Facebook Pixel

«Архіви Пандори»: елітне житло українських політиків у Лондоні, літак Ахметова, кримський бізнес Герег

Елітна нерухомість українського політикуму, робота «Епіцентру» в Криму та кредит на літак Ахметова – журналістське розслідування. Фото: Pixabay

Елітна нерухомість українського політикуму, робота «Епіцентру» в Криму та кредит на літак Ахметова – журналістське розслідування. Фото: Pixabay

Завдяки масштабному витоку секретних даних Міжнародний консорціум журналістських розслідувань висвітлив тему таємних багатств глав держав світу, політиків, митців, бізнесменів і мільярдерів. До переліку фігурантів потрапили й українські підприємці та політики (чинні та колишні), серед яких і президент Володимир Зеленський, повідомляє «Слідство. Інфо».

До українського списку власників елітного майна у Великій Британії потрапили:

  • Борис Ложкін. Лише за кілька днів після того, як Ложкіна призначили главою адміністрації п’ятого президента України Петра Порошенка (червень 2014 року), його дочка стала власницею елітного житла в британській столиці. Його ціна становила приблизно $4,6 млн. Анастасія Ложкіна, за даними розслідувачів, придбала нерухомість у кредит. Позику вона взяла в офшорній компанії Future Definite Holdings Limited (зареєстрована на Віргінських островах), власником компанії є її батько.
  • Геннадій Боголюбов. Розслідувачі виявили, що він пов’язаний щонайменше з дев’ятьма об’єктами нерухомості у Великій Британії.
  • Сергій Ківалов. Його дочка – Тетяна – є власницею п’яти об’єктів нерухомості в британській столиці. За підрахунками, три з них коштували родині колишнього глави Центральної виборчої комісії щонайменше $13,5 млн. Квартири купувалися через офшорні фірми в той час, коли Ківалов був нардепом.
  • Олександр Ярославський (ексспіввласник «Укрсиббанку») та Ігор Воронін (партнер Дмитра Фірташа) також таємно стали власниками майном у Лондоні.

Через розгалужену мережу офшорних фірм, пов’язаних із президентом Зеленським, елітну нерухомість в осерді Великої Британії мають також його перший помічник Сергій Шефір і «кварталівець» Андрій Яковлєв.

Кредит у десятки мільйонів доларів на літак Ахметова

Витік даних також розкрив деталі купівлі реактивного літака олігархом Рінатом Ахметовим у 2014 році. Задля «обновки» бізнесмен терміново, за допомогою провайдера на Віргінських островах під назвою Trident Trust, зареєстрував одразу дві офшорні компанії — Inglen Investments Limited і Pluscom Holdings Limited. За лічені місяці одна із зазначених компаній отримала кредит на невказану суму в Credit Suisse. Вартість літака Falcon 7X на той момент становила приблизно 50 млн. У Trident Trust відмовилися від обговорення свого заможного клієнта.

Telegram Logo

Бізнес власників «Епіцентру» в Криму

Розслідувачі виявили докази на підтвердження причетності власників «Епіцентру» Олександра та Галини Герег до ведення бізнесу в тимчасово окупованому Криму. У «злитих» документах містяться дані, що подружжя було власниками п’яти кіпрських компаній, якими вони володіли через низку офшорних фірм. Ця розгалужена система давала їм змогу уникати декларування. За офіційними документами подружжя мало зв’язки з трьома кіпрськими компаніями. Гереги «забули» внести до декларацій ще дві — Samelio Holdings Limited та Edlagor Enterprises Limited. Утім, саме Edlagor Enterprises Limited є власником найбільшої мережі будівельних супермаркетів на окупованому півострові. Олександр Герега заявив у коментарі, що бізнесом у Криму не займається й втратив контроль над «Епіцентрами» на півострові після його анексії.

Pandora Papers («досьє Пандори», «архіви Пандори») – наразі найбільша база даних про приховані статки, ухилення від сплати податків і відмивання коштів через таємні офшорні компанії. Вона висвітлює фінансові таємниці найбагатших і найвпливовіших людей світу. Консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) отримав у розпорядження архів із майже 12 млн секретних документів, що робить цей витік більшим за «панамські архіви» (2016) та «документи з райських островів» (2017). Над їхнім аналізом працювали понад 600 журналістів, зокрема, з Washington Post, Le Monde, El País, Süddeutsche Zeitung, PBS Frontline, BBC та The Guardian. Файли містять «секрети» 35 нинішніх і колишніх лідерів, понад 330 політиків і держслужбовців, знаменитостей, бізнесменів і мільярдерів із США, Великої Британії, Італії, Франції, РФ та інших країн.

Коментарі

Всі новини