Явка на останні місцеві вибори 2020-го року була рекордно низькою – 36,9%. До речі, кожні місцеві вибори вона падає. Втім, депутат місцевої ради – далеко не остання людина в місті чи селі. Адже після реформи децентралізації більшість грошей нині залишаються на місцях, а місцеві депутати повністю відповідальні, наприклад, за містобудівну політику.
Сьогодні вирішив нагадати про обов’язки та повноваження місцевих депутатів.
Депутати зобовʼязані тримати звʼязок із виборцями
Майже всю діяльність місцевих депутатів України регулює закон «Про статус депутатів місцевих рад».
Ви можете і повинні скаржитися своїм депутатам, вони для цього існують
Якщо ви відкриєте рішення «Про регламент Київської міської ради» або аналогічне львівське чи закон «Про статус депутатів місцевих рад», ви дізнаєтеся, що обов’язками місцевого депутата, серед іншого, є:
- всебічно відстоювати інтереси членів територіальної громади;
- виконувати доручення виборців;
- Підтримувати з ними зв’язок.
До речі, ці зобов’язання зазвичай йдуть одразу після обов’язку виконувати Конституцію України. Але що таке доручення виборців, де з тим депутатом зустрітись і про що говорити?
Фактично, доручення виборців – це будь-яка ваша пропозиція, за яку проголосувала більшість зборів і яка не суперечить закону. Такі збори, що вимагатимуть присутності більше половини виборців, реально скликати набиранням підписів. Втім, за складністю організацію це схоже на місцевий референдум, рішення якого влада просто «візьме до відома».
Втім, вихід для активного громадянина є: хоча «доручення виборця» організувати важко, до місцевого депутата завжди можна прийти зі скаргою чи зверненням.
Тому якщо у вас погана дорога, немає води, проблеми з опаленням, не надаються послуги в поліклініці, погані вчителі, протікає стеля чи перестав ловити інтернет, ви можете скаржитися депутату від свого округу. Фактично, за законом ви можете скаржитися на все, що завгодно, хоча й не все буде в його компетенції та сфері впливу.
Хоча депутат і не зобов’язаний, він може направляти отримані пропозиції до органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій – усіх установ, незалежно від їхньої форми власності. А вже установи, що отримують такі пропозиції чи скарги, мають розглянути їх і відповісти депутату та заявнику. Тому цей метод взаємодії з місцевими депутатами – цілком реальний, до того ж, відбувається напряму без жодного збору підписів чи всього вашого ЖК, мікрорайону тощо.
Щодо написання звернення: ваше звернення може бути як усним, так і письмовим. Заковика в тому, що усне звернення має зареєструвати посадова особа, а от письмове, якщо воно правильно написане, ви вже подаєте депутату чи органу на реєстрацію – роботи набагато менше, плюс не можна сказати, що це ж була лише розмова, є підписаний вами лист. До речі, ось зразок. Важливо: анонімні звернення не розглядаються, тобто без адреси проживання, підпису або за неможливості встановлення авторства.
Але якщо депутат вже взяв до відома вашу скаргу чи звернення, він має здійснювати контроль за розглядом цієї справи в раді, підприємстві чи організації тощо, а ви маєте право запитувати вашого депутата про хід справи.
З чим звертатися та не звертатися до місцевих депутатів
За Конституцією України місцеві ради:
- управляють майном, що є в комунальній власності;
- затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання;
- затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання;
- встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону;
- забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів;
- утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю;
- вирішують інші питання місцевого значення.
Побудовано на основі закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
А ви ходите до свого депутата на каву?
Закон «Про статус депутатів місцевих рад» говорить, що місцевий депутат має систематично вести прийом громадян.
Зокрема, він зобов’язаний:
- визначити та оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян;
- вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців;
- розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади;
- вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Ще й місцеві органи, як і всі інші установи, за законом, мають цьому сприяти. Де ж знайти цих депутатів?
Зазвичай інформація про години та місце прийому депутатами громадян має бути на сайті міської ради. Наприклад, ось київські депутати, ось ірпінські або львівські. На жаль, немає одного стандарту для сайтів міських й інших територіальних рад, тому на сайті Львівської чи Ірпінської ради процес пошуку годин і місця прийому займає два кліки, а от на київському сайті доведеться добре пошукати.
Тому дивиться, коли ваш депутат приймає відвідувачів, а робити він це має не менше одного разу на місяць, і сміливо приходьте зі своїми скаргами чи пропозиціями.
Як місцевий депутат звітує про роботу
Не менше, ніж один раз на рік, депутат має звітувати про свою діяльність. Зазвичай жодних зборів з цього приводу не проводиться, а можновладці просто викладають звіт про свою діяльність у такому-то році. Звіти публікують міські ради на своїх сайтах, знайти їх ще важче, краще писати через пошуковик.
Саме у звітах депутат має розписувати пророблену за рік роботу, презентувати себе з кращого боку, але зазвичай мало хто це робить, бо ми банально не дивимось у звіти, хоча часом і обираємо одні й ті ж обличчя протягом десятиліть. Ось, до прикладу, звіт депутата Бориспільської міської ради за 2022 рік і він далеко не «найсухіший».
Насправді звіт депутата можна скликати за ініціативою виборців у будь-який час, говорить закон України «Про статус депутатів місцевих рад».
Як відкликати місцевого депутата
Так, його можна відкликати, хоча закон й повністю на його стороні та це майже нереально зробити на практиці.
- Крок перший – підстава. Це може бути порушення Конституції, пропуски половини і більше засідань ради за рік, відсутність звітності депутата перед громадянами, або невідповідність діяльності основним принципам і положенням передвиборчої програми партії, від якої його обрано депутатом.
- Крок другий – проведення зборів: відкликати депутата може й партія, але ми розглянемо варіант для громадян. На зборах має бути присутня певна кількість виборців, до прикладу, для міської ради – 300 осіб. Про такі збори повідомляють депутата й він там виступає. У разі підтримання відклику, створюється ініціативна група й все протоколюється. І це лише тільки внесення пропозиції про відкликання.
Детальніше про цей етап та інші зі всіма заковиками ви можете прочитати тут і тут.
- Крок третій – збір підписів: має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за депутата, коли він був обраний, або у єдиному багатомандатному виборчому окрузі — кількість підписів, що є більшою за виборчу квоту. Зібрані підписи подаються до територіальної виборчої комісії.
- Крок четвертий – перевірка: підписи за запитом територіальної виборчої комісії можуть перевіряти: Державний реєстр на достовірність відомостей громадян, поліція шляхом опитування людей.
- Крок п’ятий – відкликання, але не все так просто: при дотриманні всіх вимог, ТВК приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою, якщо він — самовисуванець. У разі ж, якщо депутата обрано від партії, ТВК надсилає звернення до вищого керівного органу партії, і вже партія ухвалює рішення.
Наразі найефективнішим важелем впливу на місцеву раду є скарги та звернення, які можуть бути електронними, письмовими та усними. Отже, цим інструментом варто користуватися.