Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. Так, зараз Євросоюз готує шостий пакет економічних санкцій, у ньому може бути запроваджено ембарго на постачання нафти з Росії. «Газпром» шукає нове застосування так і не запущеному трубопроводу «Північний потік – 2». Coca-Cola не виключає свого відходу з РФ.
підготувало добірку останніх повідомлень про економічні та соціальні проблеми в Росії на 5 травня.
Спад економіки Росії через війну
«Газпром» вирішив використати потужності сухопутної частини «Північного потоку — 2» для газифікації Північного Заходу Росії. Якщо Німеччина таки сертифікує трубопровід, то в роботу буде включено лише одну його нитку, заявили в компанії. Включення в роботу другої морської нитки, якщо й відбудеться, то не раніше 2028 року. Вартість проєкту газопроводу на момент його завершення оцінювалася в 10 млрд євро.
Податкова служба Великої Британії відкликала в Мосбіржі статус визнаної фондової біржі. Оскільки через обмеження ЦБ РФ брокерам на біржі заборонено продавати активи за вказівкою нерезидентів, то майданчик «більше не працює відповідно до звичайних комерційних стандартів», пояснило британське відомство.
Американська Coca-Cola Co., найбільший у світі виробник безалкогольних напоїв, може піти з російського ринку, припустив глава компанії Джеймс Квінсі. У березні компанія оголосила про зупинення постачання інгредієнтів для своїх напоїв для російського ринку. Раніше Coca-Cola прогнозувала, що зупинення бізнесу в Росії забере від виторгу та операційного прибутку за 2022 рік 1 — 2%. У країні компанії належать 10 заводів із виробництва безалкогольних напоїв і соків.
Американська технологічна компанія Emerson припиняє діяльність на території Росії. Вона планує продати своє дочірнє підприємство й обіцяє надавати співробітникам підтримку під час процесу передавання своїх активів.
Калінінградський завод холдингу «Автотор», де збирали BMW, Kia та Hyundai, виділив своїм працівникам по 10 соток землі для садіння картоплі. Загалом на ці цілі відведено дві земельні ділянки загальною площею 300 га, які перебувають у власності холдингу. Частину працівників завод відправив в оплачувану відпустку з 1 до 22 травня.
Італійський банк UniCredit створив резерв у розмірі 1,3 млрд євро через можливі втрати в Росії. Чисті збитки групи в країні в першому кварталі склали понад 900 млн євро. За повної ліквідації російського бізнесу банк очікує втратити не менш як $5 млрд.
Втрати британської Shell від відходу з Росії склали $4 млрд, випливає зі звіту компанії за перший квартал. Значна частина втрат пов'язана з виходом із нафтогазового проєкту «Сахалін-2». Компанія може продати свою частку в проєкті на «кошмарних» умовах.
Фінська компанія з виробництва та обсмаження кави Paulig Group продала свій бізнес у Росії. Новим його власником став громадянин Індії Вікас Сої – топменеджер кавової компанії-конкурента Milagro Beverage Company (бренди Milagro, D'Arte, Belagio). Новий власник отримав завод з обсмаження кави у Твері, проте бренди та рецепти Paulig не включено до угоди. Найближчими місяцями бренд Paulig буде виведено з російського ринку.
Санкції проти Росії
Мільярдер Алішер Усманов вирішив через суд заперечити запровадження проти нього персональних санкцій Євросоюзу. Про намір звернутися до суду для скасування санкцій говорили також Петро Авен і Михайло Фрідман.
Партнер мільярдера Романа Абрамовича Давид Давидович (він має громадянство Ізраїлю та не має російського) подав до суду на ізраїльський банк Hapoalim. Він стверджує, що банк без попередження заблокував його рахунок і картку. Hapoalim відповів, що зробив це відповідно до британських санкцій, під які Давидович потрапив у середині квітня.
Німеччина готує закон, який зобов'яже осіб, що потрапили під санкції, та організації розкривати їхні активи в країні. Зараз цей захід обговорює німецький уряд, який має намір уже за кілька днів запропонувати його парламенту.
Влада Іспанії заморозила 12 банківських рахунків і фондів, що нібито пов'язані з п'ятьма російськими підприємцями, які потрапили під санкції Євросоюзу.
Ізоляція Росії
Єврокомісія надала рекомендації країнам ЄС щодо зупинення спрощеного візового режиму для чиновників і бізнесменів РФ.
До РФ із Парижа повернулися майже всі експонати виставки «Нове мистецтво з колекції братів Морозових». На дві картини Франція наклала арешт. Одна картина належить Петру Авену, котрий потрапив під санкції. Друга належить московському Музею мистецтва авангарду. Його президент – мільярдер В'ячеслав Кантор – також потрапив під санкції ЄС,
Видання Esquire, Cosmopolitan, Harper's Bazaar, «Домашний очаг» і Men's Health (їх видавав холдинг Independent Media) і далі виходитимуть у Росії, але під новими назвами. Раніше американський конгломерат Hearst, який має права на ці видання, відкликав ліцензії в Independent Media.
Проблеми застосування енергетичних санкцій проти Росії
Угорщина не підтримала пропозицію ЄС щодо поетапного ембарго на імпорт нафти з Росії. Вона разом із Чехією та Словаччиною вимагає для себе особливих умов. Суперечки виникли й навколо пропозиції заборонити морські перевезення російської сировини — тут заперечують Греція, Кіпр і Мальта. На думку цих країн, такий захід допоможе конкурентам Європи. В економіці Греції та Кіпру судноплавні галузі є одними з найбільших, а Мальта дозволяє компаніям реєструвати свої судна в себе й ходити під її прапором.
Австрія наразі не готова вводити заборону на імпорт газу з Росії, заявив глава австрійської енергокомпанії OMV. За його словами, у разі відмови від російського газу на Австрію чекають проблеми зі збереженням економічної активності. Країна зможе забезпечити теплом домашні господарства (вони споживають приблизно 20% всього газу), але набагато більше енергоносії потрібні промисловості (40%) та для виробництва енергії (35%). 2020 року Австрія купила в Росії 13 млрд куб. м газу, посівши четверте місце з-поміж європейських країн.
Японія не вводитиме ембарго на нафту з Росії найближчим часом. У країни «обмежені» енергетичні ресурси, тому їй буде важко негайно наслідувати приклад ЄС, пояснила влада. На березень Японія залежала від російського експорту нафти на 3,6%, зрідженого газу – на 8,8%.
Росія та інші країни угоди ОПЕК+ вирішили дотримуватися погодженого торік плану збільшення видобутку нафти (його намічено на липень). Картель знову не став випускати на ринок додаткові обсяги палива на тлі високих цін на нафту, які вже майже місяць тримаються вище за $100 за барель. Наступна зустріч ОПЕК+ відбудеться 2 червня.
Сербія найближчими днями почне переговори з Росією щодо нового газового контракту, заявив президент країни.
Угорщина отримала від РФ запевнення у фінансуванні проєкту будівництва АЕС «Пакш-2».
Вартість дров у Латвії збільшилася майже вдвічі через закриття російського та білоруського ринків паливної деревини.