В Україну зі США їдуть бронетранспортери М113. Як російська пропаганда захлинається у вересках про стару техніку та чому, і чим саме нам дуже допоможуть ці машини у битві за Донбас та Південь?
Як розпропаганда верещить про «застарілу техніку»
Нацгвардія Індіани, Західної Вірджинії, Північної Кароліни, Огайо та Міссурі почала знімати зі зберігання та відправляти в Україну бронетранспортери М113 у рамках квітневого пакету допомоги Києву на $800 млн.
Україна має отримати 250 БТР від США та Данії: те, що миготить на фото та відео — це М113А3, остання модифікація машини від 1987 року.
Вісім батальйонних комплектів — чимало на наш час, коли техніка виходить з ладу як сірники (не лише через бойові пошкодження, а й через ресурс у постійній маневреній фазі).
За поребриком вчергове кинулися верещати про застарілу техніку, що воювала ще у В'єтнамі.
Чомусь навідріз відмовляючись помічати, що більшість їхніх втрат в Україні — це БМП-1\2, БТР-80, МТЛБ, тих же волохатих років, із у багато разів гіршою оптикою, бронюванням та двигунами.
Ймовірно, вибило пам'ять від успіхів у так званій «спеціальній операції»?
Не помічають і те, що М113 залишається робочою конячкою армії США у другій лінії дотепер — у 2022 році 5500 машин продовжують нести службу як санітарний транспорт, носії ПТРК ТОУ-2, мінометні шасі M121, командно-штабні машини. А Туреччина нещодавно взагалі використовувала таких стариганів, як лінійні машини, в операціях у Сирії.
Чому не потрібно порівнювати БТР із БМП
Головна помилка — намагатися порівнювати цей БТР із БМП, який підтримує свою піхоту вогнем знарядь із бойових порядків.
Зараз, коли в піхотному ланцюзі бійці озброєні тандемними гранатометними пострілами, що пробивають у лоб танки, ПТРК у двох калібрах, а з глибини діють ракети третього покоління на кшталт «Спайку» — зовсім неважливо, наскільки товста у тебе броня.
Як показала недавня практика — і Т-90М «Прорив» горить як звичайний юніт.
Тим більше, що, насичуючи частини механізованими коробками, яким потрібні водії, оператори рацій, командири машин, постійний польовий ремонт, на виході виходять досить рідкі роти з 47—50 бійцями, які можуть спішуватися.
І в результаті — БМП скуті вогнем протитанкової зброї, а їхній персонал слабо заточений на війну патрулів, стрілецькі навички, тактичну медицину та все, що не стосується обслуговування їхніх бойових машин.
Змія кусає саму себе за хвіст — механіки, що звикли лежати під ластівками з ключами та відрами гудрону, чомусь не тягнуть контактний ближній бій поза своїми машинами.

Фото: Міноборони США
М113 стане заміною пікапам, вантажівкам та транспорту «останнього кілометра»
БТР замінить пікапи та вантажівки
Якщо розглядати М113 як заміну пікапам, вантажівкам для моторизованих частин та транспорту «останнього кілометра», картина стає докорінно іншою.
Стариган тримає в лоб 12,7-міліметровий боєприпас, а з 25-міліметровими накладними сталевими екранами, випробуваними в Іраку — більшу частину протитанкової ручної зброї. Він стійкий до великих уламків, шрапнелі та протипіхотних мін.
Двигуна General Motors у 275 коней вистачає тягнути 10 тонн корисного навантаження та забезпечувати максимальну швидкість у 75 км/год. Всередині апарату – захищена цифрова рація та прилад нічного бачення, а на лобі – димові установки.
Ідеальна машина для червоної зони із нашими реаліями. Підвести цинки та ракети до бойових порядків, розгорнути в тилу мінометну батарею, швидко вивести поранених, взяти на буксир підбиту техніку, живити артилерію – захищений броньований транспорт. Який не боїться близьких розривів великого калібру та не дасть себе образити у разі вогневого контакту з «однокласниками».
І скільки завгодно роботи із засідок, як маневрена група з ПТРК, кочуючими мінометами та безвідкатними знаряддями — маунти в бронетранспортері є під 40-міліметровий гранатомет Мк-19 і «Браунінг», але немає числа кустарним спеціальним машинам, допрацьованим напильником.

Фото: Міноборони США
БТР М113 – ідеальна машина для червоної зони з нашими реаліями.
Бойове таксі для першої лінії
Велика кількість запчастин, розхідників і запасних двигунів навіть у сусідів України (Туреччини, Литви, Греції, Данії) довершує картину того, що це — вкрай вдале постачання.
Погана стійкість до протитанкових мін? А у кого хороша — у «мотолиг», прикрашених літерами Z чи «копійок», яких ми вбили сотні штук?
Бачили війну у В'єтнамі? Кулемет «Браунінг» бачив Гітлера та брав участь у війні в Кореї.
І що? І все.
Пропаганда не має нічого спільного із реальним світом, і це добре. Поки «американці сплавляють в Україну непотрібний мотлох» у мріях російських пропагандистів, ми отримали добре прохідний транспортер, який за допомогою МК-19 та 40-міліметрової бронебійної гранати може прошити будь-яку російську машину в лоб до двигуна.
Але працюватиме й «бойовим таксі», який живить і забезпечує першу лінію на останньому кілометрі санітарним транспортом, КШМ і тягачом. Робітником конячої української піхоти.
Контекст
- Раніше ми вже писали про те, як старе та нове ППО від Заходу допоможе Україні.
- Крім того, ми повідомляли, яку зброю отримає Україна від Заходу та як це посилить нашу оборону.