Facebook Pixel

Антикорупція онлайн: українці зможуть стежити за роботою влади

Українцям обіцяють зручний сайт для відстежування антикорупційної політики

Українцям обіцяють зручний сайт для відстежування антикорупційної політики

Міноборони, Мінстратегпром, НАЗК і експерти обговорили особливості реалізації Державної антикорупційної програми під час війни. Які заходи неможливо впровадити, як працюватиме моніторинг антикорупції та як українці зможуть стежити за діями влади?

Державна антикорупційна програма на 2023 — 2025 роки, яку Верховна Рада затвердила 4 березня 2023 року, передбачає проведення 65 заходів у секторі оборони. Про це 19 липня під час пресконференції «Як реалізувати антикорупційну політику в секторі оборони під час війни?» розповіли представники НАЗК, Міноборони та Мінстратегпрому.

Програма передбачає зміни в оборонних закупівлях, розпоряджанні державним майном, забезпеченні житлом військових. Крім того, уже із серпня українцям обіцяють можливість стежити за антикорупційними заходами, які впроваджують окремі установи, та оцінювати дії їхніх керівників.

Як реалізовуватимуть антикорупційну програму та які ризики виникають через повномасштабну війну?


Антикорупційна програма як крок до НАТО

У розробленні Державної антикорупційної програми брало участь насамперед НАЗК, але із залученням громадськості та експертів. Документ, за словами його ініціаторів, синхронізований із планами відновлення держави після війни, вимогами щодо вступу України до ЄС і НАТО.

Quote«Антикорупційна програма — це не просто заходи у сфері антикорупції, а реформування країни та її рух до стандартів НАТО», – наголошує експерт із питань антикорупційної політики Гліб Канєвський.

Залучення експертів та громадськості навіть під час війни для забезпечення прозорості — одна з умов, на якій наголошують всі спікери: від міністра оборони Олексія Резнікова, міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна, голови НАЗК Олександра Новікова до громадських експертів. Зараз, на думку багатьох, цього бракує більшості державних органів.

Проблеми антикорупції у війну: чому GPS-навігація пального поки що неможлива

Quote«Не всі заходи можна запровадити під час повномасштабної війни: антикорупційна стратегія як план дій розроблялася до її початку, тому вона не враховує деякі питання», – пояснює керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК Дмитро Калмиков.

З-поміж складних питань – наприклад, GPS-навігація пального. Введення автоматизованої системи обліку споживання та визначення якості пального називають одним із прикладів важливих завдань для Міноборони від НАЗК. На думку експертів, саме така автоматизація є одним із методів перешкоджання корупції.

Тут виникає проблема, породжена повномасштабною війною: за словами Олексія Резнікова, наразі неможливо поставити на кожний паливовоз GPS-трекер, аби відстежувати його рух, як цього хотіло НАЗК, бо росіяни можуть отримати доступ до навігаторів.

Проте на думку т. в. о. директора Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції Міноборони Сергія Степаняна, документи для впровадження такого контролю вже можна готувати.

Ще одним спірним питанням є розроблення ПЗ, яке б автоматизовано відстежувало використання та потреби в пальному. За словами Сергія Степаняна, дія використання такого ПЗ – до 3 років, а впровадити на повну його можливо тільки після війни.

Як працюватимуть з антикорупційною програмою

Для обговорення складних питань реалізації антикорупційних заходів під час війни вже створюється робоча група НАЗК – Міноборони, яка б виявила та пропрацювала б їх.

Водночас як міністр оборони Олексій Резніков, так і міністр стратегпрому Олександр Камишін запевнили, що питання боротьби з корупцією – це питання виживання держави, тому ініціативи НАЗК треба реалізовувати, наскільки це зараз можливо.

З-поміж позитивних прикладів боротьби з корупцією від Міноборони під час війни в НАЗК відзначили створення окремої комерційної агенції для закупівель ресурсів для тилу та Громадської антикорупційної ради при Міноборони. Обидва органи мають на меті знизити можливість корупції.

Антикорупційні заходи онлайн: коли суспільство отримає доступ

Антикорупційна стратегія від НАЗК виявила 72 ключові проблеми в 15 різних сферах. Тепер вони хочуть, аби 109 виконавців, а це фактично всі центральні органи виконавчої влади, обласні державні адміністрації та низка інших державних органів, реалізували 1187 заходів за 2,5 року.

Quote«Саме для цього потрібно було створити систему, яка була б зручною для виконавців і для моніторингу широкому загалу», – розповів Дмитро Калмиков.

Найбільш вдалим проєктом НАЗК поки що став запуск Інформаційної системи моніторингу реалізації державної антикорупційної політики.

За словами Калмикова, зараз чиновники подають інформацію в закриту частину ПЗ, а вже з 17 серпня 2023 року громадськість зможе побачити результати роботи держустанов на шляху подолання корупції на сайті інформаційної системи НАЗК.

Моніторинг антикорупційних заходів проводитимуть щоквартально, а оцінки реалізації програми – щорічно.

НАЗК обіцяє зручний для громадськості інтерфейс і можливість стежити за впровадженням антикорупційних заходів у конкретних органах. Користувачі публічної частини застосунку зможуть писати скарги щодо невиконання тих заходів, які були буцімто виконані «на папері». Повідомлення розглядатиме НАЗК.

Передбачається, що суспільство в такий спосіб отримає чіткі маркери для оцінки дій держустанов та їхніх керівників у сфері корупції.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉