Facebook Pixel

Угорщина та «Газпром» підпишуть договір про постачання газу в обхід України до 2036 року

Угорська влада й представники російського концерну «Газпром» підпишуть сьогодні, 27 вересня, новий довгостроковий контракт на постачання газу в обхід України.

Новий контракт до 2036 року підпишуть у Будапешті міністр закордонних справ і зовнішньоекономічних зв'язків Угорщини Петер Сіярто та голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, повідомляє Deutsche Welle.

За умовами контракту «Газпром» постачатиме в Угорщину 4,5 млрд кубометрів газу щорічно двома маршрутами в обхід України — через Австрію та Сербію. Зараз Угорщина покриває свої потреби в газі, отримуючи паливо трубопроводом через територію України.

Зокрема, 3,5 млрд кубометрів Угорщина отримуватиме через Сербію (газопроводом «Турецький потік» і його сухопутним продовженням) й 1 млрд куб. м — через Австрію. Отже, постачання газу буде організовано в обхід традиційного маршруту через українську територію.

У Міністерстві закордонних справ України назвали підписання нового контракту необґрунтованим рішенням, яке завдасть шкоди інтересам України.

«Вважаємо це винятково політичним, економічно необґрунтованим рішенням, ухваленим на догоду Кремлю й на шкоду національним інтересам України та україно-угорським відносинам, що не відповідає принципам Договору про основи добросусідства і співробітництва між Україною та Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року», — йдеться в заяві міністерства.

У МЗС зазначають, що Угорщині вигідніше отримувати газ транзитом через територію України, що є найкоротшим шляхом постачання газу до країн ЄС.

Таке рішення Будапешта завдає шкоди двостороннім відносинам держав, тому Україна ініціювала перенесення п'ятого засідання Спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва. Воно мало відбутися в Будапешті 29 — 30 вересня.

Крім того, українська сторона звернеться до Європейської комісії про надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики.

Контекст. У 2020 році концерн поставив до Угорщини 8,637 млрд куб. м газу, за 2019 рік — 10,522 млрд кубометрів. У першому півріччі 2021 року постачання газу зросло на 5% — до 3,909 млрд кубометрів.

Зараз основний обсяг постачання російського газу до Угорщини йде через компанію Panrusgaz (СП «Газпрому» та угорського енерготрейдера MVM). Крім того, із жовтня 2018 року «Газпром експорт» здійснює постачання газу в Угорщину через дочірню компанію WIEE Hungary Kft за короткостроковими контрактами. Для забезпечення додаткового постачання газу до Угорщини у 2019 році також було укладено короткострокові контракти з компанією MET International AG.

Подякувати 🎉