За два місяці з дня визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР» і початку вторгнення в Україну проти росії введено понад 10 тисяч санкцій. Найбільшу кількість обмежень проти рф наклала Великобританія.
Станом на 29 квітня сумарна кількість антиросійських санкцій складає 10128, свідчать дані глобальної бази з відстеження санкційних обмежень Castellum.ai. Десятки країн світу за час вторгнення в Україну застосували проти країни-агресора 7374 обмежувальних заходів.
Також до 22 лютого росія зазнала 2754 санкцій — у цей час її ще випереджав за кількістю штрафних санкцій Іран.

За кількістю санкційних обмежень росія вже обігнала у 2,6 разів Іран, у 50 разів Кубу. Інфографіка: Castellum.AI
Президент росії 21 лютого заявив про визнання суверенітету Л\ДНР, а 24 лютого оголосив про спеціальну військову операцію на Донбасі. Ці події стали тригером для запровадження жорстких санкцій проти Москви з боку західного світу. Обмеження також посилилися після обприлюднення фактів звірств російських військових на тимчасованих окупованих територіях.
Які країни наклали найбільше обмежень щодо росії
Найбільший сюрприз щодо санкцій піднесли європейські країни, історично обережні у стосунках з росією — вони навіть перегнали за обмеженнями США. Прикладом цього є, зокрема, рішення вигнати деякі російські банки із системи обміну фінансовими повідомленнями SWIFT. Значну активність поряд з країнами Заходу проявили також Японія та Австралія.
У п'ятірці країн, які за цей час найбільше «покарали» росію, опинились Великобританія (1124 санкції після 22 лютого), Швейцарія — 1103, ЄС (942), Франція (931) та США (907).

У п'ятірці країн, які найбільше «покарали» росію, опинились Великобританія, Швейцарія, ЄС, Франція та США. Інфографіка: Castellum.AI
У загальному кошику санкцій переважають персональні обмеження — 6379, далі йдуть обмеження проти компаній та юросіб 974, проти суден — 13 та літаків — 3.
«Хулігани світу». Кого обігнала росія за кількістю санкцій
За кількістю санкційних обмежень росія вже обігнала у 2,6 разів Іран, який лідирував по обмеженнях довгі роки, у 50 разів Кубу.
Найбільшими світовими «хуліганами» поряд з росією залишаються:
- Іран — 3 616 санкцій,
- Сирія — 2 608,
- КНДР — 2 077,
- Венесуела — 651,
- М'янма — 510,
- Куба — 208.
Сумарна кількість санкцій, застосованих щодо цих країн — 9670 також буде меншою, ніж рекорд росії на кінець квітня 2022-го.
Найцікавіше, що обмеження, наприклад, проти Ірану запроваджувалися десятиліттями — переважно через ядерну програму та підтримку тероризму. Водночас РФ примудрилася взяти висоту у 10 тисяч лише за 2 місяці війни, без зупину бомбардуючи українські міста.
Які санкції введено проти росії
До лютого 2022-го чимало санкцій США проти росії до війни в Україні стосувалися втручання у вибори 2016 року та нападів на політичних дисидентів у РФ та за кордоном, а також анексії Криму у 2014 році.
Санкції, що введено з 22 лютого, здебільшого стосуються фізичних осіб – 6171, проти 974, запроваджених щодо юросіб, які зазвичай є компаніями або державними установами.
З юросіб під санкції, зокрема, потрапили російські банки (Сбербанк, ВТБ, Новікомбанк), а низці держкомпаній ускладнили можливості залучення іноземного капіталу.
Ключові проєкти та сегменти економіки, що постраждали від санкцій:
- Санкціями знищено проєкт «Північний потік — 2», вартістю $11 млрд;
- Закрите небо над європейськими країнами, що практично знищує авіаперевезення в РФ;
- Почалась хвиля обмежень імпорту російської нафти, газу та вугілля;
- Жорсткі обмеження щодо державного боргу;
- Обмежено імпорт російських металів;
- Обмежено на ввезення з росії предметів розкоші та деяких продуктів харчування;
- Обмеження на експорт технологій в росію;
- Обмежено доступ росії до коштів МВФ і Світового банку;
- Скасувано статус найбільшого сприяння;
- Введено обмеження на кореспондентські рахунки російських банків;
- Обмежено доступ російських банків до SWIFT.
Як свідчить російських статистичний сервіс X-Compliance, з початку війни кількість підсанкційних росіян подвоїлася . За даними сервісу, з 22 лютого по 22 квітня країни Заходу оновлювали списки санкцій щодо російських фігурантів 247 разів.
У списку «штрафників» опинилися перші представники уряду, Держдуми, генштабу, наближені олігархи до президента рф, його родичі, а також і сам путін.
В результаті жорсткої санкційної політики в списки різних країн тепер потрапили 2432 фізичних та юридичних осіб, морських і повітряних суден з росії. У тому числі кількість російських осіб/об'єктів під найжорсткішими, так званими «блокуючими санкціями» до 22 квітня склала близько 2 000.
Найчастіше у списки санкцій потрапляли виробничі, наукові, фінансові та транспортні організації. Серед 357 російських банків, що діють, перебувають у санкційних списках безпосередньо 33, знаходяться під санкційним ризиком за «Правилом 50%» — ще 9, пов'язані з фізичними та юрособами (керівниками, співвласниками) — прямими фігурантами списків санкцій — 50.
За «Правилом 50%», яке застосовується в рамках списків санкцій OFAC (США), ЄС та Великобританії, санкції поширюються і на компанії, не названі у зазначених списках санкцій безпосередньо, але якими його фігуранти володіють на 50 або більше відсотків.
Станом на 21 лютого під ризиком поширення дії цього правила перебували 2347 російських компаній, у той час як через 2 місяці, 22 квітня, під цим ризиком опинилися вже 3499 компаній.
Чи зупинять Кремль санкції
Тиск на росію посилюється з кожним днем. Шквал обмежувальних заходів офіційний Кремль уже порівняв із «грабежем з боку недружніх країн», проте вплив санкцій визнавати в росії заборонено законом.
Сотні міжнародних компаній залишають країну. Деякі з них ідуть із РФ через зобов’язання щодо санкцій, інші «самосанкціонуються» — тобто вирішують піти, навіть якщо вони не зобов’язані цього робити за законом.
За словами чиновника Міністерства фінансів в адміністраціях Обами і Трампа, співзасновника Castellum.АІ Пітера П’ятецького, обсяг санкцій можна порівняти з фінансовою ядерною війною.
«Це найбільша санкційна подія в історії. росія менш як за два тижні перетворилася із частини світової економіки на найбільшу ціль глобальних санкцій і фінансового ізгоя», — наголосив він.
За його словами, санкції проти росії демонструють виняткову єдність США та їхніх союзників перед обличчям Путіна, їхню рішучість використовувати свою економічну силу, щоб спробувати відмовити його від невиправданої війни. Утім, є багато стримувальних моментів, пов'язаних із тим, що Україна не є членом НАТО.
За прогнозом експерта, санкції проти росії наростатимуть і далі, адже Путін і досі не зупиняє воєнні дії.
Держсекретар Ентоні Блінкен ще в березні оголосив, що США та їхні партнери «скоординовано розглядають перспективу заборони імпорту російської нафти, переконавшись, що відповідні постачання нафти є на світових ринках». Цей процес вже розпочався, за прогнозами, він стане одним з найболючіших санкційних пакетів проти РФ.