Facebook Pixel

Що відбувається з російським рублем, і до чого готуватися Росії

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Російський рубель у п’ятницю, 11 березня, стабілізувався на позначці 116 за долар США після того, як центральний банк росії ще більше обмежив доступ росіян до іноземних валют. Центральний банк росії ввів обмеження на доступ місцевих фірм до іноземних валют із четверга, 10 березня, дозволивши їм отримувати еквівалент до 5 тис. доларів тільки для оплати закордонних робочих поїздок у період із 10 березня до 10 вересня.

Рубель втратив понад 40% своєї вартості на офшорних ринках із моменту початку російської атаки на Україну на тлі серії жорстких західних санкцій, які фактично відрізали країну від світової фінансової системи. Російський центральний банк відповів на санкції більш ніж подвійним підвищенням облікової ставки — із 9,5 до 20% — і ввів контроль за відтоком капіталу, щоб захистити свою валюту від подальшого знецінення.

З одного боку, курс у 116 виглядає ринковим de jure, але de facto, на мій погляд, його таким не назвеш, тому що та кількість обмежень, які були введені, суперечить самій ідеї ринку. До того ж на російську фінансову систему насувається більш ніж реальна загроза дефолту, а це тільки посилить імпульс знецінення російської валюти. Відставку голови російського центрального банку теж можна розглядати як дуже достовірний прогноз подальшого знецінення валюти та руйнування російської фінансової системи, адже чиновники найвищого рангу в росії йдуть у відставку, лише коли дуже припече. Щодо валютних трейдерів, то для них торгівля рублем — це балансування на межі, і будь-які погані новини можуть штовхнути рубель далі у прірву, хоча офіційна москва робитиме все, щоб цю прірву приховати, не показати, прикрасити (виберіть той варіант, який вам подобається).

Не впевнений, що 116 — це також реальна картина. Але, навіть не прив’язуючись до точних значень, знецінення рубля шалене, і це робить росіян суттєво біднішими, а найголовніше — зменшує статки та доходи мільйонів російських чиновників і військових. Путін — мерзота і злочинець, але до Сталіна не дотягує, і лояльність більшості його слуг оплачена грошима, а не завойована страхом масового знищення. Систему репресій, таку ж ефективну, як у радянські часи, в короткі строки в росії навряд чи побудуєш (хоча атмосфера в країні сприяє). Отже, залишаються гроші. А їх стає все менше, і вони стрімко знецінюються. А разом із ними знецінюється лояльність. Ось і чекаємо, коли лояльний конюх піде й заріже улюбленого скакуна свого пана та вип'є вина з його погребів, як це було під час жовтневого перевороту.

Текст опубліковано за згодою автора.

Оригінал

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора