У вівторок 28 червня українській Конституції виповнюється 26 років. Яку модель держави могли б обрати айтівці, якби вони могли переписати Основний закон? Про це в колонці для SPEKA розповів співзасновник і CEO глобального сервісу пошуку роботи Jooble Роман Прокоф'єв.
зібрало основні тези різних моделей держави, які виклав автор. Так якою могла б бути Конституція від айтівців?
Найперше треба було б поставити питання, для чого саме нам потрібні зміни в Конституції, тобто яку державу ми хотіли б збудувати, підкреслює Прокофʼєв.
«У бізнес-світі це називається візією, на державному рівні — «Якою є наша національна ідея?»
Далі він наводить декілька прикладів національної ідеї, залежно від якої Основний закон перепишуть по-різному.
Європейська Україна: права людини
Фактично українська Конституція максимально наближена саме до цієї ідеї — країна з високим рівнем доходу, безплатною освітою та медициною, свободою думки та взаємоповагою.
«У нас чітко написано, що ми — соціальна держава, що гідність і честь — найвищі цінності», — зазначає Прокофʼєв.
Він додає, що в такому разі правок до Конституції буде небагато:
- змінити статтю, де шлюб укладають тільки жінка та чоловік;
- додати до захисту материнства захист батьківства;
- декриміналізувати вживання наркотичних речовин (наразі в Україні криміналізовано тільки публічне вживання наркотичних речовин. — Ред.);
- декриміналізувати чи навіть легалізувати проституцію (в останньому випадку ми наблизимося до німецької моделі, бо, наприклад, у Швеції секс-робота декриміналізована, але криміналізовані клієнт і сутенерство. — Ред.).
Європейська Україна: податки
Водночас під час написання інших законів під європейські доведеться прописувати й жорсткі європейські норми щодо оподаткування, попереджає айтівець. Наприклад, штраф у Німеччині за неподання декларації за рік становить 20 тис. євро.
Податок на прибуток фізичних осіб у розмірі 18%, навіть із 22% ЄСВ над ставкою, що платить роботодавець, менший, ніж у більшості країн Європи, де він становить від 40% до 70%. Саме такі податки, сплачувані всіма громадянами, дають змогу будувати соціальну державу.
Азійсько-український «тигр»
За словами Прокофʼєва, за минулі 20 років жодна європейська країна не зростала більш як на 5% щороку, на відміну від Китаю, Гонконгу, Південної Кореї, Тайваню та Індонезії.
Побудова економіки за принципами так званого «азійського тигра» вимагатиме викреслити з першої статті Конституції слово «соціальна» й далі за текстом прибрати більшу частину соціальних зобовʼязань держави.
Наприклад, у Китаї та Індонезії вкрай обмежена кількість людей отримують пенсію, і в багатьох інших азійських країнах вона не перевищує $50 на місяць.
Україна у воєнному нейтралітеті
Позаблоковість, про яку час від часу заявляють представники політичного керівництва України, є також можливою — узяти хоча б приклад Швейцарії.
Але для того, щоб позаблокова країна могла себе захистити, доведеться прописати обовʼязкову військову службу як для чоловіків, так і для жінок, а також дозвіл на зброю кожному громадянину
«Тоді за один день ми зможемо зібрати до ЗСУ 20 млн людей», — пише автор.
Громадянське управління та контроль
Хоча ідея про те, що громадяни самі керують країною, трохи ідеалістична, зазначає айтівець, вона також передбачатиме обовʼязок кожного громадянина самостійно заповнювати податкову декларацію.
Це може підвищити вимогливість громадян до сервісів, які їм надає держава, пише Прокофʼєв:
«Згадайте, наскільки ви вимогливі до комерційних компаній, яким сплачуєте гроші. Ви вимагаєте до себе уваги й першокласного сервісу, бо ви їм платите. Уявіть, як би змінилася держава, якщо б ви були такими самими вимогливими до її сервісів?»
Україна як нація бізнесменів
За такої ідеї Конституцію можна було б звести до одного слова — «Створюй», пише автор.
Україна як нація айтівців
Тут ми мали б ввести обов'язкове вивчення програмування та інших технічних дисциплін ще з дитячого садочка, а англійську мову зробити маст-хев, тобто фактично другою державною.
Висловлюючи свою думку про те, яка держава була б комфортною саме для айтівця, Прокофʼєв зазначив, що це могла б бути азійська економіка, але з європейськими цінностями.
За такої моделі громадяни-підприємці інтегровані в цивілізовану міжнародну спільноту, але самі керують державою та коригують її сервіси.
Соціальні обовʼязки держави зводяться до мінімуму, податки вводяться помірні, легалізується все, що стосується прав людини, підприємництво рекламується на всіх рівнях, англійська мова вивчається на рівні державної.
Щодо росії, то тут айтівець пропонує для захисту України легалізувати зброю та видавати її разом із паспортом громадянина. Тоді окупація українських міст стане малоймовірною, вважає Прокофʼєв.
Контекст.
- вже писало про те, як в Україні змінювали Конституцію протягом 25 років.
- Також ми аналізували, як працюють економічні свободи в Конституції України та які бувають порушення.