Facebook Pixel

Z-економіка дедалі вимальовується все чіткіше

Сергій Фурса
фінансист, Dragon Capital

Німці так довго не наважувалися запроваджувати ембарго на російські енергоносії, що Путін вирішив їм допомогти й наказав продавати газ лише за рублі.

Що це було взагалі?

Наразі не ясно.

По-перше, можливо, це було одне велике «нічого». Адже нещодавно той самий Путін голосно стукав кулаком по столу і кричав, що за боргами перед буржуями треба платити лише в рублях. І що? І нічого. Заплатили, не сперечаючись, у доларах.

По-друге, це може бути суто емоційне рішення. Як бачимо, останнім часом не зовсім адекватних рішень там багато. Сиділа купка сектантів-слов'янофілів на чолі з Путіним і Ковальчуком і вирішила: «а давайте». Ну, давайте.

Контракти вже підписано. І в контрактах зазначено, що треба платити в конкретній валюті. Не важливо, долар це буде чи євро. І рублі там не передбачені. І в односторонньому порядку сказати: «А тепер хочу в рублях», — просто не можна. Тебе пошлють лісом. І вже послали. Й австрійці, й італійці, наприклад, уже встигли сказати, що платежі в рублях — лише хворі фантазії. Можливо, погодиться лише Орбан. Але той на все погоджується перед Путіним, й іноді складається враження, що вони разом останні два роки сиділи в одному бункері.

Загалом навряд чи хтось купуватиме газ за рублі. До того ж це, найімовірніше, потребуватиме контактів із російським центральним банком, а він під санкціями. Чи це є хитрим планом Путіна змусити європейців порушити свої санкції? Можливо, але тоді план дуже хитрий і його укладач обманює сам себе.

Ну і, нарешті, не виключено, що в такий спосіб Путін хоче запобігти наступним санкціям. Зараз на Заході активно обговорюється ідея, що треба запровадити часткове ембарго. Тобто газ і нафту брати, а платити на спеціальний рахунок, де гроші блокуватимуться. До кращих часів. І використовуватимуться, скоріше, для відбудови України, ніж для покупки золотих тримачів туалетного паперу на яхті Путіна. Путіну це, вочевидь, не подобається, і він вирішив, що рублева прокладка допоможе. Дуже сумнівна ідея, до речі.

Найцікавіше: якщо з газом Путін ще може намагатися викрутити руки, то із постачанням нафти взагалі швах. Просто одразу почнуть купувати за долари та євро нафту в інших. А газ? Ну що ж, побачимо, як багато європейців підуть на це. Щось підказує, що небагато.

Путін почав бомбити Воронеж. Укотре доводячи, що російські контрсанкції можуть бути набагато ефективнішими, ніж західні санкції в справі знищення російської економіки.

Так тримати. Z-економіка дедалі вимальовується все чіткіше.

Текст опубліковано за згодою автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора