Facebook Pixel

Нафтове ембарго буде: лідери ЄС досягли згоди щодо шостого пакета санкцій

Після кількох годин дискусій першого дня позачергового саміту в Брюсселі лідери країн ЄС погодилися заборонити до кінця року більшу частину російської нафти на ринку союзу. Ембарго стосуватиметься лише морського імпорту і не поширюватиметься на постачання трубопроводом, повідомило Euronews.

«Це чудове досягнення, – сказав президент Європейської ради Шарль Мішель на брифінгу 30 травня незадовго до опівночі. – Нам потрібне політичне лідерство в ці незвичайні часи».

Зараз приблизно дві третини російської нафти, що імпортується у ЄС, доправляється через порти, решта надходить трубопроводом «Дружба», що безпосередньо живить нафтопереробні заводи в Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії та Німеччині.

Глава ЄК Урсула фон дер Ляєн заявила, що до кінця року понад 90% російської нафти стануть мішенню на підставі індивідуальних зобов'язань, узятих на себе Польщею та Німеччиною, які мусять припинити імпорт із північної гілки «Дружби».

Лідери ЄС погодилися повернутися «так чи інакше» до теми 10 — 11% імпорту, що надходить через південну гілку, сказала фон дер Ляєн, але вона не назвала конкретної дати.

«Нам ще є над чим працювати, – додала вона. – Те, що ми зробили сьогодні, – великий крок уперед».

Виняток для трубопровідного постачання розглядається як перемога прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Проте його стійка опозиція загальному рішенню викликала роздратування в деяких його колег-лідерів.

«Угорщина грає в гру Москви. Вони не переконали нас, що їхні заперечення мають технічний характер», – сказав Euronews високопоставлений дипломат.

Фон дер Ляєн повідомила, що для заміни російської нафти, що надходить в Угорщину, буде використано трубопровід з Адріатики в Хорватії, який збираються модернізувати. «Час, що потрібний для збільшення його можливостей, становить приблизно 45 — 60 днів. Для цього також потрібні інвестиції і має бути оновлено процес перероблення цієї нафти, оскільки вона відрізняється від російської».

Посли країн-членів Європейського союзу в середу, 1 червня, ухвалять юридичне рішення, політично схвалене лідерами ЄС, сказав Шарль Мішель.

Ембарго набуде чинності після опублікування остаточної версії в офіційному журналі ЄС.

У шостому пакеті санкцій Європейського союзу для Росії, крім заборони на нафту, міститься рішення відключити від SWIFT Сбербанк Росії.

Крім того, ЄС запровадить «заборону на страхування та перестрахування російських кораблів компаніями ЄС, заборону на надання російським компаніям усього спектру бізнес-послуг та, що дуже важливо, припинить мовлення у ЄС трьох російських державних засобів масової інформації, які поширюють дезінформацію».

Подякувати 🎉