Facebook Pixel

Чи отримають українці нову Конституцію після повномасштабної війни

Поки йде війна і в Україні діє режим воєнного стану, Конституцію України не можна змінювати. А що буде після завершення війни?

Це залежить від того, коли, як і чим завершиться війна, якою буде внутрішньополітична ситуація, коли будуть наступні вибори.

Усе це впливатиме на ситуацію в парламенті та на можливість внесення змін у Конституцію України, зокрема, наявність у Верховній Раді конституційної більшості для внесення змін до Основного закону.

І зараз це неможливо передбачити однозначно. І війна, і внутрішньополітична ситуація можуть розвиватися по-різному.

Є зміни до Конституції України, які планувалося внести до 24 лютого, і вони залишаються актуальними.

Йдеться про закріплення в Основному законі реформи децентралізації та певних змін в адміністративно-територіальному устрої країни, зокрема, зміну назв деяких областей.

У зв’язку з наслідками війни можуть виникнути нові потреби в конституційних змінах, зокрема, щодо підстав для позбавлення депутатських мандатів і обмеження пасивного виборчого права для осіб, яких було визнано колаборантами, що співпрацювали з російськими окупантами.

Прискорення процесу євроінтеграції України та необхідність реформ, пов’язаних із цим процесом, також може поставити питання про певні конституційні зміни, наприклад, щодо організації конституційного правосуддя.

Якщо війна з росією затягнеться, то може виникнути дуже нестандартна ситуація щодо необхідності внесення певних змін у Конституцію, але це суперечитиме конституційним нормам, які забороняють це робити під час воєнного стану.

І як долати це замкнене коло? Тут може бути потрібно роз’яснення Конституційного суду, можливо, навіть доведеться змінювати конституційну норму про неможливість зміни Основного закону України під час воєнного стану.

Ще одна нестандартна ситуація, яка може виникнути в разі затягування війни, – строки повноважень президента України, Верховної Ради, органів місцевого самоврядування. Ці терміни визначені Конституцією України.

Але під час воєнного стану вибори проводити не можна. Безумовно, можна просто змінити норми закону про воєнний стан. Але як проводити вибори в умовах нинішньої війни та в ситуації, коли мільйони українців стали вимушено переміщеними особами, зокрема опинилися й за кордоном?

Однозначної відповіді на це питання немає, і потенційно може виникнути ситуація з необхідністю відтермінування виборів під час війни. Як це конституційно унормувати? Вважаю, що ці питання вирішуватимуться в міру та в разі їхньої практичної актуалізації.

Наостанок зазначу, що після війни внутрішньополітична ситуація може дуже сильно змінитися, зокрема, може виникнути потужний запит на політичне оновлення. У цьому контексті не здивуюся, якщо з різних політичних таборів може виникнути ініціатива про розроблення та ухвалення нової Конституції України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора