Єдиним акціонером, якому належать 100% банку, є держава в особі Кабміну.
З січня 2018 року голова правління — Петро Крумханзл, чеський математик і банкір.
Заступники голови правління:
Галина Данилівна Пахачук, заступниця з питань управління проблемними активами.
Ганна Юріївна Самаріна, заступниця з питань фінансів.
З липня 2019 року наглядову раду банку очолює американка Шерон Позови. Вона була міжнародною радницею Управління технічної допомоги Казначейства США та експерткою-консультанткою МВФ.
2
Доходи, кількість співробітників, активи
За даними дослідження GFK Ukraine, у першому кварталі 2020 року з банком співпрацювали 61,7% українців – фізичних осіб старше 16 років.
49,2% — вважають Приват основним банком користувачів банківських послуг – фізичних осіб. Це більше, ніж у наступних за Приватбанком 20 банках разом узятих.
Серед корпоративних клієнтів з банком співпрацюють 63,7% юридичні особи, а 42,2% назвали його своїм основним банком.
У банку — 20048 банкоматів і терміналів самообслуговування, кількість відділень — 1978.
За станом на червень 2020 року кількість активних банківських карт — 29,8 млн, 27,4 млн клієнтів — фізосіб і 10,2 млн користувачів Privat24. Кількість POS-терміналів — 199,6 тис.
Чистий прибуток за 2019 рік склав 20 млрд грн, за перший квартал 2020-го — 10,4 млрд грн.
3
Історія компанії
Заснований 19 березня 1992 року бізнесменами з Дніпропетровська — Ігорем Коломойським, Геннадієм Боголюбовим, Олексієм Мартиновим і Леонідом Милославським.
ЗМІ писали, що з пропозицією створити банк до Леоніда Милославского, сина впливового в Дніпропетровську чиновника, звернувся колишній комсомолець Сергій Тігіпко.
Трьом партнерам, які займалися торгівлею кросівками, технікою, а потім металами, ідея сподобалася. Затявся тільки Коломойський. Мовляв, навіщо потрібен свій банк, якщо можна користуватися послугами тих, що вже існують. Але його переконали.
Офіційно засновниками стали чотири компанії ТОВ «Віст», ТОВ «Сентоза», ТОВ «Сом» і ЗАТ «Приват-інтертрейдинг».
Тігіпко став першим головою правління Приватбанку. Він же придумав назву фінансовій установі. А перша команда — це близькі до Тігіпка з часів комсомолу люди.
У 1995 році було відкрито 188 відділень. Власниками акцій (по 16,7%) тоді були Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олексій Мартинов, Леонід Милославський і Леонід Гадяцький — водій Павла Лазаренка.
За чутками, голова Дніпропетровської області Павло Лазаренко тоді змусив банкірів переписати на свою людину частку в бізнесі. У Сергія Тігіпка було 16,6% акцій.
В 1996 році став першим українським членом міжнародної платіжної системи VISA International.
У 1997 році Тігіпко пішов з Приватбанку. Його покликав віце-прем'єром з питань економічної реформи до уряду прем'єр Павло Лазаренко.
А банк очолив заступник Тігіпка Олександр Дубілет, який працював в Приваті з 1992 року. Олександр Дубілет — батько Дмитра Дубілета, ексміністра Кабміну Олексія Гончарука (серпень 2019 — березень 2020 року).
З 1999 року й донині працює відділення в місті Нікоссія на Кіпрі. Це перший український філіал банк, що відкрився за кордоном.
У 2001 році — банк запустив систему «Приват24».
У 2007 році — чистий прибуток склав 1 млрд грн.
У 2011 році змінився склад акціонерів банку. У Коломойського та Боголюбова було по 45% акцій, ще 3% володів Олександр Дубілет.
В 2014-2016 роках в результаті банківської кризи неплатоспроможними визнали 90 банків. НБУ виявив і у «Привату» фінансові проблеми.
Недостача коштів капіталу склала 148 млрд грн. Головною причиною такої ситуації стали кредити компаніям, пов'язаним з власником «Приватбанку».
Але ліквідація одного з найбільших банків країни могла сильно вдарити по економіці країни. Тому Нацбанк запропонував правлінню «Привату» план реструктуризації інсайдерських кредитів. Але акціонери банку його не виконали.
18 грудня 2016 року НБУ оголосив банк неплатоспроможним, за 72 години банк повністю перейшов під контроль держави.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб ввів тимчасову адміністрацію, продав всі 100% акцій Міністерству фінансів за 1 грн.
Головою правління став ексголова Мінекономіки та Мінфіну Олександр Шлапак. А уряд витратив на порятунок банку більш 155,3 млрд грн.
4
Пов'язані компанії
Буковель
туризм
Курорт «Буковель» у місті Яремча Івано-Франківської області — банку належать дві третини комплексу.
Це готелі «Зірка Буковелю» та Radisson Blu, 16 підйомників та земельні ділянки. Їхня вартість — 12,6 млрд грн.
Іншою частиною курорту володіє пов'язана з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим компанія «Скорзонера» — вона була поручителем «Приватбанку» за кредитами рефінансу.
У березні 2020 року стало відомо, що Приватбанк почав відбір консультанта для продажу курорту.
5
Пов'язані люди
Брати Ігор і Григорій Суркіси — рішенням НБУ в 2016 році вони були визнані інсайдерами Приватбанку. Ігор Суркіс і Коломойський — акціонери телеканалу "1+1", що свідчить про зв'язок Суркісів з Приватбанком.
В українських судах брати домагаються скасування рішення про визнання їх пов'язаними з банком особами. А в Лондоні доводять протилежне — що ведуть з Коломойським спільний бізнес.
У Ігоря Суркіса в Приватбанку на рахунку було 151 млн грн, у Григорія Суркіса – 163,1 млн грн. У дружини Григорія Поліни Ковалик – 514,1 млн грн, у дочки Ігоря Марини Суркіс – 174,5 млн грн. А у батька братів Суркісів Рахміля Давидовича – 44,8 млн грн.
25 лютого 2020 року Печерський райсуд зобов'язав банк виплатити депозити офшорним компаніям братів Суркісів на суму понад $200 млн.
15 червня 2020 року Верховний Суд у справі про вклади Суркісів став на бік Приватбанку.
6
Скандали, кримінал
Інформація в процесі перевірки
У 2014 році НБУ виділив 19 млрд грн на рефінансування «Приватбанку». Кошти, як встановили тоді в Генпрокуратурі, банк в якості кредитів видав 42 фірмам, підконтрольним «Привату».
А ті вже перевели гроші шести офшорним фірмам. У листопаді 2014 року ГПУ відкрила кримінальне провадження за статтею «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».
2 березня 2017 року детективи НАБУ відкрили інше кримінальне провадження у зв'язку з тим, що протягом 2016 року посадові особи «Приватбанку» перевели заборгованість із 193 «старих» компаній на 36 нових фірм.
У травні 2017 року журналісти «Схем» провели розслідування за результатами аналізу фінансово-господарської діяльності банку, проведеного аудиторською компанією Ernst & Young.
«Перед націоналізацією Приватбанку 110 млрд грн були виведені низці фірм, що існують тільки на папері», — розповіли у своєму сюжеті журналісти.
досьє
У червні 2017 року стало відомо, що Ігор Коломойський звернувся в суд — спробував заперечити націоналізацію Приватбанк.
«У позовній заяві пан Коломойський писав про рейдерство з боку держави», — розповіла Finbalance заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
досьє
Тоді Міністерство фінансів оприлюднило лист Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, датований 16 грудня 2016 року. Акціонери просили прем'єра Володимира Гройсмана придбати акції банку та прийняти позитивне рішення щодо його подальшої капіталізації.
У липні 2017 року Ігор Коломойський і пов'язані з ним компанії та особи подали в суд 90 позовів у зв'язку з націоналізацією Приватбанку.
Юристи «Приватбанку» подали щодо колишніх акціонерів позови в суди декількох країн.
Так, у Канцелярському суді американського штату Делавер знаходиться позовна заява на суму понад $600 млн, у Високому суді Англії і Уельсу — вимога про стягнення з Коломойського $3 млрд, в Ізраїлі розглядається позов на 2 млрд шекелів — це близько 515 млн євро.
У січні 2018 року міжнародне детективне агентство Kroll встановило, що колишні акціонери банку протягом 10 років використовували «Приватбанк» в шахрайських цілях, що призвело до збитків банку в $5,5 млрд.
У квітні 2018 року голова НАБУ Артем Ситник, виступаючи в Раді, сказав, що сума збитків, встановлена у виробництвах антикорупційного бюро, складає більше 150 млрд грн.
«Це те, що було вкрадено вже після Революції гідності», — уточнив Ситник.
досьє
Детективи НБУ досі розслідують справу. Але в квітні 2020 року ексгенпрокурор Руслан Рябошапка заявив, що розслідування всіляко гальмує Служба безпеки України.
Спроби Коломойського скасувати націоналізацію не припиняються — точка в українських і міжнародних судах не поставлена досі.
7
Заслуги
Приватбанк є одним з найбільш інноваційних банків світу. Більше 10 років тому він став одним з перших у світі використовувати одноразові SMS-паролі.
До останніх інновацій, які отримали визнання у всьому світі, належать такі продукти, як платіжний мінітермінал, вхід в Інтернет-банк через QR-код, онлайн-інкасація, а також десятки різних мобільних додатків.