Угорщина заявила, що не може підтримати ембарго на імпорт російської нафти з шостого пакету санкцій ЄС. Болгарія запросила для себе пільг. У результаті перемовини щодо шостого пакету поки зайшли у глухий кут, не рахуючи того, що Єврокомісія ще й розглядає варіант ембарго без трубопроводів, а це краплина в морі.
Окрім заборони на імпорт нафти, шостий пакет санкцій включає також відключення Сбєрбанку рф від Swift та перекриття російським мовникам доступу до європейського ефіру.
зібрала деталі обговорення можливого ембарго на нафту з росії між країнами ЄС.
Угорщина: ембарго зруйнує нашу енергобезпеку

Фото: facebook.com/szijjarto.peter.official
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що не може підтримати ембарго на імпорт російської нафти, адже воно зруйнує енергетичну безпеку країни, повідомляє Sky News.
«Брюссельський пакет санкцій заборонить постачання нафти з росії до Європи в дуже короткі терміни, у разі Угорщини — до кінця 2023 року», — сказав Сійярто.
За його словами, Угорщина погодиться на нові санкції лише в тому випадку, якщо вони не поширюватимуться на імпорт сирої нафти з рф трубопроводом.
Про те, що Будапешт залишається останньою перешкодою до введення ембарго, писав ще 1 травня.
Болгарія вимагає винятку для себе

Фото: Wikipedia
Зі свого боку, Болгарія заявила, що прохатиме про виключення себе з будь-якого ембарго на нафту з росії, пише Reuters.
Єдиний в країні нафтопереробний завод Neftochim Burgas належить російському ЛУКОЙЛу та є домінуючим постачальником палива у ній.
Раніше Асен Василєв уточнював, що наразі їхній нафтопереробний завод переробляє 50% російської нафти, а 50% — неросійської нафти, і врешті зможе від неї повністю відмовитися.
«Болгарія технологічно може обійтися без російської сирої нафти, але це суттєво підвищить ціни на паливо», — пояснив він.
Тому, якщо Європейська комісія розгляне винятки, Болгарія хотіла б ними скористатися, оскільки це буде в інтересах споживачів, перевізників і народу в цілому, підкреслив Василєв.
«Тверда європейська позиція «ми зупиняємо все для всіх» — це одне. Але якщо будуть винятки, ми скористаємося своїм правом на цей виняток», — сказав він.
Перемовини в глухому куті Угорщини

Окрім Болгарії та Угорщини, винятків щодо імпорту російської нафти шукали для себе також Словаччина та Чехія.
Заходи, запропоновані Єврокомісією, передбачають поступове припинення поставок сирої нафти з рф протягом шести місяців, а продуктів нафтопереробки — до кінця 2022 року. Для Словаччини та Угорщини пропонували продовжити можливість купувати нафту в рф до кінця 2023 року.
Але 4 квітня перемовини зайшли в глухий кут саме через стурбованість вищезазначених кількох країн щодо можливості адаптуватися до такого швидкого ембарго, передає Reuters.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країну запропоноване пролонгування не влаштує: вона може погодитися на заходи, лише якщо імпорт сирої нафти з росії по трубопроводу буде звільнений від санкцій.
Пізніше він додав:
«Це не питання політичної волі і не питання часу. Це просто фізична, географічна та інфраструктурна реальність».
Словаччина публічно попросила трирічний перехідний період.
Водночас президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен у зверненні до Європарламенту підкреслила, що Москва має бути покарана за свої звірства в Україні:
«Путін повинен заплатити ціну, високу ціну за свою жорстоку агресію. Сьогодні ми пропонуємо заборонити всю російську нафту в Європі», — сказала вона під оплески в залі.
Без трудопроводів: ембарго для видимості

Водночас, хоча президентка Єврокомісії й наполягає на повній забороні на імпорт кривавої нафти, через занепокоєння залежних від московських енергоносіїів країн Європа розглядає й «альтернативний» варіант, запропонований Будапештом, написав EURACTIV.
Видання пише про заборону всім судноплавним компаніям, які належать ЄС або мають європейські інтереси, передавати нафту з рф в Європу або будь-які інші країни світу.
Це, звісно, вдарить по європейській судноплавній промисловості, якщо врахувати, що багато танкерів саме з ЄС переправляють нафту рф до Китаю.
Водночас альтернативний сценарій від Єврокомісії, якщо низка країн упиратиметься, передбачає заборону на імпорт нафти з кремля лише через танкери та залишає імпорт через трубопроводи.
Таким чином Угорщина, Словаччина та Німеччина зможуть обійти ембарго. Треба також зазначити, що у минулому 2021 році загальний експорт російської нафти складав 214 млн тонн, з нього трубопровідний — 191,6 млн тонн.
Отже, таке нафтове ембарго на криваву нафту Путіна діятиме дуже умовно, що аж ніяк не схоже на суворе покарання Москви за воєнні злочини против українців. Тим більше, що мільярди євро за неї з ЄС спонсорують відновлення військової сили країни-терориста.
Представники ЄС продовжать переговори щодо ембарго на нафту в четвер 5 травня, зазначає між тим The Guardian. Вони сподіваються цього разу «наблизитися до угоди». Чи буде заборона справді суттєвим ударом для рф, Україна дізнається вже дуже скоро.
Контекст.
- Раніше ми писали про те, що перший за шість років супертанкер з американською нафтою прибув до Європи.
- Також
повідомляв, що через санкції видобуток «Газпрому» 2022 року впаде до 5-річного мінімуму.