Facebook Pixel

Готівковий ринок долара сколихнула паніка. Чому НБУ зберігає видимий спокій (ОНОВЛЕНО)

Упродовж декількох останніх днів готівковий долар стрімко дорожчав як в обмінниках, так і на «чорному» ринку. Ціни часом сягали рівня 38 – 39 грн. Але вчора, 19 травня, у другій половині дня ціни почали знижуватися. Сьогодні тенденція збереглася.

На 13-ту годину ситуація була такою:

kurs-chernogo-rynka.jpg valyutnyy-auktsion.jpg

За даними ресурсу finance.ua, найвищий курс продажу в обмінниках удень 20 травня становив 37,5 грн. Моніторинг показує, що курси обмінників знижуються. Банки заявляють, що продають долари за 32,10 – 32,18 грн.

З огляду на ці події на тлі «успіхів» уряду в боротьбі з дефіцитом палива за допомогою регулювання цін мимоволі виникають сумніви щодо правоти НБУ, який майже три місяці тримає курс долара фіксованим попри зміну за цей час економічної ситуації в країні.

The Page спробувало розібратися, чим пояснюються стрибки курсу та чому НБУ вважає правильною свою нинішню валютну політику.

Причини курсових стрибків

Нагадаємо, що з 24 лютого НБУ зупинив роботу валютного ринку (крім продажу) та зафіксував офіційний курс гривні до долара на рівні 29,2549 грн. Незабаром банкам було дозволено продавати готівкову валюту населенню з відхиленням до 10% від офіційного курсу, але тільки в тих обсягах, у яких вони купили її раніше.

prodazha-valyuty.jpg

Збільшення готівкового курсу, що сталося, пояснюють переважно попитом на валюту, що зростає, і обмеженою пропозицією. Банки практично не продають долари, а в небанківських структур і нелегальних міняйл їх замало. Дається взнаки й чинник спекуляцій.

Як завжди, під час зростання курсу охочих купити долари більшає, а продавці починають притримувати валюту, розраховуючи на подорожчання.

Ще один важливий чинник – зростання останнім часом готівкової гривневої маси. Частина її неминуче просочується на валютний ринок, що стимулює зростання курсу.

Чого чекають від Нацбанку

Згідно з неофіційною інформацією, банкіри вже почали звертатися до Нацбанку з проханням провести точкові валютні готівкові інтервенції (продати банкам готівковий долар зі своїх сховищ) та дозволити банкам вільніше продавати валюту.

Як аргументи наводиться те, що експорт потроху відновлюється, потреби імпортерів обмежені заборонами Кабміну, а поява готівкової валюти в касах банків змусить фінансові компанії та «чорний» ринок зменшити свої запити.

У НБУ поки що не реагують на ці прохання і пояснюють, що «під час війни готівковий валютний ринок не є пріоритетним».

Повернення до рухомого механізму курсоутворення

Кілька днів тому глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв'ю сказав, що повернення до гнучкого курсу може статися ще за умов воєнного стану. Спекулянти вирішили, що «гнучкий» курс буде вищим за нинішній фіксований. Це теж спонукало зростання цін на готівкові долари.

Щоб внести ясність, Шевченко 20 травня заявив, що Національний банк планує повернутися до вільного обмінного курсу долара лише після того, як буде виконано три головні економічні передумови:

  • стабілізація експортних надходжень;
  • зниження невизначеності, пов'язаної з воєнними діями;
  • активізація фінансового ринку, щоб НБУ знову міг впливати на інфляцію за допомогою ключової ставки.

У НБУ розуміють недоліки фіксації курсу долара, але зараз політика фіксованого валютного курсу має більше переваг, ніж недоліків.

«В умовах воєнних дій і високого рівня невизначеності фіксація обмінного курсу дає змогу стримати інфляційні процеси (через здешевлення критичного імпорту), контролювати очікування, а також захистити заощадження та доходи громадян і бізнесу від стрімкого знецінення», – вважає голова НБУ.

Що може сприяти зниженню курсу долара

Щодо динаміки валютного курсу заступник голови комітету ВР із фінансів Ярослав Железняк висловився так: «Якщо нічого не змінювати, то очікувати стабільності в цьому питанні безглуздо й наївно».

Він вважає за потрібне зробити таке:

  • розібратися, чому у квітні ми маємо негативний зовнішній баланс торгівлі. Можливо, варто переглянути позицію щодо імпортних пільг;
  • навести лад із митницею. Там проблеми, починаючи від корупції та закінчуючи просто максимальним розширенням можливостей пунктів пропуску для нашого експорту;
  • зробити все можливе для експорту залізницею та через річкові порти;
  • переглянути можливості тимчасового виїзду за кордон тим, хто приносить валютну виручку. Наприклад, моряки;
  • переглянути список критичного імпорту;
  • припинити проповідувати популізм. Так, немає сенсу підвищувати податки. Але й вимагати скасувати весь ПДВ дуже небезпечно;
  • не вимагати від НБУ скасувати валютні обмеження. Наразі вони стримують ситуацію.

«Варіант засунути голову, як страус, у пісок і чекати, що ситуація покращиться, – найневдаліший», – резюмував нардеп.

ОНОВЛЕННЯ. НБУ з 21 травня знизив удвічі щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн.

Водночас із валютних рахунків, відкритих в українських банках, громадяни й надалі зможуть знімати за кордоном готівку в межах щоденного ліміту 100 тис. грн.

Крім того, зміни не стосуються використання платіжних карток за кордоном для розрахунків для оплати вартості товарів, робіт і послуг – більшість із них можна й надалі здійснювати без обмежень.

Також НБУ з 21 травня скасував обмеження, згідно з яким уповноважені установи могли продавати готівкову валюту клієнтам із відхиленням від офіційного курсу не більш як на 10%.

Також скасовано аналогічні обмеження на встановлення курсу, згідно з яким банки списують із рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо ті розраховуються гривневими картками за кордоном.

Подякувати 🎉