Facebook Pixel

Смерть з неба: як «Фенікси» з США змінять правила битви за Донбас

Пентагон продовжує нарощувати постачання в Україну дронів та навчати ЗСУ працювати на них. Йдеться зараз про Switchblade-600 і Phoenix Ghost, або «Феніксів», спеціально модернізованих для битви за Донбас і здатних вражати броньовану техніку руками піхоти.


Недоліки «Жнєців» в Афганістані

Цілком логічний вибір — спробувати перетиснути супротивника з переважною перевагою в повітрі роєм боєприпасів, що барражують, у яких навіть в опціях немає мети повернення на базу.

Ця технологія була вперше відпрацьована в Афганістані, коли війська НАТО зазнавали швидких атак та підривів керованих фугасів.

Інсургенти, місцевий опір, відходили швидше, ніж реагували американські оператори «Жнєцов», або MQ-9 Reaper  Term Tooltip модульний розвідувально-ударний БПЛА close , а в павутині дувалів   Term Tooltip паркан або стіна будинку в Середній Азії close , глинобитних хатин та перевалів знайти мету було проблематично.

Війська потребували дрону, що запускався з бойових порядків, що реагують на негайну загрозу — за аналогією з 60-мм мінометом, минаючи вищі штаби та засоби старшого начальника.

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Switchblade-300 в Афганістані

Відповіддю на запит військових США в Афганістані став Switchblade – викидний ніж. Газогенератор викидав барражуючий боєприпас, той розкривав крила та виходив на ціль.

Камера передавала зображення на планшет, який синхронізувався з іншими дронами тактичної ланки, наприклад, «Воронами». Декількома тапами можна було перепризначити мету, поки апарат перебуває в повітрі, або в останній момент відмовитися від удару.

Радіус чи міць боєголовки були тут не дуже критичні – цілями були розрахунки мінометів, кулеметів та гранатометів. А ось можливість тягати трубу горами та швидко запускати її з руки, часто під вогнем — критичною.

Тому Switchblade-300 — це, по суті, кишенькова артилерія, що вкриває 10-кілометрову зону. Підрив невеликої головки, оснащеної вражаючими елементами, виводить з ладу лише броньовану техніку чи приховану піхоту.

4000 «ножів» та кілька сотень із 1500 вироблених блоків управління було використано в Афганістані — накопичено багатий досвід.

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Україна як полігон для нових дронів

Нова версія «викидного ножа», Switchblade-600, спочатку проєктувався як убивця «товстих» за бронею цілей.

Його «голова» — це боєприпас ПТРК Javelin, а велика дальність у 40 км дає час на вибір пріоритетної мети між бронетехнікою, машинами керування та зв'язку або ППО.

Але на полі бою він не застосовувався, тому Україна стала чудовим полігоном, щоб випробувати саму концепцію протитанкового БПЛА.

На початку квітня 2022 року перша команда з 20 українських бійців прослухала курс управління БПЛА-камікадзе Switchblade.

Наразі ще 20 проходять тренінг на Phoenix Ghost — апарати, створені під потреби України та доопрацьовані під реалії битви за Донбас. Військовослужбовці отримують підготовку не лише як оператори, а й як інструктори, які вже навчають українських курсантів.

Понад 700 Switchblade та 120 Phoenix Ghost вже знаходяться в Україні. З ними Київ отримає величезну асиметричну перевагу – можливість придушувати супротивника як у контактному бою, так і на дистанції мінометного чи артилерійського залпу з бойових порядків легкої піхоти, рампи гелікоптерів, кузовів позашляховиків.

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Фото: Корпус Морської Піхоти США

Таємниця «Феніксів» спеціального призначення

Єдине, що США продовжує зберігати секретність по Phoenix Ghost, обмежуючись вельми загальними даними. Апарат може перебувати у повітрі до 6 годин, застосовуватися в будь-яку погоду та час доби за рахунок датчиків інфрачервоного спектру та його ніша – цілі із середньою бронею.

Доробки апарату — судячи з усього, це та ж концепція Switchblade-600 залишаються в секреті.

Звичайно, це як потужність акумулятора та двигун (попередня версія могла перебувати в повітрі до 40 хвилин), так і «голова».

Можливо, цей той фрагментований новий боєприпас, що забезпечує хорошу поразку та живої сили за рахунок руйнування корпусу, так і пробиття бронетехніки за рахунок вольфрамового вкладиша.

Модернізацію забезпечувала Aevex Aerospace — вкрай закрита військова компанія, що спеціалізується на геопросторових системах та забезпечення БПЛА «спеціального призначення».

Фото: Aevex Aerospace

Фото: Aevex Aerospace

Заміна «Воронам»: які цілі стануть доступними

Україна вже отримувала дрони виробника Switchblade — RQ-11 Raven. І ці «Ворони» були досить уразливими для російських РЕБ (військ радіоелектронної боротьби – прим. ред. ).

Ймовірно, для реалій Афганістану це було й не потрібно, а модернізація апарату криється саме там: у стійкості до перешкод управління, в захищеності цифрового каналу, одночасному знаходженні в повітрі кількох апаратів без конфліктів сигналів.

Як би там не було — передача Phoenix Ghost в «артилерійському пакеті» допомоги від США та уточнення про «середні цілі» з шестигодинним радіусом польоту чітко окреслює завдання нового боєприпасу, що барражує, а саме знищення:

Тобто, можна буде дістати все те, що буде недоступне на відстані або бронюванні для більш ранніх моделей. У зоні, де засоби радіоелектронної боротьби супротивника досить активні – 30-40 км.

Це чергова зброя, яка змінить правила гри — загрозу в контрбатарейній боротьбі становитиме не лише реактивна артилерія, а й піхота, здатна випустити боєприпас протягом 10 хвилин після відкриття по ній вогню.


Контекст

Подякувати 🎉