Facebook Pixel

Не голосуєш – не виїжджаєш: Офіс президента блокує міжнародну діяльність нелояльних депутатів – нардеп Ярослав Железняк

Як Офіс президента блокує міжнародну діяльність нелояльних депутатів

Як Офіс президента блокує міжнародну діяльність нелояльних депутатів

З початку повномасштабного вторгнення, окрім президента, головними дипломатами України стали радники Офісу Президента на чолі з Андрієм Єрмаком, які не мають жодного відношення до дипломатії за Конституцією України.

Такий підхід збирає жорстку критику від опозиції. Але на додачу до цього є ще й проблеми нардепів, які не мають доступу до міжнародних конференцій і подій.

Депутат від «Голосу» Ярослав Железняк стверджує, що Офіс Президента фактично взяв під контроль дозволи на виїзд для народних депутатів України, попри незаконність такого рішення.

The Page поговорив із Ярославом Железняком, аби з’ясувати, чому такі депутатські делегації важливі.

Чим займаються депутатські делегації

Для чого взагалі потрібні депутатські делегації?

Я є співголовою трьох груп дружби: з Японією, Австралією і Новою Зеландією. Важливий регіон. Це якраз та частина регіону Південно-Східної Азії, яка точно за нас. Нагадаю, що Японія – найбільший донор України у цьому році та третій – за результатами 2023 року.

Ми постійно на контакті з нашими колегами, японськими депутатами. Для них спілкування колеги з колегою – це єдиний можливий варіант. Тобто ви можете привести якогось чергового помічника Єрмака чи радника Офісу Президента, але для них це ніхто. Вони спілкуються з депутатами.

QuoteМи щоразу, наприклад, надсилаємо навіть листи подяки за їхнє голосування за бюджет, за позицію, це дуже важливо. Ми робили візит до Японії. Зустрічались з усіма, з ким могли в Японії, окрім імператора, але це вже не наш рівень. Результатом стало те, що бюджет на Україну збільшили в декілька разів та купа різних додаткових речей.
Делегація українських депутатів у Японії, включно з Ярославом Железняком, у жовтні 2022 року. Фото: ВРУ

Делегація українських депутатів у Японії, включно з Ярославом Железняком, у жовтні 2022 року. Фото: ВРУ

Так само ми тримаємо контакт з Австралією, я займаюсь зв’язком з Новою Зеландією. Є чудові приклади груп, які працюють. Я вважаю, що у нас просто шикарна група по роботі з британськими та французькими парламентарями. Знову ж таки, депутат з депутатами.

Для наших іноземних колег незрозуміло, хто такий заступник глави Офісу Президента. У їхній картині світу це людина, яка, напевно, каву робить чи чай. Десь на тому рівні. Але вони розуміють, що таке парламентарність.

Також із цього скликання у нас є делегації для зв’язків із МВФ, Світовим Банком. Це, умовно, всі парламентарі, які відповідають за бюджет і антикорупцію. Умовно, всі, хто відповідає майже у всіх парламентах світу за бюджет, збираються, обговорюють проблеми. Я мав честь виступати декілька разів як спікер від України. Розповідати про досвід і відверто просити грошей. Це теж дуже важливо.

Чому Петра Порошенка та депутатів «ЄС» не випускають за кордон (відео)

Офіс Президента не пускає опозиційних депутатів за кордон

Як ви оцінюєте роботу наших парламентарів у США? Бо за результатами Українського тижня у Вашингтоні в лютому 2024-го вона виглядає сумнівно.

На жаль, поганий приклад для нас. Начебто у США є чудова підтримка, але ситуація конкретно в Палаті представників через відсутність зв'язку з деякими представниками республіканської партії призвела до майже піврічної затримки нашого фінансування.

Я не буду коментувати їхню роботу, але сам вибір депутатів був трошки дивний. Проблема ще в тому, що через якусь дурну позицію ОП у нас зараз не пускають депутатів у США.

QuoteТиждень тому, можливо, трошки більше американське посольство в Україні просило приєднатися депутатів, у тому числі і мене, щоб поїхати до Вашингтона, говорити з республіканцями, пояснювати на цифрах бюджет, чому це важливо, плюс попрацювати в регіонах, де, відповідно, виборці цих республіканців і де важливо мати цей зв’язок. Наскільки я знаю, деяким людям вже квитки купили, але нікого не відпустили.
Із заявою щодо блокування виїзду за кордон перед Мюнхенською конференції вчергове вийшов і Петро Порошенко разом із іншими депутатами «ЄС». Точно відомо, що депутата від «Голосу» Романа Костенка туди не випустили.  Фото: «ЄС»

Із заявою щодо блокування виїзду за кордон перед Мюнхенською конференції вчергове вийшов і Петро Порошенко разом із іншими депутатами «ЄС». Точно відомо, що депутата від «Голосу» Романа Костенка туди не випустили. Фото: «ЄС»

Другий приклад. Як я сказав, я очолюю важливий напрямок – це взаємодія з МВФ і Світовим Банком. У мене є персональне запрошення на середину квітня поїхати на Spring Meeting від МВФ у Вашингтоні, сформувати делегацію туди і зробити виступи. Плюс усі попросили зустрітися з різними Think Tanks.

Ця поїздка зараз заблокована, тому що більшість людей, які були в листі делегації, не голосували за татарівську версію (законопроєкту про) Бюро економічної безпеки (БЕБ).

Мені чомусь здавалося, що це потрібно насамперед Офісу Президента і взагалі країні, тому що альтернатива відсутності грошей – це скорочення видатків, причому достатньо таке болісне скорочення.

Але і перша, і друга делегація були заблоковані.

Тобто без дозволу Офісу Президента жоден депутат наразі з країни виїхати не може?

Так! Я стверджую, що кожне відрядження, після того, як у вас все підписано, далі йде на погодження в Офіс Президента. Наскільки я знаю, погоджують там на дуже високому рівні.

Зараз історія набрала достатньо неприємних обертів. Як я зазначив, останні два тижні ОП вирішив прив'язувати голосування чи не голосування до того, чи буде тобі дозволене відрядження, чи ні.

QuoteПрив'язка до голосування – це чистий політичний вплив. Це задокументовано. Він неправомірний. Як на мене, це є і порушенням закону, в зокрема кримінального законодавства. Ми ці приклади зібрали, передали нашим міжнародним колегам. Щось мені здається, що скоро цю іграшку з недбалих рук Офісу Президента ми заберемо. Цей лист я вже надав туди, куди треба.

Я думаю, що скоро, красиво, ввічливо, англійською мовою, може трошки французькою, людям з Офісу Президента пояснять, як воно працює.

Ким можна замінити опозицію на перемовинах на міжнародній арені

Своєю чергою співробітники Офісу Президента результату останнім часом, здається, не дають. Наскільки нормально, що схожий принцип лояльності використовується до послів і працівників МЗС?

Я відкриваю фото, бачу людей, які в сталих демократіях не те що на офіційну зустріч, їх навіть каву приносити не допустили, якихось радників офісу президента. Це хто? Ну добре, дай Бог, щоб вони приносили користь. Але поки що результат на табло.

Андрій Єрмак разом із Гіларі Клінтон на полях Мюнхенської безпекової конференції. Фото: ОП

Андрій Єрмак разом із Гіларі Клінтон на полях Мюнхенської безпекової конференції. Фото: ОП

На відміну від виїздів депутатів, де взагалі байдуже на позицію президента чи Офісу, бо це не їх право навіть нам щось розповідати, ми парламентсько-президентська республіка, не навпаки, питання призначення послів — це справді питання міжнародної політики, за яку, за Конституцією, відповідає Президент.

Мені деякі посли, відносно нові, дуже подобаються: Юлія Ковалів (Канада), Оксана Маркарова (США), Василь Мирошниченко (Австралія). Але чому у Великій Британії досі немає посла? (На наступний день після запису, Валерія Залужного призначили послом у королівстві)

Те ж саме по Чехії. Чехія дуже важлива країна. Так те, що я чув, іноді питання посла, це, зокрема, і певна політична монета, якою насамперед купується лояльність. Але думаю, що якийсь шкурняк Президент може вирішити і без впливу на дипломатів.

Що наші партнери кажуть про те, що на Мюнхенській конференції, на інших важливих подіях, головним перемовником після Президента є Андрій Єрмак?

От Мюнхенська конференція, там познімали деяких депутатів, включаючи Романа Костенка, який із першого дня на фронті заслужив там бути.

QuoteНа Мюнхенську конференцію поїхали 44 конгресмени. Це люди, від яких залежить $66 мільярдів для України. Тут і зараз. Від України у результаті поїхали чотири депутати, два з них не знають англійської. Ну пробачте.

Два депутати – два конгресмени, ви маєте з ними поговорити, пояснити, показати фотографії, попросити голосувати, сфоткатись, якийсь там публічний спіч зробити у твітері. Ну це ж можна було зробити.

Ще раз про радників. Ви, умовно, конгресмен, до вас приходить людина, яка має статус радника будівлі. Я не знаю, кому там він радить. Можливо, у нього там рецепти якісь для їдальні Офісу Президента. У світовій дипломатії це так сприймається.

Не подобається опозиція, то без питань: у вас 235 депутатів від «Слуги народу», половина англійської не знає, ну, хтось там щось вчив у школі, в університеті, відправте їх.

Ідея того, що Офіс Президента заміняє собою МЗС, йде від самого Президента?

Я думаю, що від Президента і від Андрія Єрмака. Навіть це нормально. У нас є два міністри, подання на яких вносить не коаліція, а Президент, і згоду на призначення дає вже парламент. Це міністр закордонних справ і міністр оборони. Це нормально.

Я сподіваюся, що там є непогана координація Кулеби (голова МЗС), Сибіги, Жовкви (радники Президента), Єрмака і Зеленського. Це їхній напрям, це квота Президента і він за неї відповідає.

Але, ще раз, не треба забувати, що у нас, як і в інших країнах, є парламент. Там є депутати, депутати звикли спілкуватися з рівними.

Тобто зараз ключі як від внутрішньої, так і зовнішньої політики в Офісі Президента знаходяться в однієї людини?

У двох.

Чи скоротять третину міністерств в уряді – відповідає депутат (відео)

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉