Facebook Pixel

Як працюють економічні свободи в Конституції та які бувають порушення

Чинна Конституція України закріпила як самостійний вид прав і свобод людини та громадянина систему економічних прав і свобод.

The Page розбиралося, що таке економічні права та свободи та як вони працюють.

Що таке економічні права та свободи

Людина має право на отримання, захист, збереження прав і свобод, володіння, користування та розпорядження ними. Економічні права та свободи — це форма виявлення матеріальних інтересів і можливостей людини.

Просто кажучи, економічні права та свободи — це можливості людини та громадянина виробляти, розподіляти матеріальні блага, міняти їх і користуватися ними.

До економічних прав належать:

  • право на підприємницьку діяльність;
  • право на працю;
  • право на страйк;
  • право на відпочинок;
  • право на приватну власність.

Право на підприємницьку діяльність в Україні

Право на підприємницьку діяльність закріплено в статті 42 Конституції України. Підприємцями в Україні можуть бути громадяни України й інших держав, яких не обмежує закон, а також юридичні особи всіх форм власності. Закон обмежує підприємницьку діяльність депутатів і забороняє її органам держвлади та місцевого самоврядування. Підприємцями не можуть бути військовослужбовці, службові особи органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного нотаріату. Зареєструватися як підприємці не зможуть і люди, у яких непогашена судимість за крадіжки тощо.

Підприємці в Україні мають право без обмежень самостійно ухвалювати рішення щодо будь-якої діяльності, що не суперечить чинному законодавству, та здійснювати її.

Держава ж повинна не допускати зловживання монопольним становищем, недобросовісну або неправомірно обмежену конкуренцію. Також держава повинна захищати права споживача: стежити за якістю та безпечністю продукції.

Підприємництво в Україні працює, хоча і є нюанси. Однією з проблем стала пандемія коронавірусу, коли через локдауни скорочували робочі місця, а іноді й закривали бізнеси. Держава намагається йти назустріч підприємцям, наприклад за допомогою програми «Доступні кредити 5–7–9%». Усього з початку роботи програми українцям видали 18 141 кредит на загальну суму 47,5 млрд грн. До того ж президент Володимир Зеленський ініціював підтримку громадян і бізнесу в період дії карантинних заходів, виплативши по 8 тис. грн допомоги певним категоріям осіб.

Право на працю

Усі працівники в Україні мають право на безпечні та здорові умови праці, зарплату та її своєчасну виплату, рівні можливості у виборі професії та захист від незаконного звільнення. Це регулює стаття 43 Конституції України.

Однак фактично відстежити гарантію виконання цих прав складно. Незважаючи на те, що з 1 вересня 2020 року держава посилила контроль за оформленням трудових відносин із працівниками, багато людей, як і раніше, працюють неофіційно. У разі порушення прав неофіційно працевлаштованому співробітнику важко буде довести наявність порушення і сам факт існування трудових відносин.

Право на страйк

Люди, які працюють, мають право на страйк для захисту своїх інтересів. Страйк – явище добровільне, тобто немає жодних законних підстав для того, щоб примусити брати або не брати участь у страйках. Усе це регулює стаття 44 Конституції України.

В Україні дійсно бувають страйки. Наприклад, 8 вересня 2020 року чотириста працівників КЗРК оголосили безстроковий протест проти порушення трудових прав і техніки безпеки в шахтах підприємства. Шахтарі відмовилися співпрацювати з місцевою службою Держпраці, посилаючись на її «продажність і залежність від місцевих роботодавців».

Важливий нюанс: страйк можуть заборонити, якщо припинення роботи створює загрозу життю та здоров'ю людей, може призвести до аварій, катастроф тощо.

Право на відпочинок

Усі працівники мають право на відпочинок, згідно зі статтею 45 Конституції України.

Йдеться про:

  • перерви протягом робочого дня;
  • щоденний відпочинок;
  • вихідні дні;
  • святкові та неробочі дні;
  • відпустки.

Але фактично часто буває порушення права на відпочинок. У компаніях немає графіків відпусток, не надається додаткова відпустка за шкідливі умови праці, немає перерв протягом дня тощо.

За даними дослідницького центру кадрового порталу grc.ua, 75% українців терплять порушення трудових прав. Найчастіше роботодавець порушує права на відпустку, на гідну оплату праці та компенсації в разі звільнення. Респонденти розповідали про ситуації з роботою у святкові дні, понаднормовою роботою, 11-годинним робочим днем за мінімальну зарплату. Працівники також відзначали, що їх не пускають у відпустку 2 роки, позбавляють навчальної відпустки, дають відпустку лише на 14 днів замість 24.

Право на приватну власність

Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Це регулює стаття 41 Конституції України. Право на приватну власність непорушне.

Примусове відчуження власності може бути тільки в порядку, встановленому законом, і за умови відшкодування вартості цієї власності.

Подякувати 🎉