Facebook Pixel

Офшорна імперія та $40 млн від Коломойського: Зеленський став одним із фігурантів «архівів Пандори»

Українські бізнесмени та політики, з-поміж яких і президент Володимир Зеленський, стали фігурантами масштабного розслідування, яке провів Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). У документі, що отримав назву Pandora Papers («архіви Пандори»), понад 600 журналістів із різних країн світу оприлюднили результати опрацювання більш як 11,9 млн таємних файлів. У роботі над даними, які було отримано внаслідок найбільшого у світі витоку конфіденційних документів і файлів, брали учать і представники «Слідство.Інфо». За отриманими щодо Зеленського даними вони зняли фільм-розслідування «Офшор 95».

З файлів випливає, що Зеленський брав участь у розгалуженій мережі, що складалася з-понад десяти офшорних компаній, співвласниками яких були його давні друзі та партнери за телевізійним бізнесом. З-поміж них брати Борис і Сергій Шефіри та Іван Баканов (у минулому гендиректор продюсерської студії «Квартал 95»). Прийшовши до влади, Зеленський привів туди і своїх друзів.

Перед тим як стати президентом, Зеленський задекларував частину своїх особистих активів. Вони включали автомобілі, майно та три офшорні компанії, що перебувають у спільному володінні. Одну з них — Film Heritage, якою він володів разом зі своєю дружиною Оленою, — зареєстровано в Белізі.

«Архіви Пандори» розкрили й інші офшорні активи, які приховав майбутній глава держави. Film Heritage мала 25% акцій кіпрської холдингової компанії Davegra, главою якої був Баканов. Davegra зі свого боку була номінальним власником «серця» офшорної схеми Maltex Multicapital Corp. (зареєстрована в податковій гавані Британських Віргінських островів). Зеленський, брати Шефіри та ще один «кварталівець» Андрій Яковлєв володіли по 25% акцій Maltex кожний. За кілька тижнів до виборів Зеленський передав свою частку в компанії своєму майбутньому першому помічнику Сергію Шефіру. Davegra слугувала сховищем для всіх конфіденційних даних, зокрема справжніх бенефіціарів Maltex. Зі свого боку Баканов, прийшовши до влади у 2019 році, передав компанію у власність Яковлеву.

Приблизно через шість тижнів після виборів юрист групи «Квартал 95» підписав документ, яким передбачено, що Maltex і далі виплачуватиме дивіденди кінокомпанії Зеленського попри те, що вона більше не володіла часткою в компанії. Згідно з профілем клієнта Maltex, його основний дохід надходить від діяльності в Україні, Росії та Білорусі. А оскільки єдиним бенефіціарним власником Film Heritage з 2019 року є Олена Зеленська, усі кошти мали надходити їй.

Окрім того, розслідувачі виявили, що студія нинішнього глави держави, коли розпочала співпрацю з телеканалом «1+1» у 2012 році, отримала майже $40 млн від компаній, пов’язаних з українським олігархом Ігорем Коломойським. Журналісти вважають, що розгалужена офшорна мережа отримувала десятки мільйонів доларів від Коломойського через кіпрську філію Приватбанку (через яку, за даними розслідувачів, олігарх, власне, і відмивав виведені з банку кошти).

Як свідчать дані розслідування, частина із $40 млн, про які йдеться, цілком імовірно могла піти на купівлю елітної нерухомості в Лондоні. Журналістам вдалося з'ясувати, що Сергій Шефір через офшорні фірми став власником двох трикімнатних квартир у британській столиці (їхня вартість становить $2,1 млн і $3 млн), а Яковлєв за такою самою схемою отримав у власність квартиру у Вестмінстері.

Pandora Papers («досьє Пандори», «архіви Пандори») – наразі найбільша база даних про приховані статки, ухилення від сплати податків і відмивання коштів через таємні офшорні компанії. Вона проливає світло на фінансові таємниці найбагатших і найвпливовіших людей світу. Консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) отримав у своє розпорядження архів із майже 12 млн секретних документів, що робить цей витік більшим за «панамські архіви» (2016) та «документи з райських островів» (2017). Над їхнім аналізом працювали понад 600 журналістів, зокрема, з Washington Post, Le Monde, El País, Süddeutsche Zeitung, PBS Frontline, BBC та The Guardian. Файли містять «секрети» 35 нинішніх і колишніх лідерів, понад 330 політиків і держслужбовців, знаменитостей, бізнесменів і мільярдерів зі США, Великої Британії, Італії, Франції, РФ та інших країн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉