Facebook Pixel

Давос-2022: як Кулеба просив стулити пельки, а посол Німеччини показав равлика

Всесвітній економічний форум у Швейцарії у 2022 році змістив акценти з традиційних тем клімату, «зеленої» енергетики та рівності на війну в Україні.

The Page вже писало про те, що 23 травня до гостей Давосу звернувся президент Володимир Зеленський і розповів, що чекає на Європу та світ у разі падіння України. Але були й інші цікаві виступи та цитати.


Перерва на дзвінок і порада «стулити пельки»

Найбільшої уваги в Давосі, окрім звернення Зе, привертали заяви глави МЗС України Дмитра Кулеби.

Він відверто розбирав по кісточках слизькі питання західних журналістів, сміявся у відповідь на запитання про очікування від Німеччини та запевняв, що Україна міцніша, ніж усі думають.

Також Кулеба здивував медіа тим, що перервав пресконференцію і вийшов із залу на кілька хвилин, щоб відповісти на телефонний дзвінок.

znimok-ekrana-2022-05-27-o-063107.png

Ведучий навіть пожартував, що міністру на 99% телефонує Зеленський, і порадив журналістам поки що «порефлексувати над запитаннями».

Крім того, почувши, що зараз запитання ставитиме німецький журналіст, дипломат жартома скрикнув:

Quote«О ні, не питайте мене про зброю з Німеччини!»

Але фраза Кулеби щодо пропозиції зняти санкції з росії, аби врятувати світ від продовольчої кризи та голоду, що регулярно лунала в кулуарах форуму, була справді жорсткою.

Quote«Перш ніж сказати, що санкції можна скасувати, аби врятувати дітей від голоду десь у світі, приїдьте в Україну. Подивіться на закатовані мертві тіла дітей. Поспілкуйтеся з батьками, чиїх дітей зґвалтували російські солдати, і стуліть свої пельки!» — заявив він.

Кулеба також підкреслив, що чотири літери могли б допомогти Україні:

  • відбити наступ росіян на Донбасі;
  • зірвати плани росії щодо анексії Херсона;
  • припинити катування, зґвалтування та інші жахливі порушення прав людини росіянами на окупованих територіях;
  • розблокувати експорт і запобігти глобальній продовольчій кризі.
Quote«Це чотири літери: РСЗВ (реактивні системи залпового вогню)», — написав він у Twitter.


Ми зібрали найцікавіші тези з пресконференції, заяв та інтервʼю Кулеби. З-поміж тем, на яких сфокусувався головний дипломат України, були зброя, санкції, продовольча безпека та гарантії захисту для держави.


Докір за ядерку та нові гарантії

Фото: weforum.org

Фото: weforum.org

  • Ідею президента Володимира Зеленського про нову безпекову архітектуру у Європі та світі має бути втілено якомога швидше.
Quote«Нова безпекова архітектура потрібна, і вона має виконувати пункт про безпеку для України. У 1994 році ми віддали свій третій у світі арсенал ядерної зброї, але замість гарантій отримали обіцянки, що ніколи не працювали».
  • Інтеграція в НАТО не просувається швидко, і хоча вона все ще є в зовнішній політиці України, гарантії потрібні тут і зараз.
Quote«Якщо питання про гарантії безпеки для України не буде розв'язане в той чи інший спосіб, завжди буде ризик війни у Європі, до того ж так довго, доки росія залишається росією».

«Рішення» про порти від росії

znimok-ekrana-2022-05-27-o-062933.png

З-поміж питань західних медіа, на які довелося відповідати главі МЗС, були й такі, що викликали принаймні здивування. Хоча після інтервʼю Зеленського італійському ТБ уже не таке сильне.

Наприклад, знову-таки італійське медіа вимагало від Кулеби пояснити, що планують робити Україна та союзники для розблокування українських портів, адже росія пропонувала рішення.

Quote«Коли росія пропонувала рішення? Коридори? Ні-ні-ні. Єдине, що я чув від росії на цю тему — це те, що росія погодиться припинити блокаду українських портів, якщо з неї знімуть санкції. Про безпечні коридори я від росії не чув».
  • З одного боку, є питання продовольчої безпеки, з іншого — питання безпеки Одеси.
Quote«Як гарантувати, що в той момент, коли ми створимо цей безпечний коридор і вхід у порт буде розміновано, уночі або рано-вранці росія не порушить домовленості і її військові кораблі не зайдуть у порт і не атакують Одесу?»
  • Це питання безпеки не тільки України, а й тих країн, чиї кораблі та корабельні компанії буде до цього залучено.
Quote«Ви ж не хочете, щоб ваші кораблі стали заручниками росії біля Одеси на морі».
  • Є багато безпекових ризиків. Але Україна готова з ними конструктивно працювати. Якими б рішення не були, вони завжди упиратимуться в питання: а чи можна довіряти росії?

Чи є шанс на дипломатію з рф

  • Усі війни закінчуються зрештою дипломатією. Питання лише в тому, якою буде позиція країн тоді, коли вони виходять на дипломатичну сцену.
Quote«Зараз ми не бачимо готовності росії домовлятися. Коли ви хочете розвʼязати конфлікт дипломатично, ви не надсилаєте тисячі танків та артилерію».

$5 млрд на місяць і колапс України

Кулебу запитали, наскільки близько буде Україна до економічного колапсу, якщо вона не отримуватиме $5 млрд на місяць, про які заявив Володимир Зеленський у своєму зверненні.

  • Усі постійно чекають на колапс в Україні, а колапсу не стається.
Quote«За пару днів до того, як росія атакувала Україну, була серйозна зустріч із серйозними людьми із серйозних країн. Усі вони — друзі України. І вони намагалися прорахувати різні сценарії. Їхній висновок був такий: Україна не виживе — вона впаде десь за 3 — 7 днів».

Те саме, за словами Кулеби, і з економікою — Україна міцніша, ніж хтось вважає. Але $5 млрд справді необхідні для підтримання макроекономічної стабільності. Цю проблему буде розв'язано через три джерела:

  • підтримку ЄС;
  • міжнародні фінансові організації;
  • США.
Quote«Час прискорити процедури та регулювання, що дозволять не тільки заморожування російських активів, але і їхнє переведення. Бо росія має заплатити за шкоду, якої вона завдала».

Успіхи після Давоса: зброя та санкції

znimok-ekrana-2022-05-27-o-063237.png
  • Успіхи від переговорів у кулуарах Давоса очевидні.
Quote«З математичного погляду я прибуду до Києва до нової зброї та нових санкцій. Але це політичний процес, і він забирає час».
  • Деяка зброя, яку обговорювали в Давосі, буде на шляху в Україну дуже скоро, тоді як пройде час, поки ЄС зможе погодити шостий пакет санкцій.
Quote«Я більше занепокоєний перспективою шостого пакета санкцій, ніж проблемою зброї».

Очікування від Німеччини: сміх крізь дипломатію

znimok-ekrana-2022-05-27-o-063401.png

Спочатку Кулеба зітхнув, потім розсміявся, але врешті опанував себе й відповів на запитання німецького журналіста про очікування від Берліна.

znimok-ekrana-2022-05-27-o-063424.png
  • Україна вітає кожне зусилля, зроблене німецьким урядом. Наприклад, зусилля знайти важку зброю, якою вона може поділитися з Україною, щоб допомогти Києву захистити себе.
  • З-поміж озброєння, яке хотіла б отримати Україна від Берліна, — БМП Marder і німецький танк «Леопард». Але поки що про це не йдеться. Наразі українські офіцери тренуються на Panzerhaubitze 2000 (самохідна гармата-гаубиця від концерну Krauss-Maffei Wegmann).
Quote«Є також сага з «Гепардами» — вам треба трохи попкорну, щоб дослухати її до кінця, є ще деякі проблеми, якими ми поділилися з Німеччиною. Ми чекаємо на відповідь, наскільки це реально».
  • Київ не очікує, що Німеччина буде топкраїною за підтримкою України важкою зброєю.
znimok-ekrana-2022-05-27-o-063354.png
Quote«Просто давайте будемо чесними: якщо ми не отримаємо важку зброю, нас вб'ють. Повірте мені».
  • Кожного дня, поки кожна країна вирішує, відправляти зброю Україні чи ні, людей вбивають. Якщо Україна не отримає всю необхідну важку зброю, це коштуватиме більше смертей і руйнувань.
Quote«Ми дуже чесні в цьому. Час від часу нас критикують, що ми занадто тиснемо, але, сорі, якби ваші люди гинули кожного дня в такій кількості, я впевнений, Німеччина б тиснула навіть більше. Я в жодному разі не бажаю німецькому народу пройти через усе те, через що проходимо ми, не зрозумійте мене неправильно».

Допис посла Мельника з равликом

Фото: twitter.com/MelnykAndrij

Фото: twitter.com/MelnykAndrij

До речі, Кулеба — не єдиний дипломат, якого дратує швидкість допомоги Берліну з важкою зброєю. Зокрема, у дні Давоса посол України в Німеччині Андрій Мельник розмістив у Twitter таке повідомлення:

Quote«Німецька зброя для України вже в дорозі» 🤦‍♂️ Щойно отримав WhatsApp від члена київського уряду. Добре. Росія не має виграти війну», — написав він.

Водночас він супроводив світ допис картинкою з равликом, що повільне тягне кулю на своєму панцирі.


Неприйнятні мирні плани

znimok-ekrana-2022-05-27-o-063348.png

Кулебу запитали про мирний план від союзників, зокрема його італійського колеги, та чи може його прийняти Україна.

  • Україна вітає всі види планів, які не передбачають встановлення іншої лінії розмежування і будь-яких поступок щодо територіальної цілісності, а також суверенітету українських територій.
Quote«Як я говорив багато разів до цього, ми вже мали свій Мінськ, уже мали лінію розмежування, нескінченні дискусії в тристоронній контактній групі, і це привело нас туди, де ми зараз є. Ми не хочемо наступати та ті самі граблі знову».
  • Жодний план, що передбачатиме заморожування наявної ситуації, не буде підтриманий Україною.
Quote«Ми вітаємо кожне зусилля, щоб знайти політичне дипломатичне рішення. Але те, що ми бачимо зараз на землі та в рішеннях Кремля, це те, що вони сфокусовані на війні, а не на дипломатії».
  • Росія може припинити вогонь тільки для того, щоб врятувати себе від програшу у війні.

Булінг від рф і звинувачення жертви

  • В України немає попередніх умов для рестарту перемовин із рф, але росія не посилає жодних сигналів і меседжів, які варто обговорювати.
Quote«Якщо росія робитиме так, як у перший місяць, кидаючи папери на стіл і говорячи: візьміть це й підпишіть, — це не домовленості, це не дипломатія, це булінг. І це те, що ми не можемо прийняти».

Старша ведуча CNBC і міжнародна кореспондентка Хедлі Гембл запитала Кулебу, що він думає про заяви деяких східних політиків про те, що це Зеленський — злочинець, оскільки й далі воює з Путіним, і чи має весь світ платити за те, що Україна не хоче здавати території.

znimok-ekrana-2022-05-27-o-064116.png
Quote«Треба бути політичним збоченцем, звинувачуючи Україну в тому, що вона й далі бореться проти країни, яка напала на неї, проти армії, яка вчинила невимовні звірства в Україні».
Quote«Це те саме, як коли ви бачите злочинця та жертву, що бореться за виживання. І ви звинувачуєте жертву в тому, що вона занадто сильно б’ється».

Як довго триватиме відбудова України

марик азов4-r0.jpeg
  • Таймлайн відбудови України залежатиме від двох речей: кількості залучених грошей і ефективності впровадження релевантних проєктів. Можливо, 5, 10, 20 років — усе залежить від цих двох чинників.
Quote«Завдання полягатиме в тому, як повернути людей в регіони, що розташовані поблизу російських кордонів, коли вони знають, що життя може обірватися будь-якої миті, якщо росія вирішить напасти знову».

Чи видно кінець війні?

Quote«Одна з моїх улюблених приказок: якщо ви бачите світло в кінці тунелю, переконайтеся, що це не світло від зустрічного потяга. Тож завжди щось видно, але я не впевнений, кінець це чи зустрічний потяг».

Про війну за ідентичність

Quote«Навіть якщо весь світ зосередить свою увагу на черговій катастрофі чи іншій війні, Україні доведеться продовжувати боротьбу, чого б це не коштувало, адже це війна за наше існування як нації, за нашу ідентичність».

Урсула фон дер Ляєн: Путін вийшов з іншого століття

znimok-ekrana-2022-05-27-o-064408.png

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також присвятила свій виступ у Давосі Україні.

Вона підкреслила, що Путін, розвʼязавши війну, змусив Давос, що зазвичай зосереджувався на темах клімату, глобалізації, цифровізації та безробіття, говорити про те, як допомогти Україні перемогти й зберегти свою державу:

Quote«Керівник російської агресії проти України виходить прямо з іншого століття, ставлячись до мільйонів людей не як до людей, а як до безликого населення, намагаючись розтоптати прагнення цілого народу танками».

Вона додала, що агресія Путіна має стати стратегічним провалом, Європа допоможе Україні піднятися з попелу завдяки платформі реконструкції, а країни ЄС врешті позбудуться залежності від російських енергоносіїв (як за допомогою СПГ зі США, так і за допомогою «зеленої» енергетики).

Фото: weforum.org

Фото: weforum.org

Крім того, Давос може допомогти Африці стати менш залежною від постачань зерна з інших континентів, попередивши в такий спосіб майбутні продовольчі кризи.

Урсула фон дер Ляєн також повідомила, що ЄС запропонував Україні понад 10 млрд євро макрофінансової допомоги.

100 тисяч військових НАТО без ескалації

znimok-ekrana-2022-05-27-o-064643.png

Зі свого боку генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що жорстока загарбницька війна проти України порушила мир у Європі й призвела до історичного розширення Альянсу.

Водночас він вважає, що НАТО має як надати підтримку Україні, так і не допустити ескалації війни.

Він визнав, що вторгнення росії 24 лютого є частиною багаторічної схеми, коли Кремль використовував військову силу для досягнення своїх політичних цілей. З-поміж прикладів Столтенберг назвав знищення Грозного, вторгнення в Грузію, анексію Криму та бомбардування Алеппо.

Щодо планів НАТО, то генсек зазначив, що Альянс збільшить витрати на оборону, зміцнить східний фланг і приведе приблизно 100 тис. професійних солдатів у стан підвищеної готовності.

znimok-ekrana-2022-05-27-o-064626.png

Столтенберг констатував, що план Путіна бачити менше НАТО біля своїх кордонів провалився, адже після вступу Фінляндії та Швеції все буде точно навпаки. Крім того, він підкреслив, що свобода важливіша за економічний зиск.

Кличко із сиреною: Київ у небезпеці

znimok-ekrana-2022-05-27-o-065029.png

Виступав на форумі в Давосі й мер Києва Віталій Кличко, який заявив, що важко передати все те, що відбувалося в столиці України, у «мирній і сонячній» атмосфері Давоса.

Він підкреслив, що здалеку й просто словами важко передати іншу атмосферу: коли люди залишилися без даху над головою, втратили близьких, а на вулицях лежали тіла убитих.

Кличко також висловив впевненість, що росія не полишає планів захоплення Києва та констатував, що столиця й досі по кілька разів на день чує тривожні сирени, а деякі люди провели місяці під землею.

Quote«Навіть зараз ніхто не є в безпеці. Щомиті може вдарити ракета», — підкреслив Кличко й увімкнув для гостей форуму звук сирени.

Також він нагадав про катастрофу в Бучі, Ірпені, Гостомелі та Бородянці. Там руйнувань зазнали до 90% будинків, а велику кількість людей було закатовано та розстріляно.


Контекст.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉