Правління Нацбанку 2 червня ухвалило низку рішень у сфері монетарної політики.
По-перше, НБУ відмовився від ухваленого на початку війни рішення зафіксувати облікову ставку і підвищив її одразу з 10% до 25% річних, що перевершило всі очікування учасників ринку.
По-друге, НБУ вдвічі розширив коридор відсоткових ставок за інструментами постійного доступу – до «облікової ставки +/- 2 (в.п.)». «Це зроблено для того, щоб створити додатковий простір для пожвавлення міжбанківського ринку», – йдеться в повідомленні центробанку. У підсумку ставка за депозитними сертифікатами збільшиться з 9% до 23%, а за рефінансуванням – з 11% до 27%.
І якщо друге рішення більше стосується учасників банківського ринку, підвищення облікової ставки стосується практично всіх.
Чому підвищено облікову ставку до 25%
«Підвищення облікової ставки дасть змогу зберегти гривневі доходи та заощадження громадян, збільшити привабливість гривневих активів і знизити тиск на валютному ринку. Це покращить здатність Національного банку забезпечувати курсову стабільність і стримувати інфляційні процеси в умовах війни», – сказав на брифінгу глава НБУ Кирило Шевченко.
Чому облікову ставку підвищили лише за 98 днів після початку війни
З початком агресії Росії Національний банк вирішив утриматися від ухвалення рішень щодо облікової ставки. Там порахували, що на тлі значного психологічного шоку, спричиненого війною, зміна облікової ставки навряд чи стала б чинником стабілізації очікувань і стимулом для утримання гривневих активів. До того ж вона б завадила підтримці фіксованого обмінного курсу.
Зараз поступова адаптація економіки до умов війни та заміщення психологічного шоку економічною логікою ухвалення рішень бізнесом і населенням вимагають зміни підходів до монетарної політики. Посилилися ризики для макрофінансової стабільності в середньостроковій перспективі. Через низьку прибутковість гривневих активів триватиме швидке виснаження міжнародних резервів і накопичення дисбалансів в економіці.
Усе це вимагало повернення Національного банку до активної відсоткової політики для запобігання подальшому погіршенню інфляційних очікувань і доларизації економіки.
Чому облікову ставку підвищено так сильно
Національний банк розглядав кілька варіантів. Правління вирішило, що незначне підвищення ключової ставки не мало б бажаного впливу на фінансово-економічну систему:
- по-перше, через обмежену дієвість механізму монетарної трансмісії під час війни;
- по-друге, це сформувало б вичікувальну позицію вкладників щодо подальшого підвищення облікової ставки, що стримувало б інтерес до гривневих активів;
- по-третє, для пожвавлення інтересу до гривневих активів їхня прибутковість має перевищувати очікувані показники інфляції.
Національний банк очікує, що підвищення облікової ставки до 25% буде достатнім для ослаблення тиску на валютному ринку та стабілізації інфляційних очікувань, що в перспективі створить передумови переходу до циклу зниження облікової ставки.
Перша реакція учасників ринку на облікову ставку 25%
Член наглядової ради Укрексімбанку Вікторія Страхова заявила, що не згодна з обґрунтуванням НБУ такого різкого підвищення ставки:
- ліквідність банківської системи з початку війни зросла на 72 млрд грн, сягнувши 230 млрд. Куди тут ще більше? Люди несли гроші в банки не через ставки, а через безпеку. Яка ж тут привабливість підвищенням ставки?
- хочу подивитися, який банк подужає 25% за депозитами;
- якщо почнуть підвищувати ставки за депозитами, хочу зрозуміти, який позичальник подужає 25%+ за кредитами;
- хочу подивитися, як Мінфін підніме ставки за ОВДП – сумніваюся в суттєвому підвищенні;
- злегка відчуваю, що мене «поімелі» – можуть заробити ті, у кого гроші в гривні під матрацом, а я зі своїми придбаними військовими річними ОВДП і депозитами на рік — два можу намалювати картинку лося;
- мене мучить сумління і почуття патріотизму, тому намагаюся втриматися, але дуже хочеться всю гривневу ліквідність, що звільняється, пустити у валюту.
Фінансовий аналітик Іван Угляниця висловив іншу думку: «Банк легко подужає 25% за депозитами, до того ж буде не 25%, а менше. Кредитів і так немає й не буде. А ставки 20%+ і так були. Те, що в ковід НБУ тримав ставку кілька років штучно, це якраз була повна нісенітниця.
НБУ хоч щось нормально зробив, хоч якийсь рух, на відміну від Мінфіну та іншого фінблоку.
Щодо військових облігацій – то це інвестиція чи допомога? Якщо інвестиція, то кожен сам собі злісний демон, а якщо допомога, то не має значення, яка там ставка. Плюс Мінфін поки що не рухав ставки, можливо, і не буде».
***
Наступне засідання правління Національного банку, на якому розмір облікової ставки може бути переглянуто, відбудеться 21 липня 2022 року.