словами, Україна об'єднала інформацію, яку надавали США та інші країни, з власними розвідувальними даними.
Як уже писав , представниця Ради національної безпеки Білого дому Едріен Уотсон заперечила, що США допомагали Україні націлюватися на старших російських офіцерів:
«Ми не надаємо розвіддані з наміром убити російських генералів».
У Пентагоні підкреслюють, що Україна сама вирішує, як використовувати отриману нею інформацію.
Угорщина блокує шостий пакет санкцій від ЄС

Фото: Getty Images
Угорщина не зможе підтримати шостий пакет санкцій Євросоюзу проти росії. Про це заявив премʼєрміністр країни Віктор Орбан, повідомляє Sky News.
Орбана вважають проросійським політиком, хоча він пояснює свою позицію тим, що нові обмеження ЄС, включно з нафтовим ембарго, знищать енергобезпеку держави.
Лідер Угорщини заявив, що нинішня пропозиція Єврокомісії про заборону імпорту російської нафти буде рівносильна «атомній бомбі», скинутій на угорську економіку.
Водночас Орбан додав, що Будапешт готовий до переговорів, якщо побачить нову пропозицію, яка відповідає інтересам країни.
вже повідомляв про те, що ЄС у середу 4 травня запропонував найжорсткіший пакет санкцій проти Москви, але кілька країн, стурбованих наслідками припинення імпорту нафти з рф, заблокували можливість його погодження.
Хоча Угорщині та Словаччині пообіцяли пільговий період до введення ембарго до кінця 2023 року, а не 2022, як пропонує пакет, уряди залежних від російської нафти країн бояться, що їм дають замало часу на адаптацію.
Болгарія, зі свого боку, також хоче отримати пільговий період, а Словаччина просить три роки відтермінування, а не півтори.
Пʼять років без ембарго та великі гроші

Фото: Getty Images
За словами Орбана, Угорщині знадобиться п'ять років, за які вона зробить величезні інвестиції у свої нафтопереробні заводи та трубопроводи та трансформує нинішню систему, яка приблизно на 65% залежить від російської нафти.
Також, за його словами, країні потрібні величезні інвестиції у нафтопереробні заводи та систему судноплавства, щоб Будапешт зміг завозити неросійську нафту.
Орбан також поставив питання, чи розумно робити інвестиції такого масштабу для отримання результату через чотири-п'ять років, коли війна в Україні триває зараз.
Він додав, що Угорщина чекає на нову пропозицію від Комісії:
«Я хочу не протистояти ЄС, а співпрацювати, але це можливо лише в тому випадку, якщо вони враховуватимуть наші інтереси».
Докази про страти та тортури жителів Бучі

Фото: Генштаб ЗСУ
Організація Amnesty International зібрала переконливі докази скоєння російськими військами воєнних злочинів.
У тому числі, мова йде про позасудові страти мирних жителів у Київській області у лютому та березні 2022 року, пише The Guardian.
Мирні особи також постраждали від насильств, таких як безрозсудна стрілянина та тортури, з боку російських сил на ранніх етапах вторгнення, йдеться у звіті.

Старша радниця організації з реагування на кризові ситуації Донателла Ровера підкреслила:
«Це не поодинокі випадки. Це багато в чому є частиною схеми, коли російські війська контролювали місто чи село».
Російські війська вчинили безліч явних військових злочинів у Бучі, у тому числі чисельні незаконні вбивства, більшість із яких сталося на перетині вулиць Яблунської та Водопровідної, йдеться у документі.
Організація заявила, задокументувала 22 випадки страт російськими військами мирних жителів у Бучі та прилеглих районах.
Українська влада тим часом розслідує понад 9 тис. потенційних військових злочинів окупантів, доєднався до цього і Міжнародний кримінальний суд.
Зеленський візьме участь у зустрічі G7

Колаж The Page
Зеленського запросили виступити перед G7
Лідери G7 проведуть відеоконференцію із президентом України Володимиром Зеленським у неділю, 8 травня.
Про це заявила спікерка уряду Німеччини Крістіана Хоффманн, повідомляє CNN.
«Канцлер Німеччини Олаф Шольц проведе третю з початку року відеоконференцію зі своїми партнерами з G7», — зазначила вона (нині Німеччина головує у «великій сімці»)
Як нагадала спікерка, 8 травня — історична дата закінчення Другої світової війни в Європі. За словами Хоффман, відеоконференція висвітлюватиме поточні питання, зокрема й ситуацію в Україні:
«Президент України Зеленський візьме участь та розповість про поточну ситуацію в його країні».
Шольц також виступить із телезверненням до німецького народу ввечері 8 травня.
Хоффманн додала, що цього року 8 травня має особливе значення, оскільки дві країни, які колись були жертвами нацистської Німеччини, тепер перебувають у стані війни одна з одною.
Висновки
Сполучені Штати продовжують підтримувати Україну, але намагаються бути обережнішими з коментарями щодо даних розвідки, які допомагають Україні нищити ворога — зокрема, обезголовлювати верхівку армії рф та палити російські кораблі.
Показовим, хоча й очікуваним, є демарш Угорщини щодо шостого пакету санкцій ЄС: Будапешт виставив умови, які й сам визнає такими, що заберуть забагато часу та грошей, а користі принесуть нуль, якщо врахувати, що війна в Україні триває тут і зараз.
Тим часом перші міжнародні докази про воєнні злочини росіян у Київській області, зокрема про розстріли та тортури мирних жителів у Бучі, вже починають оприлюднювати і всі заяви росії про фейк та провокацію не допоможуть їй уникнути покарання — швидко то буде чи не дуже, та відповідати доведеться.
Запрошення Володимира Зеленського на зустріч G7 є не тільки логічним, але й, імовірно, дипломатично-примирювальним жестом з боку Німеччини, адже відносини між країнами погіршилися на тлі публікацій про скасування візиту президента Штайнмайера до Києва та загальної критики Берліну за намагання всидіти на всіх стільцях одразу.
Тут йдеться про бажання одночасно зберегти бізнес-звʼязки з російськими енергокомпаніями та допомагати Україні впоратися з російською ж агресією та тероризмом. Через гальмування за поставками важкої брої Україні Олафу Шольцу навіть загрожували відставкою.
Україна бореться за своє право на існування вже 72 доби, або майже 2,5 місяці.