Facebook Pixel

З чим варто звертатися до народного депутата та чи можна його звільнити

З якими питаннями варто звертатися до народного депутата

З якими питаннями варто звертатися до народного депутата

Повноваження народних депутатів хоча й виписані в законодавстві, для пересічного виборця виглядають доволі розмито. Проте є також рішення Конституційного суду, які вже розширено описують, на які питання може впливати депутат Верховної Ради, а які запити для нього подавати неприпустимо.

Крім того, власне виборці можуть звертатися із запитами до народних депутатів, пропонуючи свої ініціативи до законодавства, вказуючи на порушення законів місцевими органами влади, Кабміном, іншими депутатами тощо.

The Page вже писало про повноваження та можливості місцевих депутатів, а сьогодні пропонує огляд обов’язків і можливостей народних депутатів України, а також розбирає, наскільки можливим є відкликання депутата-мажоритарника.


Як звернутися до народного депутата

Рада 9 скликання прибрала список депутатів зі свого сайту. Фото: З якими питаннями варто звертатися до народного депутата. Фото: Верховна Рада/FB

Рада 9 скликання прибрала список депутатів зі свого сайту. Фото: З якими питаннями варто звертатися до народного депутата. Фото: Верховна Рада/FB

Майже всю діяльність народних обранців регулює закон «Про статус народного депутата України», саме на ньому й побудований цей матеріал.

Народні депутати зобов’язані не лише ухвалювати закони та працювати в парламентських комітетах, але й звітувати перед виборцями, проводити особисті прийоми громадян і розглядати звернення.

Згідно із законом, народний депутат зобов'язаний:

  • постійно підтримувати зв'язки з виборцями;
  • вивчати громадську думку;
  • вивчати потреби й запити населення;
  • у разі необхідності повідомляти про них Верховну Раду;
  • розглядати звернення виборців згідно із законом «Про звернення громадян».

За законом депутат має розглядати всі отримані ним пропозиції, скарги, заяви. Звернутися до депутата можна кількома способами:

Як можна звернутися до народного депутата

Як можна звернутися до народного депутата

  • звернення за допомогою листа

Листи-звернення до нардепів потрібно надсилати на адресу: вул. Грушевського, 5 (01008), із зазначенням прізвища депутата Верховної Ради. Строк розгляду — один місяць із дня подання запиту, проте тут треба врахувати швидкість доставлення листів поштою.

  • звернення електронним листом

Тут у пригоді стане розділ сайту ВРУ «Звернення громадян», там є правила написання звернення та форма його подання. Для написання звернення доведеться зареєструватися на сайті парламенту.

Електронний лист можна надіслати не тільки через сайт ВР, але й конкретному нардепу на його пошту, яку можна знайти або на сайті парламенту, або на сайтах політичних партій, особистих сторінках нардепів у соцмережах тощо.

На жаль, переліку народних депутатів IX скликання з їхніми контактами та адресами приймалень на сайті Верховної Ради більше немає (на старому сайті ВР були списки депутатів аж до VIII скликання включно, проте й список попереднього скликанні зараз зник зі старої сторінки). За законом така інформація має бути присутня на сайті Верховної Ради.

  • особисте звернення через приймальню

Як і місцеві депутати, їхні колеги з Верховної Ради мають проводити особисті прийоми, але набагато рідше – не менш як два рази на рік. Народні обранці здебільшого так і роблять.

Контакти депутата та приймальні можна знайти на сайтах партій і в соцмережах. Також вони мали б бути на сторінці Верховної Ради.

До речі, мапу з приймальнями депутатів розробила ГО «Опора». У приймальнях навіть за відсутності депутата ви можете залишити своє письмове звернення — головне, щоб його хтось зареєстрував і бажано видав вам про це довідку.

З чим звертатися до депутатів Верховної Ради

До депутатів Верховної Ради можна звертатися теоретично з будь-яких питань, проте краще обмежитися межами їхніх повноважень і можливостей впливу. Зокрема, ви можете звернутися до нардепа в разі порушення ваших конституційних прав — наприклад:

  • права на медицину (погане обслуговування в лікарні);
  • права на освіту (не працює школа в регіоні, неналежне викладання, хоча це питання можна адресувати й місцевому нардепу);
  • права на свободу думки й слова;
  • права на свободу підприємницької діяльності тощо.

Також громадянин теоретично може запропонувати депутату внести зміни до законів (наприклад, щодо податків, пільг тощо), або запропонувати новий закон. Кожен депутат може подати законопроєкт до парламенту, хоча тут більш ефективно може спрацювати механізм петицій на сайті президента.

Народний депутат також має право вимагати перевірок державних чи приватних установ, які порушують закон або займаються підозрілою діяльністю: наприклад, якщо місцевий бізнес зливає відходи в річку, працює без реєстрації тощо.

Крім того, депутат може вплинути на місцеві органи влади, якщо вони не виконують свої обовʼязки, проте варто зазначити, що такі запити він подаватиме через Верховну Раду або Кабмін, а вони вже ухвалять остаточне рішення.

З чим варто звертатися до народного депутата

З чим варто звертатися до народного депутата

Варто зауважити, що народний депутат не зможе вам допомогти з прямим наданням субсидій і пільг, матеріальної допомоги. Крім того, хоча нардеп і може звернутися до СБУ щодо перевірки, він не має права вимагати перевірити конкретну людину (розʼяснення КСУ).

Так само він може звернутися до прокуратури, проте та не зобов'язана відповідати йому на запити, що не стосуються депутатської діяльності.

Правоохоронні органи загалом не мають відповідати нардепу на запити щодо проведення дізнання та досудового слідства в конкретних кримінальних справах. Крім того, Конституційний суд вирішив, що будь-які звернення нардепа до судів і його вплив на судову гілку влади є неприпустимими.

З чим не варто звертатися до народного депутата

З чим не варто звертатися до народного депутата

Важливо розуміти, що ігнорувати звернення з будь-якого питання нардеп не має права.

Як мають звітувати народні депутати

У народних депутатів, як і в місцевих, є обов'язок звітувати про свою діяльність перед громадськістю.

Quote«Інформувати виборців про свою депутатську діяльність через засоби масової інформації, на зборах виборців періодично, але не рідше, ніж два рази на рік», — йдеться в законі.

Водночас усталеної форми звітності законодавство не передбачає, тому в теорії народний депутат може видати будь-яку політичну агітку за свій звіт. Теоретично ми мали б знайти таку звітність на сайті Верховної Ради або хоча б політичних партій, обраних до парламенту, але, як ми вже писали раніше, на сайті парламенту зараз відсутній навіть список народних депутатів IX скликання.

Чи можливо звільнити народного депутата

До 2001 року існував закон про відкликання народного депутата України, який передбачав дуже складну, але в теорії можливу схему. Необхідно було:

  • зібрати збори виборців (300 осіб від округу);
  • проголосувати за відкликання (151 голос);
  • подати звернення до ЦВК і почекати 25 днів (реєстрація + перевірка документів);
  • ще раз зібрати підписи (не менш як 10 тис. за 45 днів);
  • провести агітацію (1 — 2 місяці);
  • провести голосування (з обов'язковою явкою 50% і більшістю голосів «за»).

Фактично схема являла собою повноцінну виборчу кампанію з різницею в тому, що голосування проводиться не за обрання, а за відкликання нардепа.

Проте закон втратив чинність ще у 2001 році, відтоді зникла можливість відкликання нардепа за народною ініціативою.

За законом повноваження народного депутата припиняє:

  • Верховна Рада, згідно із законом про його статус (ст. 5 — 6). Таке подання може зробити комітет із депутатської етики: у десятиденний строк парламент має розглянути питання та може зняти депутата з його посади більшістю голосів;
  • суд за зверненням комітету з депутатської етики через голову Верховної Ради також у десятиденний строк. Якщо голова ВР відхилить звернення, комітет може знову-таки провести рішення через парламент, після чого спікер зобов'язаний подати звернення до суду;
  • дострокове припинення повноважень Верховної Ради згідно з Конституцією. Тоді повноваження всіх нардепів конкретного скликання припиняються в день відкриття ВР нового скликання.

Щодо можливостей виборців, нардепи не є держслужбовцями, тому на них не вийде поскаржитися до уряду чи інших державних інстанцій.

Як припинити повноваження депутата Верховної Ради

Як припинити повноваження депутата Верховної Ради

Фактично депутата неможливо притягнути до відповідальності за погану роботу чи ухвалений законопроєкт, що протирічить Конституції.

Однак можна надіслати звернення-скаргу на ім’я голови Верховної Ради або до регламентного комітету. Відповідь має прийти впродовж 30 днів. Якщо народний депутат ігнорує ваші письмові звернення, ви маєте право звернутися до суду. Утім, це ще не означає, що повноваження нардепа припинять.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉