Facebook Pixel

Кого насправді зачепить розслідування Pandora Papers

Юрій Бутусов
головний редактор Цензор.нет
Фото: Слідство.Інфо

Фото: Слідство.Інфо

Подивився фільм Слідство.інфо «Офшор 95» — про офшорний траст президента Володимира Зеленського.

Головні факти:

1). Розслідування встановило, що справжнім власником групи офшорних компаній є компанія Maltex Multicapital Corp, кінцевими власниками якої є Зеленський, брати Шефіри, а також керівник «Кінокварталу» Андрій Яковлєв. Номінальним керівником є фірма Davegra Limited, власником якої був Баканов.

2). Офшорні компанії, оформлені на Сергія Шефіра та Андрія Яковлєва, купили в 2014-му, 2015-му й 2016-му роках три розкішних квартири в осерді Лондона на загальну суму $8,08 млн. Судячи зі структури власності Maltex Multicapital Corp, представленої журналістами, Зеленський може бути також власником цих квартир.

3). Основні доходи в офшорні компанії групи Зеленського-Шефіра-Баканова забезпечує один олігарх — Ігор Коломойський. За гумористичні програми Коломойський заплатив групі Зеленського щонайменше $40 млн. Водночас журналісти вважають, що Зеленський міг отримувати кошти як частину механізму відмивання грошей Приватбанком, який наразі розслідує ФБР США.

Telegram Logo

Які висновки:

1). Цей фільм у правовому плані більше впливає на розслідування щодо Коломойського та його зв’язків у владі, ніж щодо самого Зеленського. Найбільший удар по Зеленському — це прив’язка доходів президента до можливого відмивання коштів Приватбанком і грошей Коломойського. У березні 2021-го проти Коломойського введено персональні санкції США, і ймовірність того, що офшори Зеленського користуються грошима, щодо яких ведеться розслідування ФБР, для комплаєнсу в усіх банках буде червоною ганчіркою. А участь у фільмі детектива НАБУ, який веде справу Приватбанку, показує, що всі компанії будуть перевірені за запитами НАБУ. І фільм буде фактором легалізації цих перевірок. Варто подякувати НАБУ за цей вчинок. Йти проти всієї держави — це дуже нелегко. Власне для таких випадків і створювалося НАБУ й забезпечувався громадський контроль. Думаю, в прив’язці до Коломойського ми ще почуємо про цей фільм.

2). З фільму випливає, що Зеленський є пайовим власником незадекларованої нерухомості. Це єдиний аспект, який потребує правової оцінки. Національне агентство з питань запобігання корупції зобов’язане зробити висновок — чи є порушенням недекларування Зеленським майна групи компаній Maltex Multicapital Corp у своїй декларації. Втім, тут є юридичні лазівки для обґрунтування.

3) Яка відповідальність? Поки лише політична й моральна і мова ось про що. По-перше, один партнер Зеленського по бізнесу Баканов відповідає за боротьбу з корупцією. Інший партнер Шефір, який отримав величезні повноваження у владі, відповідає за контакти з олігархами і за зростання доходів групи офшорних компаній, яким олігарх Коломойський платить десятки мільйонів доларів. Водночас ні Шефір, ні Зеленський не декларують усі свої доходи й власність у цих офшорах. Це потенційно корупційна схема, яку не можна розслідувати, бо захищає Зеленського його партнер Баканов та всі інші силові структури.

По-друге, президент не довіряє своїх грошей країні, в якій безроздільно панує, і показує бізнесу, що за Зеленського гроші однаково надійніше зберігати в офшорах.

По-третє, закон про олігархів говорить про зрощування влади, багатих людей і медіа — так за цим законом Зеленський і Шефір можуть підійти під опис олігархів. Справа принципу, щоб Зеленський якомога швидше підписав закон про олігархів із правкою, що список олігархів формує НАЗК. Це має робити незалежна структура, щоб контролювати статус самого Зеленського. Звичайно, слід порушити питання щодо парламентського розслідування й створення слідчої комісії.

По-четверте, Зеленський дорікав Порошенку «сліпим трастом» і бізнесом у Росії, хоча у нього такий самий «траст», доходи від бізнесу в Росії на офшорні компанії, а під час війни «Квартал» скуповує супердорогу нерухомість у Лондоні. Це не про мораль — а про аморальність. Зеленський йшов під одними гаслами до влади, а наразі його ж фільми й передвиборчі обіцянки для нього виглядають викривально. Зеленський не змінюється сам, він залишається частиною світу офшорів, партнерів-олігархів, договірняків та трастів із близькими друзями. Його гроші залишаються в Лондоні та Белізі, а він й надалі грає роль у декораціях, які давно не відповідають суті.

Текст опубліковано за згоди автора

Оригінал

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини