Facebook Pixel

ЄС наблизився до шостого пакета санкцій проти РФ: сьогодні обговорять компромісний варіант (ОНОВЛЕНО)

Європейський союз запропонував заборонити імпорт нафти з Росії морем і відкласти обмеження на імпорт трубопроводом «Дружба», щоб задовольнити заперечення Угорщини й нарешті укласти угоду про шостий пакет санкцій, повідомило Bloomberg.

Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, направила в суботу, 28 травня, переглянуту пропозицію національним урядам.

Посли ЄС можуть обговорити переглянутий пакет сьогодні, 29 травня. Лідери країн блоку зустрінуться 30 травня в Брюсселі.

Згідно з проєктом, держави-члени ЄС припинять морський імпорт нафти за шість місяців, а нафтопродуктів – за вісім місяців.

Ця пропозиція дасть Угорщині, яка виступає проти ембарго, більше часу для пошуку технічного рішення, що задовольнить її енергетичні потреби. Це також дасть змогу розв'язати проблеми інших країн, які не мають виходу до моря, — Словаччини та Чехії.

Згідно з новим проєктом, Болгарія отримає перехідний період до червня або грудня 2024 року, а Хорватія може отримати дозвіл на імпорт вакуумного газойлю (продукт перегонки мазуту). Комісія також запропонувала обмежити реекспорт російської нафти, що постачається трубопроводом, до інших держав-членів або третіх країн.

ЄК також, мабуть, обмежила сферу дії положення щодо послуг, пов'язаних із відвантаженням нафти в треті країни. Раніше проєкт забороняв надання технічної допомоги, посередницьких послуг, страхування та фінансової допомоги впродовж шести місяців після його ухвалення.

Пакет санкцій потребує підтримки всіх 27 держав-членів. Декілька країн раніше виступали проти введення різниці між морськими та трубопровідними постачаннями через побоювання, що такий поділ буде несправедливим, оскільки він непропорційно вдарить по їхньому постачанню.

Структура експорту нафти із РФ

struktura-neft.jpg

Раніше ЄС пропонував повністю відмовитися від імпорту російської нафти до початку наступного року. Угорщина та Словаччина мали б дотримуватися вимог до кінця 2024 року, а для Чехії було зроблено виняток до червня 2024 року.

Звільнення трубопровідної нафти від обмежень послабить вплив санкцій. Минулого року Росія постачала на європейські нафтопереробні заводи своїм основним трубопроводом приблизно 720 тис. барелів сирої нафти на день. Для порівняння: морські відвантаження становлять 1,57 млн барелів на день із балтійських, чорноморських і арктичних портів.

Основна частина постачань нафти трубопроводом припадає на Німеччину та Польщу, які дали зрозуміти, що відмовляться від постачання з Росії незалежно від дій ЄС, нагадує Bloomberg.

ОНОВЛЕННЯ. Рікард Йозвяк, редактор «Радіо вільна Європа / Радіо свобода» написав у твіттері 29 травня о 19:41: «Сьогодні з-поміж послів ЄС немає згоди щодо 6-го пакета санкцій щодо Росії. Вони знову зустрінуться завтра вранці».

Подякувати 🎉