Після вторгнення збройних сил РФ на територію України низка країн оголосила про запровадження нових пакетів санкцій проти Росії. Серед них опинилися США, Євросоюз, Велика Британія та інші держави.
Санкції США проти Росії
Введені США обмеження насамперед зачепили фінансовий сектор. Ввели санкції проти Сбербанку, банку «Відкриття», Совкомбанку, Новікомбанку та ВТБ, а також дочірніх компаній банків.
За винятком Сбербанку, інші банки потрапили до списку SDN, що передбачає цілковиті блокувальні санкції. Після 26 березня всі активи цих банків у США будуть заморожені.
Сбербанк додано до списку CAPTA: протягом 30 днів усі американські фінансові інститути мають закрити кореспондентські рахунки російського банку. Водночас активи Сбербанку у США не будуть заморожені.
Обмеження також будуть накладені на інші російські банки та підприємства. Вони стосуються надання фінансування та інших операцій із новими акціями або борговими зобов'язаннями на строк понад 14 днів. Під обмеження потрапляють: Газпромбанк, Россільгоспбанк, Альфа-Банк, Московський Кредитний банк, «Газпром», «Газпромнефть», «Транснефть», «Ростелеком», «РусГидро», «Алорса», «Совкомфлот» і РЖД.
Крім цього, США обмежить експорт технологій. Відмовлятимуть експортерам у видаванні ліцензій на постачання до Росії продуктів для оборонної, аерокосмічної та будівельної галузей, зокрема напівпровідників, комп'ютерного та телекомунікаційного обладнання та обладнання для забезпечення інформаційної безпеки.
Також запроваджено персональні санкції проти низки осіб, які представляють російську еліту. Президент США Джо Байден зазначив, що є можливість запровадження санкцій особисто проти Путіна.
На запитання про можливе від'єднання російської банківської системи від SWIFT президент США відповів, що нині таких планів немає, оскільки економічні збитки від введених санкцій будуть не менші. Однак цей захід, за словами Байдена, залишатиметься на порядку денному.
Нові санкції Євросоюзу проти Росії
Санкції ЄС переважно спрямовані на фінансовий, оборонний та енергетичний сектори. За словами голови Європейської комісії, вжиті заходи прискорять інфляцію та поступово будуть бити по російської промислової базі, а заборона на експорт унікальних технологій, потрібних для перероблення нафти, унеможливить модернізацію нафтопереробних заводів Росії.
Санкції ЄС також передбачають заборону продажу запчастин та іншого обладнання російським авіакомпаніям.
Візові обмеження стосуватимуться низки дипломатів і відповідних осіб, а також російських бізнесменів.
Крім цього, лідери країн Євросоюзу готують третій пакет санкцій проти Росії, який може бути введений у разі продовження поточної ситуації в Україні або її погіршення.
ФРН, Франція та особлива думка Грузії
Німеччина припиняє дію страхового покриття зовнішньоторговельних операцій із Росією, яке надає експортне кредитне агентство Euler Hermes, повідомив 25 лютого представник міністерства економіки ФРН. Міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер заявив, що бізнес із РФ уже майже згорнуто внаслідок блокади російських банків, можливі лише окремі транзакції.
Влада Франції має намір заблокувати всі рахунки росіян, щодо яких було введено європейські санкції у зв'язку із ситуацією в Україні, рішення буде ухвалено найближчим часом. Про це повідомив 25 лютого міністр економіки та фінансів Брюно Ле Мер перед початком неформальної зустрічі глав економічних відомств Євросоюзу в Парижі.
Водночас влада Грузії з огляду на національні інтереси не збирається брати участь в економічних і фінансових санкціях країн Заходу, запроваджених проти Росії через агресію в Україні. Про це 25 лютого повідомив прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі.
Нагадаємо, що 24 лютого о 04:50 президент РФ Володимир Путін фактично оголосив війну Україні, а російські війська розпочали вторгнення на територію нашої країни.
З того часу стежить за розвитком ситуації та регулярно інформує про найважливіші події.