Facebook Pixel

День Української Державності: про що він має нагадати українцям та росіянам

28 липня 2022 року Україна вперше відзначатиме День Української Державності. Для чого було введена окрема дата, коли ми вже маємо День Незалежності 24 серпня, та яке значення нове свято має для України та України у світі?


Історія України у 1000 років та символіка

poster1.jpeg

Свято Дня української Державності запровадив своїм указом Володимир Зеленський 24 серпня 2021 року.

Пізніше, 31 травня 2022 року, Верховна Рада України ухвалила закон про те, що свято буде вихідним днем (нагадуємо, що святкові вихідні не діють під час воєнного стану).

Quote«День Української Державності буде утверджувати зв’язок українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу», — зазначив Зеленський у зверненні до українців напередодні першого відзначення Дня Української державності.

Він підкреслив, що українці ніколи не віддадуть своєї незалежності і «не зламаються зсередини».

Quote«Цим святом ми нагадуємо собі та світу, що сучасна Україна є спадкоємицею державотворчої традиції, якій понад 1000 років та витоки якої саме тут, у Києві, столиці нашої держави», — написав також напередодні свята Інститут національної памʼяті України.

Там підкреслили, що, як би російська пропаганда не проштовхувала тези про «єдність» чи «братність» українського та російського народів ти про «штучність» України – реальна історія спростовує ці фейки.

poster2.jpeg

Міністерство культури та інформаційної політики до Дня Української Державності запропонувало всім охочим у соцмережах використовувати цього дня єдину візуальну символіку, посилання на яку розмістило у Facebook.

Зокрема, там є стилізовані до свята постери з відсилками до історії України, фото українських захисників, учасників Майдану тощо. The Page використав їх при оформленні цього тексту.

Боротьба з зазіханнями росії

Нове свято створене з метою звернути увагу суспільства на традиції українського державотворення, вважає перший заступник голови УІНП Максим Ярмистий, якого цитує Укрінформ.

День Української Державності має нагадати: історія України тягнеться тисячу років, а не 30 — ще від історії Київської Русі, заявив також заступник голови УІНП Володимир Тиліщак.

poster21.jpeg

У коментарі The Page доктор історичних наук, професор політології Києво-Могилянської Академії Олексій Гарань нагадав, що цей день раніше відзначався як День Хрещення України-Руси.

Quote«Запровадження додаткового формулювання, означає спробу відбити інформаційні (та безпідставні) атаки росіян з приводу їхньої «власності» на Київську Русь, хрещення Русі, князя Володимира тощо», — пояснив професор.

Водночас Гарань вважає, що формулювання «День української державності» є невдалим.

Quote«У нас, насправді, є 24 серпня, і якщо вже ми хочемо щось додатково відзначити, то це 22 січня — День IV Універсалу – проголошення незалежності УНР. А ми чомусь його відзначаємо лише як День соборності та свободи», — підкреслив він.

Київська Русь проти московської орди

poster22.jpeg

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко у коментарі The Page пояснює, що свято має на меті підкреслити саме тисячоліття українського державотворення, і дата тут теж має значення.

Quote«Багато що пояснює сама дата – 28 липня. Це День хрещення Русі. Раніше це було суто релігійне свято, хоча держава на нього теж реагувала. Але велика війна, яку розв’язала росія проти України, показала, що в цьому протистоянні є ще один фронт – історичний», — каже політолог.

За його словами, росія вже давно намагається «приватизувати та монополізувати» історичну спадщину Київської Русі, і саме звідти веде свою «монархічну традицію».

poster3.jpeg
Quote«При цьому російська самодержавна традиція є більше ординською, ніж київською та князівською. Намагання путінської росії привласнити історію Київської Русі має працювати (на задум російських пропагандистів) і на обґрунтування війни проти України, а також захоплення історичних українських територій», — говорить Фесенко.

Як московія вкрала назву Русь у Києва

Політолог підкреслює, що історія Київської Русі більше пов’язана з Україною — культурною, мовною, соціальною і політичною традицію.

Quote«Це, свого часу, — більше 100 років тому, ретельно обґрунтував видатний український історик, видатний суспільно-політичний діяч і перший голова Української Народної Республіки – Михайло Грушевський», — нагадав політолог.


poster4.jpeg

За його словами, суперництво Києва та пращурів Московії починалося ще за часів Київської Русі. Саме Грушевський всім нагадав, що Московія привласнила й історичну назву України – Русь.

Quote«Саме тому він назвав своє дослідження – історія України-Руси», — зазначив Фесенко.

Він додав, що День Української Державності відзначає саме багатовікову історію України та її державності, а День незалежності – це свято відновлення незалежності та державності України.

poster-fb.png
Quote«Вони не суперечать, а доповнюють одне одного. Це взаємозв'язок української давнини, нашої історичної спадщини з нашим сьогоденням. І це нагадування про те, за що ми зараз боремося», — резюмував він.
Подякувати 🎉