Facebook Pixel

П'ять пакетів санкцій отримала РФ, розв'язавши війну в Україні: хто й що заборонив

Санкції проти Росії, пов'язані з її агресією проти України, на міжнародному рівні запроваджуються з 2014 року. Різновидів цих санкцій дуже багато. На сьогодні за кількістю введених санкцій (приблизно 10 тис.) РФ випереджає всі інші країни разом узяті. Обмеження застосовано майже до 7200 російських юридичних і фізичних осіб.

Для свого огляду The Page взяло лише обмежувальні заходи у сфері економіки (економічні санкції), пов'язані з агресією РФ в Україні, розпочатою 24 лютого цього року, та вжиті щодо юросіб і держорганів РФ.

Умовно всі міжнародні санкції можна розподілити на п'ять пакетів. Шостий пакет поки що обговорюється, він має включати нафтове ембарго з боку країн ЄС, але згоди на це всіх країн (санкції ЄС ухвалюються лише одноголосно) наразі немає.

Перший пакет почав наповнюватися ще до того, як російські війська перетнули кордон України.

Зазначимо, що багато санкцій починає діяти набагато пізніше (за кілька тижнів або місяців) після оголошення про них.

Перший пакет санкцій проти РФ через визнання «ДНР» і «ЛНР»

США 21 лютого запровадили заборону для своїх громадян на фінансування та інвестиції в «ДНР» і «ЛНР», а також на торгівлю з ними. 22 і 23 лютого було введено санкції проти банків, що фінансують оборонну промисловість

23 лютого США запровадили санкції проти швейцарської компанії Nord Stream 2 AG, оператора газопроводу «Північний потік – 2». Німеччина зупинила сертифікацію цього газопроводу.

Велика Британія запровадила санкції проти п'яти російських банків.

Австралія ввела санкції проти російських банків і юросіб із «ДНР» і «ЛНР».

Канада ввела санкції проти російського суверенного боргу, угод із «ДНР» і «ЛНР», а також двох російських банків.

Японія обмежила розміщення російських облігацій на своєму ринку.

Другий пакет санкцій проти РФ через вторгнення в Україну

Під санкції Великої Британії потрапили ВТБ, «Ростех», «Аерофлот» та ін. Введено заборону на залучення російськими компаніями фінансування на британському ринку, а також на імпорт у Росію технологій і обладнання для перероблення нафти.

Президент США Джо Байден анонсував «нищівні» санкції проти Росії, які передбачають:

  • обмеження можливості російських компаній вести розрахунки в доларах, євро, фунтах і єнах;
  • блокування активів банків в американській юрисдикції, заборона на доларові транзакції, заборона проведення будь-яких транзакцій з американськими контрагентами для банків: ВТБ, «Откритіє», Новікомбанк, Совкомбанк;
  • обмеження на кореспондентські рахунки США для Сбербанку;
  • секторальні санкції щодо великих компаній, як-от: Газпромбанк, Россельхозбанк, «Альфа-банк», «Московський кредитний банк», «Газпром», «Газпром нафта», «Транснафта», «Ростелеком», «РусГідро», «АЛРОСА», «Совкомфлот», РЖД;
  • обмеження імпорту високотехнологічної продукції;
  • обмеження на запозичення на ринках США та Європи для російських держкомпаній.

Учасники санкційної кампанії проти РФ

uchastniki-sanktsionnoy-kampanii.jpg

Євросоюз увів санкції щодо фінансового, енергетичного, транспортного, технологічного секторів:

  • до «чорного списку», що передбачає заборону для європейських інститутів на надання інвестицій, допомоги в проведенні операцій із цінними паперами, а також укладання угод, потрапили компанії: «Алмаз-Антей», «КамАЗ», порт Новоросійськ, «Ростех», РЖД, «Севмаш», Совкомфлот тощо;
  • десятки компаній потрапили до «оборонного списку» ЄС, що передбачає заборону на постачання товарів і технологій, а також надання фінансової допомоги;
  • санкції проти чотирьох російських банків;
  • заборона на продаж літаків, запасних частин і обладнання російським авіакомпаніям; також під заборону потрапляють їхнє страхування та техобслуговування;
  • забороняється продаж, постачання, передавання, експорт у Росію товарів і технологій, призначених для використання в авіації чи космічній індустрії;
  • заборона лізингу літаків, вертольотів та іншої авіатехніки, а також їхнє страхування та техобслуговування;
  • заборона на постачання товарів і технологій подвійного призначення, запровадження обмежень на експорт високотехнологічних товарів і технологій їхнього виробництва;
  • заборона на постачання товарів, обладнання та технологій для нафтоперероблення.

Канада зупинила дію всіх експортних ліцензій для Росії.

Євросоюз і практично всі країни Європи поза союзом закрили свій повітряний простір для будь-яких літаків із Росії, зокрема для приватних.

Третій пакет санкцій проти РФ через вторгнення в Україну

26 лютого голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про запровадження нового пакету санкцій. Фактично це спільні санкції США, ЄС, Канади та Великої Британії:

  • заморожено резерви ЦБ РФ у банках країн G7;
  • від системи SWIFT відключено банки ВТБ, «Росія», «Откритіє», Новікомбанк, Промзв'язокбанк, Совкомбанк і ВЕБ.РФ.

Південна Корея та Сінгапур заявили про заборону постачання продукції військового та подвійного призначення. Влада Південної Кореї заявила, що підтримає відключення російських банків від SWIFT.

Японія доєдналася до санкцій проти російського Центробанку.

США заборонили операції із ЦБ РФ, Міністерством фінансів РФ і Фондом національного добробуту, а також запровадили санкції проти РФПІ.

Велика Британія закрила свої морські порти для суден, пов'язаних із РФ, та заборонила експорт високотехнологічних товарів: мікроелектроніки, морського та навігаційного обладнання.

Євросоюз заборонив постачати в Росію банкноти євро.

uchastniki-sanktsionnoy.jpg

США оголосили про введення блокувальних санкцій проти 22 російських компаній, пов'язаних з оборонним сектором, а також заходів експортного контролю щодо нафтогазового обладнання.

Канада позбавила Росію статусу «найбажанішого торгового партнера» за правилами СОТ — вона більше не отримуватиме переваг, зокрема низьких тарифів.

Швейцарія доєдналася до третього пакета санкцій ЄС, а потім — до всіх пакетів.

Сінгапур увів санкції проти Росії, схожі на третій пакет ЄС.

Японія внесла до списку санкцій 12 організацій, зокрема пов'язаних із військовими компаніями. Їм заблоковано активи. Крім того, вона ввела заборону на експорт нафтопереробного обладнання.

9 квітня в США набув чинності законопроєкт про заборону імпорту енергоносіїв із Росії.

Велика Британія до кінця 2022 року повністю припинить імпорт російської нафти та нафтопродуктів, а також вугілля.

Австралія запровадила заборону на імпорт із Росії нафти, газу, вугілля та нафтопродуктів.

9 березня Євросоюз оголосив про розширення третього пакета санкцій. Воно передбачає обмеження на постачання в країну технологій для морської навігації та радіокомунікацій. Фінансові обмеження поширили на криптовалюти.

Велика Британія запровадила заборону страхування та перестрахування пов'язаних із Росією компаній у космічній і авіаційній галузях, експорт інших послуг і технологій у цих секторах економіки.

США додатково оголосили:

  • заборону на постачання банкнот доларів;
  • заборону імпорту алкоголю, непромислових алмазів і морепродуктів із Росії.

Європейське агентство авіаційної безпеки оголосило про:

  • зупинення дії всіх виданих сертифікатів. З-поміж авіакомпаній, позбавлених сертифікатів: «Аерофлот», S7 Group, «Волга — Дніпро», «Уральські авіалінії», «Азур» тощо;
  • зупинення дії сертифікатів придатності для третіх країн для 43 російських авіаперевізників;
  • зупинення ліцензій низці підприємств сфери технічного обслуговування авіатехніки.

Четвертий пакет санкцій проти РФ через вторгнення в Україну

15 березня Єврокомісія оголосила про те, що:

  • заборонено імпорт російської сталеливарної продукції;
  • повністю заборонено будь-які угоди з низкою державних підприємств, пов'язаних із ВПК;
  • запроваджено заборону на нові інвестиції в російський енергетичний сектор;
  • запроваджено санкції проти 12 юридичних осіб, з-поміж яких корпорації оборонного комплексу, найбільші нафтові компанії. Однак санкції допускають транзакції, якщо є велика потреба в купівлі або імпорті викопного палива, зокрема, вугілля, нафти та газу, титану, алюмінію, міді, нікелю, паладіуму, залізняку у РФ або через РФ;
  • зупинено дію режиму найбільшого сприяння торгівлі для Росії, що позбавляє її ключових переваг членства у СОТ.

Режиму найбільшого сприяння торгівлі Росію також позбавили: Албанія, Ісландія, Молдова, Нова Зеландія, Норвегія, Північна Македонія, Чорногорія, Південна Корея та Японія.

Японія:

  • ввела ембарго на експорт 266 товарів, як-от напівпровідники, обладнання зв'язку та передові матеріали, а також 26 технологій, включно з програмами проєктування для виробництва мікросхем;
  • заборонила експорт нафтопереробного обладнання та пов'язаних із ним технологій.

Велика Британія:

  • заборонила експорт до Росії предметів розкоші (автомобілів, предметів моди від кутюр, творів мистецтва);
  • запровадила 35-відсотковий тариф для імпорту основних видів російських товарів (заліза, сталі, добрив, деревини та інших);
  • позбавила сотні товарів із Росії режиму найбільшого сприяння торгівлі.

Австралія ввела санкції проти 11 російських банків і держструктур.

Японія запровадила санкції проти 9 юридичних осіб.

Норвегія доєдналася до санкцій ЄС, запроваджених до 9 березня.

Австралія заборонила експорт глинозему, алюмінієвих руд і бокситів до Росії.

Велика Британія запровадила санкції проти 26 компаній із Росії та Білорусі, з-поміж яких: Газпромбанк, Россельхозбанк, «Альфа-банк», Російська венчурна компанія, «АЛРОСА», оборонна компанія «Кронштадт», Державний ракетний центр та ін.

США запровадили санкції проти 48 компаній оборонного комплексу РФ: корпорації «Тактичне ракетне озброєння», об'єднання «Високоточні комплекси», комплексу «Техмаш», холдингу «Вертольоти Росії», компанії «Кронштадт».

У США роз'яснили, що введені раніше санкції поширюються також на транзакції із золотом Центробанку РФ, Фонду національного добробуту та Міністерства фінансів.

Канада запровадила заборону на експорт деяких товарів і технологій у Росію для ослаблення можливостей російських збройних сил.

Японія ввела санкції проти 81 юрособи: автомобільного та суднобудівного заводів і виробників електроніки.

Швейцарія заборонила:

  • експорт товарів для російського енергетичного сектору та участь у компаніях, що діють у цій сфері, надання їм фінансових ресурсів;
  • імпорт російського заліза та сталі;
  • експорт до Росії предметів розкоші та обладнання для морської навігації;
  • фінансові транзакції із певними держпідприємствами.

Південна Корея заборонила постачання в Росію 57 нестратегічних товарів і технологій, насамперед це стосується напівпровідників, мікросхем і комп'ютерів.

uchastniki-sanktsionno.jpg

Австралія скасувала режим максимального сприяння торгівлі для Росії та застосувала щодо імпорту з РФ додаткове мито в розмірі 35%.

Велика Британія розширила список санкцій і внесла до нього три британські компанії, які допомагали Росії обходити санкції.

США запровадили:

  • вторинні санкції проти компаній, які не зареєстровані у РФ, але можуть допомагати Росії ухилятися від санкцій;
  • експортні санкції проти 96 російських підприємств, пов'язаних з оборонним, аерокосмічним і морським секторами. Продаж технологій цим компаніям вимагатиме ліцензування, у якому здебільшого буде відмовлено.

США заборонили Росії використовувати заморожені в США резерви для виплат за держборгом.

П'ятий пакет санкцій проти РФ через вторгнення в Україну та різанину в Бучі

8 квітня Євросоюз затвердив пакет санкцій, який містить заборону:

  • на імпорт російського вугілля із серпня 2022 року;
  • на транзакції із чотирма найбільшими російськими банками, з-поміж яких ВТБ;
  • російським суднам заходити в порти країн союзу (винятки: агропродукція та харчові товари, гуманітарні та енергетичні вантажі);
  • на роботу російських і білоруських автотранспортних операторів (не стосується фармацевтичної, медичної, сільськогосподарської та харчової продукції, включно з пшеницею, вантажі гуманітарного призначення);
  • на експорт до РФ квантових комп'ютерів, високотехнологічних напівпровідників, транспортних складників тощо;
  • на імпорт із Росії низки товарів і сировини на кшталт деревини, насіння, морепродуктів і алкоголю;
  • російським компаніям брати участь у європейських закупівлях.

Також ліквідовано законодавчу лазівку, яка надавала змогу урядам експортувати до Росії зброю попри ембарго, що набуло чинності у 2014 році.

Нова Зеландія вирішила, що:

  • до всього імпорту з Росії застосовуватиметься 35% мито;
  • заборонено експорт до Росії промислової продукції, як-от інформаційно-комунікаційне обладнання та двигуни.

США заявили про введення санкцій, які передбачають:

  • заморожування будь-яких активів «Альфа-банку» та Сбербанку, що належать до фінансової системи США, і заборону громадянам США вести з ними бізнес (крім операцій, пов'язаних з енергетикою);
  • повну заборону на нові інвестиції в Росію;
  • обмеження проти великих російських державних підприємств критичної сфери (заборона громадянам США здійснювати угоди з ними та заморожування будь-яких їхніх активів у юрисдикції Штатів).

Велика Британія:

  • додала до санкційних списків Сбербанк і «Московський кредитний банк»;
  • заборонила імпорт російських товарів із заліза та сталі;
  • заборонила експорт обладнання для нафтовидобування та нафтоперероблення;
  • заборонила нові інвестиції в Росію;
  • оголосила про плани повністю відмовитися від російських нафти та вугілля до кінця 2022 року, а також «якнайшвидше» від російського газу.

Японія:

  • ввела ембарго на постачання вугілля з Росії;
  • запровадила заборону на імпорт російської горілки;
  • заморозила активи Сбербанку та «Альфа-банку» і ще 28 організацій;
  • зупинила нові інвестиції в Росію.

США перекрили Росії та Білорусі доступ до імпорту таких товарів, як-от добрива, трубні клапани, кулькові підшипники та інші деталі, матеріали та хімікати. Вироби, виготовлені за кордоном за допомогою американського обладнання, також потребують ліцензії США, у якій американська адміністрація обіцяє відмовити.

Європейський Союз обмежив імпорт добрив із Росії – з 10 липня запроваджуються квоти строком на один рік.

Канада запровадила санкції проти 33 підприємств, пов'язаних з оборонною промисловістю.

Австралія запровадила санкції проти 14 російських компаній. У санкційному списку — «Газпром», «Транснафта», «Ростелеком», «РусГідро», судноплавні компанії і порти, а також «АЛРОСА».

Нова Зеландія запровадила санкції проти 18 російських організацій.

Японія заборонила імпорт 38 найменувань товарів із Росії: деревини; алкогольних напоїв, металообробних верстатів, насосів та іншої техніки.

США ввели санкції проти 29 юридичних осіб, з-поміж яких Транскапіталбанк, «Бітрівер» і 10 її дочірніх компаній, що займаються видобутком криптовалют. Мета — не дозволити РФ з їхньою допомогою обійти санкції.

Велика Британія запровадила санкції проти концерну «Калашников», ракетно-космічного центру «Прогрес», Центрального науково-дослідного інституту машинобудування, Науково-дослідного технологічного інституту імені О.П. Александрова та інших російських НДІ.

Швейцарія, Ліхтенштейн і Норвегія доєдналися до п'ятого пакета санкцій, ухваленого ЄС.

Велика Британія позбавила Московську біржу статусу визнаної фондової біржі та ввела санкції проти металургійної й гірничодобувної компанії «Євраз».

***

Україна також запровадила багато санкцій проти РФ і її громадян. 23 травня ухвалено закон, який дозволяє конфіскувати на користь держави майно та активи осіб, які підтримують російське вторгнення.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉